Predstavte si, že máte zariadenú dielňu presne tak, ako potrebujete. Všetky nástroje sú tam, kde chcete, priestor je čistý, môžete sa voľne pohybovať, pracovať efektívne a rýchlo. Sen alebo jednoducho uskutočniteľná realita?
Možno ste veľkým automobilovým nadšencom, zanieteným domácim kutilom, alebo máte rozpracované viaceré domáce projekty, ku ktorým dobre zariadenú dielňu jednoducho potrebujete. Tento priestor si môžete prispôsobiť tak, aby vyhovoval vašim záujmom a potrebám. Nemožné?
Vyskúšajte naše tipy ako sprievodcu na zariadenie a vybavenie vašej vysnívanej dielne. Zbavte sa neporiadku a udržiavejte vašu dielňu usporiadanú, bezpečnú a čistú. A pretože najlepším miestom pre dielňu je jednoznačne garáž, budeme aj v tomto článku uvažovať o dielni práve v garáži.
Upratovanie a príprava
V prvom rade si vyhraďte čas na plánovanie a upratovanie. Nemáme na mysli len zametanie podláh, ale aj zbavenie sa všetkého, čo nepotrebujete. Odstráňte všetky nadbytočné predmety a neporiadok. Roztrieďte všetko na kopy. Veci, ktoré nechcete darujte, predajte alebo recyklujte. Nenechávajte si nič, pokiaľ ste to nepoužili za posledný rok alebo dva. Získate tak voľný priestor.
Ak nemáte dostatok miesta, môžete garáž rozdeliť na zóny tak, že označíte jednu oblasť na skladovanie a jednu na prácu.
Plánovanie
Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétne usporiadanie priestoru, položte si otázku, ako budete svoju dielňu využívať. Napríklad, ak pracujete s drevom, možno budete chcieť zvážiť kúpu ventilačného systému, aby ste minimalizovali množstvo prachu vo vzduchu. Ak chcete len priestor na bežné celoročné projekty, pravdepodobne sa vám oplatí inštalovať vykurovací systém. Zvážte všetky veci a položky, ktoré musíte v garáži mať:
Elektrické vedenie
Nevyhnutnou súčasťou väčšiny dielní je možnosť zapojenia elektriny. Či už používate pokročilé nástroje alebo iba menšie základné vybavenie pre domáceho majstra, spoľahlivý zdroj energie môže byť obrovskou výhodou. Jedna zásuvka vám pravdepodobne nevystačí, budete potrebovať hneď niekoľko. Pre mnohé elektrické náradie vám postačí bežná 110V zásuvka, väčšie náradie si vyžadujú 220V zásuvky.
Osvetlenie
Inštalácia správneho typu a množstva osvetlenia je ďalšou podstatnou súčasťou plánovania zariadenia dielne. Dnes sa často používa LED osvetlenie, pretože je cenovo dostupné, efektívne, jasné a relatívne ľahko sa inštaluje. Samozrejme, sú na výber aj iné možnosti podľa toho, na čo chcete svoju dielňu využívať a akú atmosféru chcete navodiť.
Odporúčame vám zadovážiť si aj flexibilné pracovné osvetlenie, ktoré môžete nielen prenášať podľa potreby, ale aj pripnúť na policu či regál, kdekoľvek podľa vašej potreby.
Možnosti chladenia a vykurovania
Prestavba dielne garáže zahŕňa aj zváženie chladiaceho a vykurovacieho systému. Väčšina garáží nemá žiadnu izoláciu, čo znamená, že leto bude dusné, zatiaľ čo v zime budete mrznúť.
Preto je vhodné nájsť čo najlepšie možnosti vykurovania a chladenia. Môžete si napríklad nastaviť ventilátory, podlahové kúrenie, priestorové ohrievače a zvážiť izoláciu okien a dverí. Nielenže si tak vytvoríte príjemný pracovný kútik, ušetríte aj za ceny energií.
O tom, ako vybrať podlahové kúrenie, sme už písali v článku Elektrické vs. teplovodné podlahové kúrenie: ako si správne vybrať?
Vetranie
Pri práci s farbami, chemikáliami alebo inými toxickými látkami si vždy dávajte pozor na kvalitu vzduchu. Iba otvorenie okna nestačí. Odťahový ventilátor na strope je vhodnou možnosťou pre stredne náročné projekty.
Pri rozsiahlejších prácach je lepšie zvážiť systém zberu prachu, kompletný ventilačný systém alebo centrálny vysávač. Pomáhajú eliminovať prach, špinu a iné škodlivé častice vo vzduchu a zabraňujú tomu, aby sa vám príliš mnoho škodlivín dostalo do pľúc.
