Kliešť na prste človeka ukazuje potrebu opatrnosti pri pobyte v prírode.

Naučte sa s nami správne a bezpečne vyťahovať kliešťa, aby ste znížili riziko nákazy. Zistite, ako správne dezinfikovať ranu a usmrtiť kliešťa po vybratí. Tento článok vám poskytne účinné rady a tipy na ochranu pred kliešťami a informácie o tom, kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. A okrem toho si vysvetlíme, ako vybrať kliešťa psovi.

Ako vybrať kliešťa?

Názory na vyťahovanie kliešťa sa líšia, no väčšina odborníkov sa zhoduje, že najlepším spôsobom je vyťahovanie pomocou pinzety.

  1. Pomocou špeciálnej pinzety uchopíme kliešťa čo najbližšie pri hlavičke – vždy primeranou silou. Dávame si pozor, aby sme ho pritom nerozmliaždili.
  2. Vyťahujeme ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože. Robíme to pomaly a kliešťa nikdy nevytáčame ani nevykrúcame prudko do strán, aby sme ho nepretrhli.
  3. Ak sa vám kliešťa nepodarilo vytiahnuť celého s hlavičkou, navštívte lekára.
  4. Ranu po vytiahnutí ihneď dezinfikujeme antiseptickým prípravkom, liehom alebo jódovou tinktúrou. Vydezinfikujeme aj pinzetu.
  5. Kliešťa usmrtíme v uzavretej nádobe s alkoholom alebo ho vyhodíme do záchoda a ihneď spláchneme. Nikdy ho nemliaždime prstami. Mohlo by to zvýšiť riziko prenosu nákazy.
  6. Ak ste nepoužili ochranné rukavice, umyte si po vyťahovaní kliešťa ruky.
  7. Miesto uštipnutia držte niekoľko dní v suchu.

Na internete môžete nájsť aj návody, ako vybrať kliešťa bez pinzety, napríklad s použitím mydlovej vody či oleja. V týchto návodoch sa odporúča kliešťa natrieť a vytáčať pomocou vatovej tyčinky. Ak ho však potriete masťou, olejom alebo mydlovou vodou, môže sa začať dusiť, čo vedie k vyvráteniu natrávenej krvi so slinami späť do rany. Tým sa zvyšuje riziko nakazenia, a preto tento spôsob odborníci neodporúčajú.

Ako vybrať kliešťa pomocou špeciálnej pinzety
Ako vybrať kliešťa pomocou špeciálnej pinzety

Ako vybrať kliešťa psovi?

Ak váš pes trávi veľa času vonku, mali by ste mu kontrolovať kliešťov pravidelne, minimálne každý druhý deň. V najrizikovejších mesiacoch (apríl, máj), kontrolujte kliešťov každý deň. Tu je návod, ako vybrať kliešťa psovi v prípade, že nejakého objavíte:

  1. Najskôr si nasaďte čisté rukavice. Ochránite tak seba aj svoju rodinu pred nákazou, ktorú môže kliešť prenášať.
  2. Upokojte svojho domáceho miláčika. Ak by ste sa snažili vyberať mu kliešťa, keď sa hýbe, mohla by v koži zostať hlavička.
  3. Keď je váš pes pokojný a v správnej polohe, jemne odhaľte srsť, aby ste mali prístup ku kliešťovi.
  4. Použite špeciálnu pinzetu alebo háčik a pokúste sa parazita vytiahnuť jedným ťahom. Najskôr ho uchopte čo najtesnejšie pri koži, a potom ho  rovnomerne potiahnite smerom nahor, aby ste ho vytiahli. Nepoužívajte bežnú pinzetu, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť, že kliešťa rozmliaždite.
  5. Kliešťa po vybratí usmrťte tak, že ho zavriete do uzatvárateľnej nádoby a zalejete alkoholom.
  6. Miesto uhryznutia vydezinfikujte antiseptickým prípravkom vhodným pre domáce zvieratá.
  7. Pochváľte vášho psa za dobré správanie, aby ste ho naučili, že má byť pri vyberaní kliešťov pokojný.
https://youtu.be/uP7DBHPvE7k?feature=shared

Tipy na ochranu pred kliešťami

  • Vyhnite sa prechádzaniu cez krovinaté oblasti s vysokou trávou.
  • Ak musíte prejsť cez vysokú trávu, oblečte si dlhé nohavice a dlhé rukávy. Najvhodnejšie je oblečenie bledej farby, na ktorom ľahšie spozorujete lezúceho kliešťa.
  • Ponožky si natiahnite cez nohavice a tričko/košeľu si zapravte do nohavíc, aby vám kliešť neliezol po tele.
  • Ak idete do prírody, použite účinný repelent. Dodržiavajte pritom pokyny uvedené na výrobku. Chcete sa vyhnúť chemickým prípravkom? Na trhu existujú aj prírodné repelenty s klinčekmi, levanduľou či kurkumou. Niektoré z nich však môžu byť menej účinné.
  • Po pobyte v lese alebo na lúke si skontrolujte pokožku. Skontrolujte si celé telo, aby ste sa uistili, že po vás nelezie kliešť.
  • Ak máte tú možnosť, vyzlečte si oblečenie po príchode z prírody mimo domu, napríklad v garáži, aby ste si nezavliekli kliešťov do domácnosti. Potom ho operte na vysokej teplote.
  • Po návrate z prírody sa osprchujte.
Ako vybrať kliešťa bez pinzety
Ako vybrať kliešťa bez pinzety

Kedy navštíviť lekára?

Kliešť môže prenášať rôzne choroby. Najznámejšie sú u nás kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Práve preto je potrebné v niektorých prípadoch po uhryznutí kliešťom kontaktovať a navštíviť lekára. Ide najmä o tieto prípady:

  • Nepodarilo sa vám úplne odstrániť kliešťa. Čím dlhšie bude kliešť prichytený na koži, tým je väčšie riziko, že sa od neho nakazíte.
  • Vaša pokožka je na mieste uhryznutia podráždená. Vznikla tu vyrážka červenej farby, ktorá sa zväčšuje.
  • Objavia sa u vás príznaky podobné chrípke, ako je napríklad horúčka, zimnica, únava, bolesť svalov, bolesť hlavy.
  • Máte podozrenie, že je miesto uhryznutia infikované.

Foto: shutterstock.com

Reklama