Je bolestivý, otravný a nevzhľadný. Keď sa vám objaví na perách, okamžite začnete hľadať spôsoby, ako sa ho čo najrýchlejšie zbaviť. Herpes sa bez liečby spontánne zahojí za jeden až dva týždne, počas ktorých vám poriadne znepríjemní život. Nasledujúce tipy vám pomôžu zbaviť sa bolestivých pľuzgierov rýchlo a efektívne. Súčasne vám poradíme, ako herpesu do budúcnosti predchádzať. Aj v tomto prípade platí, že najúčinnejšia liečba je prevencia.
Čo je herpes a prečo vzniká?
Hovoríme mu herpes alebo opar. Spočiatku sa prejavuje lokálnym podráždením, svrbením a mravenčením v mieste, na ktorom sa pomerne rýchlo, už v priebehu niekoľkých hodín, vytvoria bolestivé, vodou naplnené pľuzgieriky. Táto fáza býva sprevádzaná opuchom.
V nasledujúcich dňoch pľuzgiere prasknú a začne z nich vytekať číra až žltkastá tekutina. Táto fáza sa nazýva aj „fáza plaču“. Po porušení pľuzgierov dochádza k tvorbe chrasty, ktorá aj pri malom podráždení krváca a býva veľmi bolestivá. Spontánne hojenie trvá spravidla viac ako týždeň. Pri opakovanom narúšaní chrasty dlhšie.
Herpes alebo opar sa najčastejšie objavuje na perách a v ich okolí. Ničím neobvyklým nie sú ani vodnaté pľuzgieriky na brade, v nose alebo v ústnej dutine.
Čo spôsobuje ochorenie zvané herpes?
Herpes je vírusové ochorenie. Jeho pôvodcom je vírus herpes simplex, jeden z najrozšírenejších vírusov v ľudskej populácii. Mimoriadne nákazlivý parazit väčšinou vstupuje do ľudského organizmu ešte v detskom veku. Prenáša sa blízkym kontaktom, najčastejšie bozkávaním či zdieľaním jedla a nápojov, kozmetiky, príborov, pohárov, uterákov alebo zubnej kefky. Najviac nákazlivý je v čase vytvorenia pľuzgierikov, z ktorých vyteká infekčná tekutina.
Ak sa raz nakazíte, vírusu sa už nezbavíte
Herpes simplex je zákerný v tom, že prežíva v ľudskom organizme po celý zvyšok života. V takzvanej skrytej alebo latentnej forme môže vo vás „driemať“ celé roky. Ako nepríjemný herpes alebo opar sa objaví najčastejšie pri oslabení organizmu a imunitného systému. Môže sa tak stať v období zvýšenej fyzickej alebo psychickej záťaže, nadmernej a dlho trvajúcej únavy, pri prechladnutí, horúčkových stavoch alebo napríklad aj pri menštruácii. Vírus môže aktivovať aj blízky kontakt s infekčnou osobou.
Ako účinne predchádzať herpesu?
Keďže herpes sa najčastejšie objavuje v čase oslabenia organizmu, najúčinnejšou prevenciou je posilnenie imunitného systému pri zvýšenej záťaži. Pomôže vám užívanie vitamínov C, D a B.
Môžete tak urobiť v obdobiach stresu a nadmerného pracovného vypätia, v prechodných obdobiach roka, kedy je zvýšená chorobnosť alebo v predmenštruačnom období.
Okrem toho sa vyhýbajte kontaktu s infekčnými osobami. Nezabúdajte pritom, že človek môže šíriť vírus už predtým a niekoľko dní po tom, ako sa objavia viditeľné pľuzgiere. Neriskujte preto zdieľanie pohárov, príborov a kozmetiky, najmä rúžov a balzamov na pery, pleťového krému a uterákov.
Dbajte na dodržiavanie správnych hygienických návykov. Nezabúdajte na pravidelné umývanie rúk – najmä po pohybe vo verejných a spoločných priestoroch. Oblasti tváre, pier a nosa sa dotýkajte len s dôkladne umytými rukami.
Chráňte sa pred vetrom a UV žiarením. Ak plánujete dlhší pobyt vonku, použite pleťový krém s ochranným faktorom a balzam na pery. Na prevenciu nezabúdajte ani v zimnom období, napríklad počas lyžovačky.
Neopomínajte stres ako spúšťač oparu. Ak je to možné, vyhýbajte sa nadmernému stresu. Doprajte si zdravý spánok a odpočinok, prípadne si osvojte vhodné relaxačné techniky.
Boj s herpesom je najúčinnejší v prvej fáze
Vzniku bolestivých pľuzgierov väčšinou predchádza podráždenie a začervenanie pokožky. V mieste, kde sa kľuje herpes, môžete cítiť svrbenie, mravenčenie, pálenie alebo až mierne pobolievanie. V tejto fáze je boj proti herpesu najúčinnejší. Vhodným zásahom môžete rozsah pľuzgierikov výrazne zmierniť, prípadne ich vznik úplne zvrátiť. Hroziaceho herpesu sa zbavíte hneď v prvý deň. Pomôže vám:
- zvýšený príjem vitamínu C
- studené obklady a intenzívne chladenie postihnutého miesta
- lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom, napr. ibuprofén
- antivírusové krémy, obsahujúce acyklovir
- lokálna aplikácia roztoku zinku
Ako urýchliť hojenie herpesu
Ak sa už objavia prvé pľuzgieriky, proces liečby si bude žiadať o niečo viac trpezlivosti. Jednotlivé fázy však môžete výrazne zmierniť a celé hojenie herpesu urýchliť, ak sa budete držať nasledujúcich rád:
- používajte náplasť na opar, ktorá postihnuté miesto lieči a súčasne chráni pred nečistotami, podráždením a ďalšou infekciou
- zvýšte príjem tekutín
- zuby si čistite šetrne, prípadne použite antiseptickú ústnu vodu
- vyhýbajte sa slaným, vyprážaným a grilovaným jedlám
- aby ste sa vyhli podráždeniu, uprednostňujte studené a mäkké jedlá
- svoju stravu obohaťte o cesnak a droždie
- postihnuté miesto si jemne umyte čistou vlažnou vodou a šetrne vysušte vreckovkou, nedotýkajte sa ho uterákom
- nedotýkajte sa rany rukami
- užívajte B-komplex
- požiadajte svojho lekára o antivírusové lieky na predpis (účinkujú veľmi rýchlo)
Kedy s herpesom vyhľadať lekára?
Liečba herpesu si zvyčajne nevyžaduje lekársky zásah. V nasledujúcich prípadoch však návštevu ambulancie neodkladajte:
- ak trpí herpesom malé dieťa
- ak sa u vás objavuje herpes opakovane každý mesiac
- ak trpíte atopickým ekzémom
- ak sa herpes do 14 dní nezahojí
- ak ste tehotná
- ak máte výrazne oslabenú imunitu v dôsledku cukrovky, chemoterapie alebo z iných dôvodov
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com