Uvažujete o kúpe novej postele, ale neviete na aké parametre sa zamerať? Spánkom trávime podstatnú časť života, preto by sme pri jej výbere mali zohľadniť niekoľko ukazovateľov. Prečítajte si nášho sprievodcu, ako vybrať posteľ a uľahčite si výber. Držte sa niekoľko jednoduchých pravidiel, aby sa vám spalo lepšie a aby vaša posteľ bola kvalitná a ladila s vašou spálňou.
Rozpočet
Samozrejme, pri výbere postele a akéhokoľvek sortimentu výrobkov zohráva rozhodujúcu úlohu váš rozpočet. Pri výbere majte na pamäti, že budete musieť pripočítať cenu roštu a najmä matraca, ktoré nie sú vždy v cene. Poobzerajte sa na internete, aby ste získali predstavu o kvalite, ktorú môžete očakávať vo svojej cenovej kategórii. Potom sa vyberte do kamenných predajní a vyrazte na „skus“.
Rozmery sú zásadné
Hneď po rozpočte je to pravdepodobne najdôležitejší parameter v procese výberu. Bude posteľ určená pre jednu alebo dve osoby? Kupujete ju pre dieťa, tínedžera alebo študenta? Ak kupujete posteľ pre dieťa alebo tínedžera, pravdepodobne nie je potrebné kupovať manželskú posteľ. Pre jedno dieťa postačí jedno lôžko.
Ak uvažujete o kúpe novej postele pre seba, aj keď momentálne nemáte partnera, je na mieste kúpiť dvoj lôžko. V prípade, že si partnera po čase nájdete, nemusíte hneď kupovať novú. Do malej spálne, kde bude posteľ zaberať veľkú časť je na mieste využiť naplno jej potenciál.
Posteľ pre dve osoby by mala mať ideálne rozmery 180×200 cm, alebo 200×200 cm. Teda jeden človek pre pohodlný spánok potrebuje minimálne 90 cm šírky. Pri výbere zohľadnite aj výšku osoby. Dĺžka postele by mala byť aspoň o 20 centimetrov dlhšia ako osoba, ktorá v nej bude spať. Ak vám priestor nedovoľuje mať pohodlne širokú posteľ, je tiež prijateľný rozmer 160×200 cm.
Pre jednu osobu odporúčame vybrať minimálne 90×200 cm a pre pohodlnejší spánok 120×200 cm. Pre študenta, ktorý žije v noci a polovicu dňa prespí, vyberte veľkosť ideálne 140×200 cm.
Nezabúdajte, že celkové rozmery rámu bývajú o pár centimetrov väčšie ako rozmery matraca. Takže pokiaľ máte miesto iba 180×200 cm, vyberajte postele bez rámu.
Ako vybrať posteľ podľa výšky
Pri výbere zohráva veľmi dôležitú úlohu aj výška. Dnešným módnym trendom je spanie na matraci ležiacom na zemi alebo na vrstve paliet, ktoré je obľúbenejšie u mladých ľudí, ktorí netrpia bolesťami chrbtice alebo kĺbov. S pribúdajúcim vekom sa potreby ľudského tela menia. Preto starší ľudia dávajú prednosť vyššej posteli, z ktorej môžu pohodlne vstať.
Medzi nízke patria všetky s výškou do 35 cm. Štandardná výška je medzi 35 – 45 cm. Všetky vyvýšené majú výšku nad 45 cm. Typické vysoké lôžko je vysoké približne 50-60 cm. Vyššie postele nie sú bežné, pretože rám v tejto výške tlačí na zadnú časť stehien pri vstávaní a je nepohodlný.
Funkčnosť
V malých priestoroch, kde jediným voľným miestom okolo postele je priestor na chôdzu a kde sa počíta každý centimeter úložného priestoru, je najlepšie vybrať si posteľ, na ktorej sa nielen dobre spí, ale v ktorej môžete využiť aj celý jej úložný potenciál. Existuje niekoľko variant postelí s úložným priestorom. Jednou z možností je, že vo vnútri je úložný priestor, do ktorého sa dostanete zdvihnutím matraca a roštu. Tento typ je vhodný pre veci, ktoré nepoužívate denne, napríklad sezónne oblečenie, ktoré meníte raz za sezónu. V opačnom prípade budete každú chvíľu „cvičiť“ zdvíhanie týchto častí.
Ďalšou možnosťou sú úložné boxy pod posteľou. Môžete si vybrať medzi plastovými krabicami alebo krabicami z látky či iných materiálov. Táto verzia je praktickejšia a vhodná na častejšie používanie.
Kvalita, ktorá nevŕzga
V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo postelí, ktoré sú na prvý pohľad dizajnovo zaujímavé, ale pri podrobnejšom skúmaní ich kvalita ani zďaleka nedosahuje takej úrovne. Zamerajte sa na materiál, z ktorého je posteľ vyrobená. Jednoducho si lôžko vyskúšajte. Zatraste čelom postele a ak sa bude pohybovať alebo budete počuť vŕzganie, je to znamenie, že nie je vyrobené z kvalitných materiálov a vydrží vám nanajvýš niekoľko rokov.
Na druhej strane, kvalitná, ktorá v už obchode nevŕzga, vám vydrží roky. Konštrukčné materiály ako masívne drevo s poctivým kovaním sú charakteristickými znakmi kvalitnej postele.
Ako vybrať posteľ podľa dizajnu a materiálu
Rovnako dôležitým kritériom pri výbere novej postele je výber správneho materiálu a celkového dizajnu. Posteľ by vo všeobecnosti nemala splývať s podlahou. Naopak, mal by byť dominantnejším prvkom v miestnosti. Existujú dve základné možnosti, a to buď čalúnené, alebo tie s prírodnejším vzhľadom – drevené. Drevené postele sa vyrábajú z mnohých druhov dreva a v rôznych farebných odtieňoch. Drevo pôsobí vzdušne a vynikne aj v malom priestore.
Čalúnené sa hodia skôr do väčších spální, kde môžete popustiť uzdu fantázii a vybrať si farbu čalúnenia, ktorá sa lepšie hodí do konceptu vašej spálne. Spravidla sú vyrobené z drevotrieskového materiálu, vyplnené polstrovaním a potiahnuté látkou podľa vášho výberu. Čalúnenie môže byť vyrobené aj z kože alebo eko kože. Tieto postele patria do vyššej cenovej kategórie. Opäť platí pravidlo, že nesmú vŕzgať ani pôsobiť nestabilne.
Samozrejme, existuje veľké množstvo materiálov, ktoré možno kombinovať. Veľmi obľúbené sú aj kovové postele. Laminátové sa tiež tešia veľkej obľube a sú cenovo dostupnejšie. V neposlednom rade sa drevené postele s obľubou kombinujú s čalúnenými časťami, ako sú napríklad čela postelí.
Boxspring
Pre ľudí, ktorí uprednostňujú možnosť „všetko v jednom“, sú na trhu k dispozícii postele typu Boxspring, teda s rámom, matracom a roštom v jednom. Tieto postele sú pohodlné a patria k tým luxusnejším. Spravidla sú vyššie a vyzerajú luxusne a robustne. Sú skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chcú investovať do vyššej kvality spánku. Vyznačujú sa masívnym rámom s vystuženou konštrukciou. Na nich je pružinový matrac, uprostred tzv. nosný matrac a na ňom topper, t. j. matrac z kvalitnej peny, najčastejšie zo studenej, alebo pamäťovej peny.
Foto: shutterstock.com