Zaujíma vás, čo presne je mrľa ľudská, známa aj ako mrľa detská, a ako sa s ňou vysporiadať? V tomto článku nájdete odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky. Prejdeme si príznaky mrle, možnosť prenosu a liečbu u bábätiek. Okrem toho sa dozviete, čo na mrle bez predpisu a čo môžu spôsobiť neliečené mrle.
Čo sú mrle?
Mrle sú parazity, ktoré postihujú tráviaci trakt, a to najmä u detí. Preto sa niekedy mrľa označuje ako mrľa detská. Správny názov je však mrľa ľudská, po latinsky Enterobius vermicularis. Mrle parazitujú v hrubom čreve, odkiaľ samička v noci vychádza a kladie vajíčka v oblasti konečníka. Najčastejšie sa vyskytujú mrle u detí, ktoré si ešte neosvojili správne hygienické návyky. Niekedy sa však stáva, že sa objavujú mrle u dospelých.
Mrle – príznaky
Medzi obvyklé príznaky pri masívnej infekcii patrí bolesť brucha, ťažkosti pri vyprázdňovaní, nevoľnosť, hnačka, vracanie a svrbenie v oblasti konečníka. V niektorých prípadoch môžete objaviť aj mrle v stolici. Vyzerajú ako biele nehybné nitky.
Mrle – inkubačná doba
Pri parazitovi Enterobius vermicularis trvá inkubačný čas zvyčajne od 2 do 6 týždňov. Inkubačná fáza začína v momente, keď sa vajíčka parazita dostanú do tela. Potom sa v tráviacom trakte liahnu larvy, ktoré sa krvným obehom dostávajú do celého tela.
Mrle u bábätka
Ak máte podozrenie na výskyt mrle u vášho bábätka, neodkladajte návštevu pediatra. Odporučí vám dodržiavanie prísnej hygieny a v prípade vážnej alebo dlhodobej infekcie predpíše vhodnú liečbu.
Sú mrle nebezpečné?
Väčšina prípadov nákazy mrľami nie je nebezpečná, skôr nepríjemná. Ak sú však príznaky vážne alebo trvajú dlhšie ako niekoľko dní, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc a predísť tak vážnejším príznakom, ako je napríklad úbytok hmotnosti.
Sú mrle prenosné?
Nákaza sa rýchlo šíri hlavne v prostredí, kde sa stretávajú deti. Prenáša sa z jednej osoby na druhú, napríklad keď sa dotkneme oblečenia či posteľnej bielizne nakazenej osoby alebo priamym prenosom vajíčok z okolia análnej oblasti kontaminovanými prstami do úst.
Čo na mrle bez predpisu?
Domáca liečba mrlí sa neodporúča, pretože zatiaľ žiadne výskumy nepotvrdili jej účinnosť. Kľúčom k úspechu sú hlavne prísne hygienické opatrenia. Ak chcete domáce triky predsa len skúsiť, existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť mrle bez liekov. Môžu byť nápomocné napríklad pri liečbe mrle v tehotenstve, kedy sa užívanie niektorých liekov neodporúča. Predtým, ako tieto babské rady vyskúšate, si skúste aplikovať malé množstvo niektorej z nasledujúcich surovín na kúsok kože, aby ste predišli alergickej reakcii.
Cesnak
Je údajne účinným prostriedkom proti vajíčkam mrlí, pričom má brániť samičkám v kladení ďalších. Môžete ho skonzumovať alebo aplikovať lokálne ako masť. Stačí nakrájať strúčik na kocky a primiešať do jedla. Na vytvorenie masti nasekajte niekoľko strúčikov cesnaku, roztlačte ich a zmiešajte s vazelínou alebo olejom. Následne naneste na postihnutú oblasť.
Kokosový olej
Môže byť účinný vďaka antibakteriálnym vlastnostiam. Ráno by ste mali prehltnúť čajovú lyžičku oleja a pred spaním ho aplikovať na postihnuté miesto.
Surová mrkva
Je ďalšou možnosťou, keďže vláknina v nej môže pomôcť dostať červy z čriev. Konzumujte ju aspoň dvakrát denne.
Môže ísť dieťa do škôlky, keď má mrle?
Z dôvodu možného šírenia parazitov medzi deťmi by mali rodičia pri prvých príznakoch mrlí nechať deti doma a informovať škôlku alebo školu. Pri výskyte je nevyhnutné dodržiavať dôkladnú hygienu rúk, pravidelné strihanie nechtov a ďalšie opatrenia na minimalizáciu rizika prenosu. Dieťa by sa malo vrátiť do škôlky až na odporučenie lekára. Tieto usmernenia sa však môžu líšiť v závislosti od škôlky a pediatra.
Kedy zmiznú mrle?
Pri správnej liečbe a dodržiavaní hygienických zásad (pranie posteľnej bielizne, denná výmena pyžama a uteráku, umývanie rúk) by mali mrle zmiznúť najneskôr do 3 týždňov. Preliečiť by sa mali všetci členovia rodiny, aby sa nákaza znova neobjavila.
Neliečené mrle – aké sú riziká?
Neliečená nákaza môže spôsobiť bolesti brucha, úbytok hmotnosti a v závažných prípadoch aj akútny zápal slepého čreva. U dievčatiek môžu neliečené mrle viesť k infekciám močových ciest.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com