Prístup a zabezpečenie
Vaša dielňa by mala byť bezpečná a ľahko prístupná. Ak máte deti, ktoré zvyknú pobehovať voľne po dvore, uistite sa, že nemôžu ľahko dosiahnuť na elektrické náradie alebo čokoľvek iné, čo by mohlo spôsobiť zranenie. Ak bývate v rušnej štvrti, mali by ste mať na dverách nainštalovaný zámok.
Ak potrebujete ťahať auto, uistite sa, že ste si podľa toho naplánovali rozloženie garáže. Vonkajšie svetlá vám pomôžu nájsť cestu do dielne za tmy, alarmové systémy a kamery môžu zabrániť krádeži.
Keď už sme pri bezpečnosti, pri pílení, rezaní, brúsení a iných prácach by vám v dielni nemala chýbať protiprachová maska, ochranné okuliare a slúchadlá, hodiť sa vám bude aj hasiaci prístroj a lekárnička.
Pracovný priestor
Vo svojej dielni sa nebudete cítiť komfortne, kým nebudete mať adekvátnu pracovnú plochu. Pracovný stôl si môžete postaviť alebo kúpiť. Vyberte si taký, ktorý je odolný, vydrží údery kladivom aj pílenie. Musí mať pevnú základňu a nohy musia byť stabilné.
Odolnosť znamená, že horný povrch pracovného stola sa len tak nepoláme a je vyrobený z kvalitného materiálu. Pracovná doska stola by mala byť aspoň 3 cm hrubá, s nosnosťou okolo 500 kg. Ideálnym materiálom je napríklad kov, buk, tvrdý masív. Skvelým riešením môže byť aj skladací dielenský stôl alebo výškovo nastaviteľný stôl.
Podlaha
Ďalší dôležitý aspekt vašej dielne je podlaha. Dnes máte na výber z nespočetného množstva, každá voľba má svoje pre a proti. Ak chcete betónovú podlahu, zvážte epoxidovú úpravu. Uľahčuje čistenie povrchu a zvyšuje priľnavosť, ak potrebujete presúvať ťažké vybavenie.
Môžete zvoliť aj gumené podlahové rohože, ktoré vám poskytnú mäkký povrch, šetrný k nohám a kĺbom. Nie sú však vhodné na celoplošnú inštaláciu, ak parkujete v garáži auto. Kvalitnejšou voľbou sú dlaždice z čistého PVC konštruované tak, aby odolávali tlaku, nárazom aj rozbitiu.
Tip: Akú podlahu by ste si mali zvoliť do garáže pre lepšiu údržbu?
Rozloženie dielne
Keďže každý priestor je navrhnutý trochu inak, nedá sa jednoznačne povedať, aký je ten najlepší spôsob usporiadania vašej dielne v garáži. Existuje však niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu efektívnu ju navrhnúť:
- Usporiadanie dielne môže byť diktované miestom, kde sa nachádzajú zásuvky. Ak nechcete inštalovať ďalšie, potom je najlepšie umiestniť pracovný stôl a elektrické pomôcky tam, kde ste už mali prístup k elektrine.
- Ak máte v garáži okno, umiestnenie pracovného stola čo najbližšie k nemu vám umožní pracovať počas dňa pri prirodzenom svetle a pomáha znižovať náklady na energiu.
- Ak trávite väčšinu času pri pracovnom stole, uistite sa, že okolité nástroje alebo pomôcky vám nebránia pri práci a jeho používaní. Ak áno, potom treba prehodnotiť súčasné rozloženie a prísť s niečím vhodnejším.
- Rovnako ako pri sťahovaní sa do nového domova, postaviť si garáž a zvyknúť si na novú dielňu si vyžaduje určitý čas. Doprajte si niekoľko dní, prípadne týždňov, kým sa definitívne rozhodnete, či vám jej usporiadanie vyhovuje alebo nie.
Plán garáže
Skôr ako začnete s organizačnou horúčkou, zostavte si plán garáže. Zmerajte a zaznamenajte si rozmery, zapíšte si, kde sa nachádzajú dvere, okná, zásuvky a ďalšie kľúčové položky. Potom si načrtnite nápady na usporiadanie podľa toho, kam všetko pôjde.
