Nezávažná, ale veľmi nepríjemná a bolestivá očná infekcia. Jačmeň na oku sa môže vyskytnúť u každého bez ohľadu na vek a pohlavie, vrátane detí. O to užitočnejšie je vedieť toto ochorenie rozpoznať a správne naň zareagovať tak, aby príznaky čo najrýchlejšie ustúpili a došlo k úľave. Starostlivá a včasná liečba tiež zabráni relapsom a možným komplikáciám. Dokáže vás ale zbaviť jačmenného zrna cez noc?
Jačmeň na oku: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť
Hovoríme mu jačmeň, jačmenné zrno alebo vlčie zrno. Lekári ho zvyknú označovať ako hordeolum.
Čo je jačmeň na oku
Ide o akútny hnisavý zápal mazovej žľazy mihalnice, väčšinou bakteriálneho pôvodu. Jačmeň môže byť vonkajší alebo vnútorný. Vonkajší sa objavuje na vonkajšej strane horného alebo spodného viečka. Vnútorný jačmeň, ktorému sa hovorí vlčie zrno, postihuje vnútornú časť viečka. Je menej bolestivý, ale jeho liečba býva zdĺhavejšia.
Jačmeň na oku – príznaky
Príznaky ochorenia sú väčšinou pomerne jednoznačné a zahŕňajú:
- zdurenú hrčku na okraji viečka,
- hnisanie,
- začervenanie,
- bolesť viečka,
- tlak v oku,
- slzenie,
- podráždenie oka,
- výtok z oka,
- citlivosť na svetlo.
Vlčie zrno u detí môžu niekedy sprevádzať aj zdurené lymfatické uzliny a zvýšená teplota.
Jačmeň na oku – príčina
Ako vzniká jačmeň na oku? Pôvodcom sú baktérie, väčšinou stafylokoky. Rozšíria sa pri upchatí mazovej žľazy odumretými bunkami, čiastočkami make-upu, prachu a nečistotami, ktoré si na oko prenesieme špinavými rukami. To je tiež dôvod, prečo sa pomerne často objavuje jačmeň na oku u detí.
Viac ohrození sú aj dospelí s oslabenou imunitou, s cukrovkou či hormonálnymi ochoreniami a alergici. K rizikovým faktorom patrí práca v prašnom prostredí alebo nadmerné namáhanie oka dlhodobou prácou na počítači či nesprávnou kompenzáciou refrakčnej chyby.
Jačmeň na oku – začiatok a priebeh ochorenia
Jačmeň sa zväčša začína jednostranným opuchom a začervenaním viečka a pocitom podráždeného oka. Krátko na to vzniká typická hrčka, ktorá má tvar zrna (odtiaľ pomenovanie).
Ako dlho trvá jačmeň v oku? K úľave dochádza rýchlejšie pri vonkajšom jačmeni, ktorý začína ustupovať už po 3 až 7 dňoch. Ak pretrváva dlhšie ako týždeň, zvážte návštevu lekára.
Ako dlho trvá vlčie zrno? Vnútorný jačmeň alebo tzv. zapuzdrené vlčie zrno napáda hlbšie žľazy, takže jeho liečba je zdĺhavejšia – môže trvať 1 – 2 týždne, v prípade chronifikácie ochorenia alebo komplikácií aj dlhšie. Pokiaľ jačmeň v oku do dvoch týždňov neustúpi, je vhodné navštíviť lekára.
Je jačmeň v oku infekčné ochorenie?
Jačmeň v oku je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie. Ak sa objaví u jedného člena rodiny, je nutné dbať na zvýšenú hygienu. Nezdieľajte spoločné uteráky, hygienické potreby ani kozmetické prípravky. Stráňte sa dotykov v oblasti očí a dbajte na časté umývanie rúk.
Jačmeň na oku – liečba
Ako liečiť jačmeň na oku? Vo väčšine prípadov si ochorenie nevyžaduje cielenú antibiotickú liečbu a spontánne ustúpi do niekoľkých dní.
Jačmeň v oku – domáca liečba
Najúčinnejším postupom, ako sa zbaviť jačmenného zrna, je aplikácia teplých obkladov. Použite čistú vreckovku alebo gázu. Nahriatie napomáha „dozretiu“ zrna, vyplaveniu hnisu a jeho hojeniu. Prináša tiež príjemnú úľavu od bolesti.
Liečba jačmenného zrna bylinkami
Môžete použiť teplý odvar z očianky alebo z harmančeka, ktorý napomôže hojeniu. Ak sa u vás infekcia objavila v krátkom čase opakovane, harmančeku sa vyhnite. Oslabenému oku neprospeje.
Jačmeň v oku – liečba prípravkami z lekárne
Môžete siahnuť aj po dezinfekčných a upokojujúcich prípravkoch z lekárne. Vhodná je bórová voda, očné kvapky Opthalmo Septonex či očné vody s obsahom hyaluronátu. A najmä u detí oceníte sterilné obrúsky na očnú hygienu.
Jačmeň na oku a nedostatok vitamínov
Jačmeň na oku býva signálom oslabenia imunitného systému, preto je vitamínová liečba vhodným doplnkom v boji proti tomuto ochoreniu. Podávajte vitamíny skupiny B, C a A.
Čo na jačmeň v oku – vlčie zrno
V domácej liečbe vnútorného jačmeňa postupujte obdobne. Úľavu prinesú sterilné teplé obklady. Vnútro oka môžete vyplachovať vlažným odvarom z očianky, očnou vodou z lekárne alebo upokojujúcimi očnými kvapkami.
Ako sa zbaviť jačmenného zrna cez noc
V nezávažných prípadoch a rýchlej reakcii imunitného systému môžu prvotné príznaky ochorenia skutočne ustúpiť v priebehu jedného až dvoch dní. Nepodľahnite však „zázračným“ návodom z internetu a nesnažte sa ochorenie za každú cenu rýchlo potlačiť. Mimoriadne nebezpečné je vytláčanie hnisu prstami v snahe urýchliť proces hojenia. Môžete si tak spôsobiť poranenie oka a rozšírenie infekcie.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com