Muž si masíruje oblasť ucha a čeľuste, čo je technika, ktorá môže zmierniť nepohodlie spôsobené tinnitom a napomôcť cirkuláciu v tejto oblasti.

Môže znieť ako šumenie potôčika či morskej mušle, prípadne ako hučanie vodopádu. Ojedinelé nie je ani pískanie v uchu, pukanie či bzučanie. Pokiaľ trvá len pár sekúnd, nanajvýš minút, nič závažné sa nedeje. Problém nastáva, ak vás rušivý zvukový fenomén nazývaný aj ušný šelest alebo tinnitus auris sprevádza celé dni, týždne či dokonca mesiace. Prečo k nemu dochádza a ako odstrániť šumenie v ušiach? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.

Čo to je tinnitus: Šumenie, hučanie alebo pískanie v ušiach

Zvukový fenomén, ktorý môžeme počuť ako šumenie, prípadne pískanie v uchu sa odborne nazýva tinnitus. Hovoríme o ňom v prípade, ak chýba vonkajší zdroj zvuku, ale naše ucho napriek tomu zvuk počuje. Takéto zvuky môžu mať rôzne alternácie a intenzity. Môžeme počuť len jemný šum alebo piskot, prípadne sa môže objaviť praskanie, bzučanie či dokonca rev alebo silné hučanie v ušiach.

Výskumy ukazujú, že tinnitus je pomerne častý jav. Počas života zachytí aspoň mierne šumenie v ušiach každý z nás. Dlhodobejšie alebo intenzívnejšie hučanie v uchu sa objavuje u približne 10 – 25 % dospelej populácie. Môžu ním dokonca trpieť aj deti. Stav sa môže bez akýchkoľvek zásahov spontánne zlepšovať až úplne vymizne. Objavujú sa však aj prípady, kedy sa tinnitus zhoršuje. Ak pretrváva viac ako tri mesiace, označujeme ho ako chronický.

Šumenie a pískanie v ušiach: Príčiny

Tinnitus býva spôsobený celým radom faktorov, ktoré môžu a nemusia priamo súvisieť s uchom. Jeho príčiny sú vo väčšine prípadov nezávažné. Aby sme si ich mohli bližšie popísať, potrebujeme rozlíšiť:

  • objektívny tinnitus – zvuk počuje aj vyšetrujúci vďaka prístrojovým zariadeniam,
  • subjektívny tinnitus – zvuk počuje len vyšetrovaná osoba.

Príčiny objektívneho tinnitu

Objektívny tinnitus sa vyskytuje veľmi zriedkavo. K jeho najčastejším príčinám patria:

  • cievne anomálie na hlave alebo v oblasti krku,
  • sťahy svalov v oblasti podnebia, hltana alebo stredného ucha,
  • porucha funkcie niektorej z častí ucha.

Príčiny subjektívneho tinnitu

Subjektívny tinnitus má často idiopatické pozadie, čo znamená, že zjavná príčina sa v mnohých prípadoch nenájde. Z možných dôvodov prichádza do úvahy napríklad:

  • pobyt v nadmerne hlučnom prostredí,
  • nahromadený ušný maz alebo ušná infekcia,
  • cudzí predmet v uchu,
  • postupná strata sluchu,
  • užívanie niektorých liekov,
  • vysoký krvný tlak,
  • Meniérova choroba – porucha vnútorného ucha,
  • poruchy čeľustného kĺbu,
  • nádorové ochorenia,
  • niektoré chronické ochorenia – napr. diabetes, migréna, porucha štítnej žľazy, anémia, autoimunitné ochorenia a iné.

Hučanie v ušiach a krčná chrbtica

Hučanie, ale aj šum alebo šušťanie v ušiach môže byť spôsobené aj problémami s krčnou chrbticou. Ak sa u vás objavujú nepríjemné zvukové fenomény a súčasne máte ťažkosti s krčnou chrbticou, odporúčame vám zamerať sa na riešenie primárneho problému. Môžu ním byť zmeny na stavcoch, ktoré dráždia nervové vlákna alebo menia prietok krvi. Odstránením primárnej príčiny potom zmizne aj šum v ušiach.