- Ak parkujete auto v garáži, všimnite si, koľko miesta zaberá, aby ste vedeli, koľko miesta máte navyše
- Umiestnite sezónne alebo menej používané položky na vyššie alebo ťažšie dostupné miesta
- Položky, ktoré používate často zoskupte tak, aby ste k nim mali jednoduchý prístup
Organizácia garáže
Tu je niekoľko tipov na organizáciu garáže, aby ste čo najlepšie využili váš priestor:
Organizujte podľa sezóny
Po dlhej zime určite nebudete potrebovať lyže ani snehovú frézu, tak prečo by vám mali ešte v máji stáť vedľa kosačky? Usporiadajte si garáž podľa zmeny ročných období a sezónne veci odložte.
Môže vás zaujímať: Viete, ako pripraviť auto na zimu?
Využite vertikálny priestor
Garáže, najmä tie malé, by mali využívať čo najviac vertikálneho priestoru na to, aby predmety nezaberali miesto na podlahe. To poskytuje viac priestoru pre nástroje, ktoré sa nedajú zavesiť a zároveň pomáha udržať podlahu v garáži čistú, čo uľahčuje čistenie.
Ak je to možné, použite háčiky, klince, police a konzoly, aby ste čo najviac vecí zavesili na steny a strop. Držte sa svojho plánu a riaďte sa podľa toho, aký typ položiek ukladáte. To vám pomôže rozhodnúť sa, aký typ vertikálneho organizačného systému použiť. Budete prekvapení, koľko miesta si tak môžete vytvoriť.
Potrebné náradie a pomôcky
Najlepšia časť zariaďovania osobnej dielne je naplniť ju všetkými nástrojmi a náradím, ktoré pri práci používate. Čo by vám v nej teda nemalo chýbať?
- Kladivo, kliešte
- Meter
- Vodováha
- Klasická páska
- Sada farebných fixiek a ceruziek pre označovanie
- Brúsny papier
- Skrutkovač, skrutky, klince
- Elektrická vŕtačka
- Podložky
- Stolová píla
- Zverák
- Brúska
- Kompresor
- Zváračka
- Malý vysávač
- Handry a čistiace prostriedky
- Autodoplnky, príslušenstvo a čistiace prostriedky na auto
Zoznam nástrojov, ktoré vám odporúčame siaha od začiatočníkov až po profesionálov, preto si ich prispôsobte v závislosti od vášho hobby a rozpočtu.
Úložisko pre náradie a pomôcky
Teraz prichádza na rad ukladanie samotných nástrojov. Nájsť zásuvku alebo box na umiestnenie vecí je jednoduché, keď máte na výber rôzne možnosti. Úložné priestory ukryjú vizuálny neporiadok a zároveň ochránia náradie pred hrdzou, špinou a tekutinami.
Na uloženie náradia a iných vecí využite taktiež uzamykateľné policové skrine, plastové boxy, krabice, stojany, závesné koše a držiaky.
Používajte zásobníky a regálové systémy
Mnohí si neuvedomujú hodnotu kvalitného regálového systému. Dokážu vám však maximalizovať úložný priestor. Na každej polici a v každej zásuvke kategorizujte položky pomocou štítkov, ktoré vám umožnia udržať všetko usporiadané.
Pegboardy
Pegboardy ponúkajú ten najefektívnejší spôsob, ako udržať každú garáž a dielňu v úplnom poriadku. Sú cenovo výhodné, ľahko sa inštalujú a ich využitie je variabilné, keďže si plochu môžete zaplniť podľa vlastnej potreby. Dosku si môžete namontovať na stenu, oproti pracovnému stolu a zavesiť na ňu ručné alebo záhradné náradia.
Recyklujte
Ak je vaším cieľom niečo udržateľnejšie a budete mať veľa odpadu, zadovážte si recyklačné koše. Aby vám nezaberali miesto na podlahe, opäť ich môžete zavesiť na háčiky na stene.
Ďalší skvelý a jednoduchý spôsob, ako si zorganizovať dielňu s množstvom drobností, je opätovné použitie sklenených dóz. Ak si ich označíte, nebudete sa musieť prehrabávať v zásuvkách alebo skrinkách a hľadať správnu dĺžku klinca alebo skrutky. Môžete využiť poháre od detskej výživy, kompótov a zaváranín.
Pridajte kúsok farby
Ako domáci majstri strávite pravdepodobne vo vašej dielni veľa času. Tak prečo do nej nevniesť trochu osobitosti pomocou farby? Maľba steny definuje a oživí priestor a je to aj skvelý spôsob ako spotrebovať niekoľko otvorených plechoviek, ktoré by sa vám len-tak povaľovali v priestore bez ďalšieho použitia.
Dúfame, že naše tipy budú pre vás užitočné a držíme vám palce pri vašich nových tvorivých projektoch.
Foto: shutterstock.com