Ovčími kiahňami si raz za život prejde 90% populácie. Hovorí sa im aj „kolektívne ochorenie“, pretože sa typicky šíria v kolektívoch najmä materských, ale aj základných škôl. Zatiaľ čo deti ich spravidla zvládnu poľahky a na pamiatku im zostane nanajvýš nejaká tá jazvička, priebeh ochorenia u dospelých môže byť oveľa komplikovanejší. Ako dlho trvajú kiahne, ako ich liečiť a ako sa môže ochorenie skomplikovať si povieme v nasledujúcich riadkoch.
Čo sú ovčie kiahne?
Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie. Spôsobuje ich vírus nazývaný Varicella Zoster, ktorý sa šíri kvapôčkovou infekciou aj telesným kontaktom s nakazenou osobou. Kiahne v detstve majú zvyčajne nekomplikovaný priebeh a ich prekonanie zanecháva celoživotnú imunitu. Väčšina detí si nimi prejde medzi 3. a 5. rokom života.
Pozor! Dôležité je rozlišovať ovčie a pravé kiahne. Kým pravé kiahne sú smrteľné vírusové ochorenie, ktoré sa v súčasnosti v našich zemepisných šírkach nevyskytuje, ovčie kiahne sú veľmi častá a dobre liečiteľná infekcia.
Kiahne a príznaky
Ešte pred typickým kožným výsypom sa u jedinca nakazeného kiahňami spravidla objaví fyzická slabosť, únava, zvýšená teplota, bolesť hlavy a môžu sa pridružiť aj nevoľnosti. Charakteristické kožné vyrážky sa objavujú na 2. až 3. deň po prepuknutí ochorenia a rýchlo sa šíria po celom tele. Svrbiaca červená vyrážka sa postupne mení na pľuzgierik vyplnený tekutinou. Po jeho prasknutí sa vytvorí chrastička, ktorá napokon odpadne. Ovčie kiahne sú typické tým, že na tele možno nájsť vyrážky vo všetkých troch štádiách súčasne. Vyrážka sa objavuje na koži aj na slizniciach. Veľmi nepríjemné bývajú kiahne v ústach, v nose, v očiach a na pohlavných orgánoch.
Ako dlho trvajú kiahne
Akútne príznaky ochorenia ovčie kiahne zvyčajne trvajú 5 až 7 dní. Ďalšie dni až týždne sú potrebné na úplné zahojenie chrastičiek.
Ovčie kiahne a inkubačná doba
Inkubačná doba ovčích kiahní od kontaktu s chorou osobou po objavenie sa prvých príznakov trvá 14 až 21 dní – v priemere to býva 17 dní.
Kiahne a infekčnosť
Vírusom nakazená osoba je pre svoje okolie infekčná 3 dni pred kožným výsevom, počas celej doby akútneho výsevu až po zaschnutie kožných vyrážok. Kožné vyrážky trvajú približne 7 dní. Celkovo sa odporúča karanténa pri ovčích kiahňach v dĺžke 11 až 14 dní.
Ovčie kiahne a pobyt vonku
V čase akútneho priebehu ochorenia by mala byť chorá osoba izolovaná v domácom prostredí, pobyt vonku sa neodporúča. Kratšie, nenamáhavé prechádzky sú vhodné v čase, keď sú všetky vyrážky zaschnuté, približne na 7. deň. Aj v tomto období je vhodné vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu.
Čo na kiahne: Ovčie kiahne a liečba
Mnohí z nás si ovčie kiahne pamätajú ako biele, tekutým púdrom zatreté bodky po tele. V súčasnosti sa už natieranie postihnutých miest púdrom neodporúča. Lokálna liečba kiahní spočíva nanajvýš v dezinfekčných kúpeľoch s pridaním hypermangánu alebo ovsených vločiek. Niektorí lekári odporúčajú potieranie svrbivých vyrážok Fenistil gélom.
Celková liečba kiahní sa volí podľa príznakov. Najčastejšie sa pri teplotách a bolestiach hlavy podávajú lieky s obsahom Paracetamolu a na potláčanie svrbenia antihistaminiká ako Fenistil alebo Zodac. V prípade objavenia kiahní na slizniciach sa môžu použiť kvapky do očí a do nosa plus kloktadlo.
Ovčie kiahne a priebeh
Ochorenie má u väčšiny detí nekomplikovaný priebeh. V súčasnosti je možné zaočkovať deti proti kiahňam kombinovanou detskou vakcínou. Rizikové sú kiahne u bábätka do 1 roka a ovčie kiahne v dospelosti. Ochorenie tiež predstavuje veľké riziko pre tehotné ženy a osoby s oslabenou imunitou a iným závažným prebiehajúcim ochorením (napr. onkologickí pacienti).
Kiahne v dospelosti
Väčšina dospelých je chránená celoživotnou imunitou po prekonaní ochorenia v detstve. Pre dospelých, ktorí ochorenie neprekonali, je dostupná vakcína proti ovčím kiahňam. Očkovanie je dobrovoľné a odporúča sa najmä mladým ženám, pre ktoré by mohli kiahne po otehotnení predstavovať veľké riziko. Nákaza ovčími kiahňami v prvom a druhom trimestri môže spôsobiť vážne poškodenie plodu. V treťom trimestri hrozí prenesenie vírusu na novorodenca počas pôrodu. Priebeh kiahní u malých bábätiek, ktoré ešte nemajú vybudovanú imunitu, môže byť veľmi náročný a komplikovaný.
Ovčie kiahne a komplikácie
Komplikovaný priebeh ovčích kiahní je častejší u dospelých pacientov. Okrem vyšších horúčok a intenzívnejších bolestí hlavy sa kožný výsev môže skomplikovať do bakteriálnej infekcie kože. K najzávažnejším komplikáciám patrí zápal pľúc, zápal mozgových blán a mozgu a postihnutie obličiek.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com