Neviete, ako vybrať melón? Máme pre vás 5 tipov, vďaka ktorým si vždy uchmatnete ten najlepší. Sledujte farbu, tvar, hmotnosť a ďalšie znaky, ktoré vám napovedia, kedy je melón zrelý. Prezradíme vám aj dôvod, prečo je melón zelenina a vysvetlíme si, ako pestovať melón v záhrade.
5 tipov, ako rozpoznať zrelý melón
Vybrať si ten najlepší kúsok môže byť umenie. Našťastie existujú jednoduché triky, ako rozpoznať dobrý melón už na prvý pohľad.
1. Všímajte si škvrnu
Na spodnej strane melóna (časť, ktorou ležal na zemi) by mala byť žltá škvrna. Ak je škvrna biela alebo bledá, melón je nezrelý.
2. Skontrolujte textúru šupky
Kôra zrelého melóna má matný vzhľad a je stredne pevná. Môžete si to overiť jednoduchým testom – skúste ju prepichnúť špendlíkom. Ak to ide až príliš ľahko, melón je prezretý. Ak naopak špendlík sotva prejde, melón je nezrelý. Ideálne je nájsť zlatú strednú cestu.
3. Hľadajte symetrický tvar
Vyberajte si melón symetrického tvaru bez výrazných priehlbín. Ak má melón hrbole alebo priehlbiny, môže to znamenať, že nemal dostatok vody alebo slnečného svetla, čo sa odrazí aj na jeho chuti.
4. Vykonajte zvukový test
Jemne poklepte po melóne prstami alebo dlaňou. Ak vydáva príliš dutý zvuk, je prezretý. V prípade, že nevydáva žiadny zvuk, je nezrelý. Pri výbere teda hľadajte tú správnu rovnováhu.
5. Skontrolujte váhu
Vezmite melón do rúk a skontrolujte, aký je ťažký. Porovnávajte hmotnosť s inými melónmi rovnakej veľkosti a vyberte si ten najťažší. Ten bude s veľkou pravdepodobnosťou najzrelší a najšťavnatejší.
Melón vodný – pestovanie
Odporúčania na pestovanie melóna sa menia v závislosti od toho, kde žijete. Ak chcete pestovať melóny na juhu Slovenska, kde je teplejšie, môžete zasadiť semienko priamo do pôdy. V ostatných častiach je potrebné kúpiť si alebo vypestovať sadenice.
Postup, ako pestovať melón zo semienka
Tento proces zvyčajne realizujeme koncom marca, aby boli sadenice pripravené na presadenie do záhradky v priebehu mája.
- Do malých téglikov alebo špeciálnych nádob určených na výsev nasypeme substrát.
- Do každého téglika vložíme 3 semienka melóna.
- Prikryjeme približne 0,5 cm vrstvou hliny a jemne ju zatlačíme.
- Substrát a neskôr aj sadenice denne zavlažujeme vodou pomocou rozprašovača a uchovávame v teple.
Vysádzanie sadeníc do záhrady
Mladé sadenice vysádzame von až koncom mája, po ukončení posledných mrazov. V záhrade si vyberáme miesto, na ktoré najviac svieti slnko. Pred výsadbou pôdu nakypríme.
- Najskôr môžeme na pôdu natiahnuť netkanú textíliu čiernej farby, ktorá zvyšuje teplotu pôdy a zabraňuje rastu buriny.
- Do textílie si vystrihneme približne 1 meter od seba vzdialené otvory.
- Do otvorov vyhĺbime jamky, ktoré naplníme univerzálnym substrátom a zalejeme vodou.
- Do každej jamky umiestnime 1 sadenicu.
- Sadenice zakryjeme hlinou tesne pod listy a mierne hlinu zatlačíme.
- Na záver rastliny polejeme pri koreni.
Často kladené otázky
Ako dlho rastie melón?
Melóny u nás potrebujú na dozretie približne 80 až 100 dní, a to od výsadby sadeníc na pole. V závislosti od odrody a podmienok sa môže doba zrenia predlžovať alebo skracovať. Melóny rastú rýchlejšie, ak majú dostatočné teplo (20 – 30 °C), vlhkosť a vyživenú pôdu.
Čím hnojiť melón?
Na hnojenie melónov používame tekuté hnojivo, ktoré podporuje kvitnutie a rast plodov. Hnojíme približne každé 3 – 4 týždne. Melóny tiež musíme ošetrovať prípravkom proti plesni uhorkovej, najmä po daždivých dňoch.
Ako zaštipovať melón?
Dyňu červenú (červený melón) nemusíte zaštipovať. Ak sa rozhodnete pestovať uhorky žlté (žlté melóny), je potrebné ich zaštipovať nad 3. listom.
Ako pestovať melón v kvetináči?
Chcete pestovať melóny, no nemáte záhradu? Nezúfajte, postačí vám aj malý balkón. Pestovanie melóna v kvetináči má niekoľko odlišností oproti pestovaniu v záhrade. Potrebujete na to veľký kvetináč s objemom aspoň 30 litrov a dobrým odtokom. Vysypte ho ľahkým a výživným substrátom a primiešajte aj kompost alebo tekuté hnojivo.
Melóny v kvetináči polievajte častejšie, v horúcom počasí ideálne ráno aj večer. Rastlina v kvetináči si taktiež vyžaduje častejšie hnojenie, ideálne každé 2 týždne.
Čo je melón? Ovocie alebo zelenina?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Dyňa červená, nazývaná melón, je v učebniciach označovaná ako zelenina, no legislatíva ju považuje za ovocie. Väčšina odborníkov ju však zaraďuje k plodovej zelenine. Melóny totiž patria spoločne s uhorkami, tekvicami a cuketami do rodiny Cucurbitaceae.
Ako dlho vydrží melón v chladničke?
Celý a neporušený melón vydrží v chladničke pri správnom skladovaní asi 7 – 10 dní. Nakrojený vydrží menej, a to približne 3 – 5 dní. Ak chcete predĺžiť jeho životnosť, skladujte ho na spodnej polici alebo v priestore určenom pre zeleninu. Nakrojenú časť melóna zabaľte do voskového obalu alebo potravinovej fólie.
Môžu domáce zvieratá melón?
Červený melón je osviežujúca a výživná pochúťka, ktorá môže byť vhodná aj pre vašich domácich miláčikov. Treba ho však podávať s mierou.
- Môžu psy melón? Melón je pre psov bezpečný, výživný a hydratačný. Nezabudnite však z neho odstrániť kôstky a šupku.
- Môže králik melón? Áno, králiky môžu jesť melón. Obsahuje však veľa cukru, ktorý je pre nich vo veľkom množstve ťažko stráviteľný. Preto ho môžu jest iba občas a v malom množstve.
- Môže škrečok melón? Áno, ale taktiež iba malý kúsok raz za čas. Kvôli vysokému obsahu vody a cukru by mu mohol melón spôsobiť hnačku.
- Môže morča melón? Áno, ale rovnako ako u škrečkov, s mierou. Dajte im iba malý kúsok bez šupky.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com