Ako odstrániť šumenie v ušiach

Ak vás trápi nepríjemný zvukový fenomén akéhokoľvek druhu, ktorý pretrváva dlhšie obdobie, prípadne sa často opakuje, mali by ste absolvovať lekárske vyšetrenie. Keď sa podarí objaviť príčinu vašich ťažkostí, bude základom liečby jej odstránenie. Môže ísť napríklad o odstránenie ušného mazu, preliečenie infekcie, zásah čeľustného ortopéda a podobne.

V opačnom prípade by mali byť terapeutické odporúčania zamerané aspoň na zmiernenie príznakov. Teda na to, ako zjemniť alebo odstrániť šumenie v ušiach, prípade ako znížiť jeho dopad na kvalitu života.

Tinnitus: Liečba

Žiadna cielená liečba šumenia v ušiach dnes neexistuje. Poznáme však postupy, ktoré môžu zmierniť alebo do istej miery potlačiť príznaky.

  • farmakologická liečba – používajú sa kortikoidy, antivertiginóza, antidepresíva alebo lieky proti úzkosti,
  • zvukové terapie – vychádzajú z predpokladu, že tinnitus vzniká poškodením niektorých nervových dráh, ktoré sa zvukom stimulujú, prípadne slúži zvuková terapia na maskovanie nepríjemného zvukového fenoménu,
  • načúvací prístroj – môže zvýšiť intenzitu okolitých zvukov a znížiť úroveň zvuku v ušiach,
  • alternatívne terapie – elektrostimulácia, magnetoterapia, akupunktúra a podobne,
  • relaxačné terapie, psychoterapeutické prístupy – pomáhajú s odbúraním stresu vznikajúceho z obťažujúcich zvukových fenoménov, prípadne poskytujú pomoc so zaspávaním, ktoré môže byť zvukom narušené.

Ako zmierniť pískanie v uchu a zvonenie v ušiach domácimi postupmi

Existuje niekoľko domácich receptov na zmiernenie pískania a šumenia v ušiach. Ich účinnosť ale závisí aj od príčiny tinnitu.

Tinnitus: Domáca liečba bylinkami

Ako bylinná kúra na zmiernenie šumenia v ušiach sa väčšinou odporúča užívanie zázvoru alebo doplnkov s obsahom ginka. V oboch prípadoch sa predpokladá zvýšenie prekrvenia a tým zlepšenie funkcie sluchových a okolitých štruktúr.

Cesnak na tinnitus

Cesnak sa využíva pre jeho antiseptické, antibiotické a posilňujúce účinky. Všeobecne sa odporúča nechať lúhovať nadrobno nakrájaný cesnak v mandľovom alebo extra panenskom olivovom oleji. Cesnakový výluh môžete skladovať v chladničke. Pred použitím precedíte zmes, necháte zohriať na izbovú teplotu a prelejete do fľaštičky s kvapkadlom. Aplikujú sa jedna až dve kvapky priamo do ucha.

Jablčný ocot na tinnitus

Jablčný ocot je účinný pri liečbe infekcií, pričom bojuje proti vírusom a baktériám. Odporúča sa denne nalačno vypiť lyžicu jablčného octu zriedeného s vlažnou vodou.

Cviky na tinnitus

Pri liečbe šumenia v ušiach môže byť účinné aj cvičenie. Vhodné je zamerať sa najmä na celkové uvoľnenie svalov – napríklad cestou progresívnej svalovej relaxácie, autogénneho tréningu alebo hlbokého dýchania. Účinné môže byť aj cvičenie cielene zamerané na uvoľnenie krčnej chrbtice, prípadne masáž tejto oblasti.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama