Ľudia so spomaleným metabolizmom majú prirodzene väčšiu tendenciu k nedostatočnému spaľovaniu kalórií, s čím priamo súvisí tvorba tuku a priberanie na váhe. Naopak, ľudia s rýchlym metabolizmom bez problémov spália viac kalórií, pričom je nepravdepodobné, že by sa v ich telách ukladal nežiadúci tuk. Čítajte ďalej a dozviete sa hneď niekoľko účinných metód, ako zrýchliť metabolizmus.
Čo je to metabolizmus?
Predstavte si ho ako chemický motor, ktorý vás drží pri živote. Metabolizmus totiž úzko súvisí so všetkými chemickými procesmi, ktoré sa dejú vo vašom tele. Platí pritom jednoduchá rovnica:
Čím rýchlejší je váš metabolizmus, tým viac kalórií potrebuje prijímať vaše telo.
Jednoducho povedané, metabolizmus je dôvodom, prečo niektorí ľudia môžu jesť, čo a koľko chcú bez toho, aby priberali. Zatiaľ čo iným sa môže zvyšovať váha už pri podstatne menšom kalorickom príjme. Rýchlosť tohto „chemického motora“ teda nie je všeobecne daná – závisí od jednotlivca.
Zapamätajte si: Metabolizmus, inak nazývaný aj látková premena, predstavuje súhrn biochemických procesov, ktoré sa dejú v organizme v rámci premeny jedla na energiu.
Čo vplýva na rýchly a spomalený metabolizmus?
To, či máte spomalený, alebo rýchly metabolizmus, sa môže odvíjať od viacerých faktorov. Kľúčovým ukazovateľom je nielen vek, ale napríklad aj svalová hmota či pravidelná fyzická aktivita jednotlivca.
- Vek: So zvyšujúcim sa vekom sa prirodzene spomaľuje metabolizmus. Aj preto majú starší ľudia tendenciu priberať na váhe.
- Svalová hmota a stavba tela: Čím väčšie telo a čím viac svalovej hmoty, tým väčšie množstvo kalórií spálite.
- Teplota prostredia: Ak je telo vystavené chladnému prostrediu, musí spáliť viac kalórií, aby si udržalo optimálnu teplotu.
- Fyzická aktivita: Čím viac sa budete hýbať a čím aktívnejší bude váš životný štýl, tým viac kalórií spálite.
Vedeli ste, že na spomalený a rýchly metabolizmus môže vplývať aj pohlavie či samotná genetika? Keď ide o pohlavie, spomalený metabolizmus častejšie trápi ženy. Čo sa týka genetiky, neželané choroby či predispozície si nikto nevyberá svojvoľne.
Ako zrýchliť metabolizmus?
Metabolizmus je zodpovedný za premenu živín prijatých z potravín na „palivo“. Vďaka nemu telo získa energiu, ktorú potrebuje na dýchanie, pohyb, trávenie, cirkuláciu krvi či opravu poškodených tkanív a buniek. Existuje niekoľko účinných metód, ako ho zrýchliť.
1. Jedzte dostatok bielkovín
Konzumácia jedál bohatých na bielkoviny predstavuje skvelý spôsob, ako naštartovať metabolizmus. 20 až 30 % využiteľnej energie bielkovín sa vynakladá práve na metabolizmus. Nehovoriac o tom, že bielkoviny pomáhajú predchádzať strate svalovej hmoty. A ako uvádzame o čosi vyššie – čím viac svalovej hmoty, tým rýchlejší metabolizmus.
2. Pite studenú vodu
Viaceré štúdie dokazujú, že pitie vody vedie k zvýšenému počtu spálených kalórií. V súvislosti s tým stojí za zmienku, že ešte väčší účinok môže mať studená voda. Telo sa musí po jej prijatí zohriať na vyhovujúcu telesnú teplotu, čím prirodzene dochádza k spaľovaniu kalórií.
3. Praktizujte vysoko intenzívny tréning
Vysoko intenzívny intervalový tréning, takzvaný HIIT, má podobu rýchleho a veľmi intenzívneho cvičenia (prípadne behania, bicyklovania a podobne). Predpokladá sa, že tento typ tréningu vplýva na rýchlosť metabolizmu viac ako iné. Po jeho absolvovaní dochádza k efektívnemu spaľovaniu tukov a budovaniu svalovej hmoty, čo priamo súvisí aj so zrýchľovaním metabolizmu.
4. Cvičte so závažiami
Vzhľadom na to, že svaly sú metabolicky aktívnejšie ako tuk, ich budovanie môže mať zásadný vplyv v otázke, ako zrýchliť metabolizmus. No a s budovaním svalovej hmoty dokáže efektívne pomôcť práve aktívne cvičenie so závažiami.
5. Pite zelený čaj
Zelený čaj má vplyv na váš črevný mikrobióm. Pomáha totiž premieňať časť tuku uloženého v tele na voľné mastné kyseliny. V kombinácii s cvičením, pohybom a zdravým životným štýlom tak môže podporiť spaľovanie tukov a s ním súvisiace zrýchlenie metabolizmu.
6. Robte si prestávky pri sedavej práci
Časté a zároveň dlhotrvajúce sedenie môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Počas vysedávania spálite oveľa menej kalórií ako pri pohybe. Obzvlášť rizikovú skupinu predstavujú ľudia so sedavým zamestnaním. Ak máte takýto typ práce, častejšie si robte krátke prestávky. Úplne stačí, keď sa nachvíľu postavíte alebo prejdete.
7. Dobre sa vyspite
Nedostatok spánku dokáže ovplyvniť hladiny hormónov regulujúcich chuť do jedla. Okrem toho vedci zistili, že môže tiež spomaliť metabolizmus. A keďže narastajúca chuť do jedla a spomaľovanie metabolizmu priamo súvisí s priberaním, tak v snahe, ako zrýchliť metabolizmus, by ste mali spávať aspoň 7 hodín za noc.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com