Čistenie rúry má podľa prieskumov oficiálne prvenstvo medzi najmenej obľúbenými domácimi prácami. Máme tendenciu ho odkladať, čím sa pripálená omáčka a mastné kvapky z dávno zabudnutých receptov stávajú stále odolnejšími. Nečistoty v rúre pritom priamo ovplyvňujú dĺžku pečenia a chuť jedla. Dobrou správou je, že existuje niekoľko šikovných spôsobov, ktoré vám ich odstránenie uľahčia. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami a tipmi, ako vyčistiť rúru efektívne a s minimom úsilia.
Ako vyčistiť rúru bez chémie
Kladiete dôraz na zdravé varenie, máte strach z používania chemikálií v kuchyni a chceli by ste sa im pri čistení svojej rúry vyvarovať? Máme pre vás niekoľko tipov, ako vyčistiť rúru od pripálenín pomocou surovín bežne dostupných v domácnosti.
Čistenie rúry sódou bikarbónou
Jedlá sóda rozpúšťa špinu a mastnotu a zároveň ponúka šetrné abrazívne čistenie. Sódu bikarbónu jednoducho vymiešajte s vlažnou vodou v takom pomere, aby vám vznikla pasta. Následne ju naneste na všetky čistené povrchy a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, ideálne počas noci. Na záver len zotrite mokrou handričkou a dočistite.
Čistenie rúry octom
Ocot sa používa aj na čistenie práčky či chladničky. Dokáže efektívne rozpustiť špinu a pôsobí tiež ako účinný neutralizátor zápachu. Namočte si handričku do roztoku vody a octu pripravenom v pomere 1:1 a pretrite všetky vnútorné povrchy rúry. Potom nalejte octový roztok do hlbšieho plechu, vložte do rúry a zapnite rúru na teplotu 100 – 130 ˚C na 30 minút. Po vychladnutí dočistite povrchy mokrou handričkou alebo špongiou.
Náš tip: Rovnako funguje aj čistenie rúry citrónom. Jednoducho namiesto octu použijete vytlačenú citrónovú šťavu alebo hotový citrónový koncentrát. Čerstvé pripáleniny môžete potrieť prekrojeným citrónom.
Ako vyčistiť rúru sódou bikarbónou a octom
Extra efektívne čistenie elektrickej rúry ponúka kombinácia jedlej sódy a octu. Podľa návodu vyššie si pripravte pastu zo sódy bikarbóny, ktorú nanesiete na rúru a necháte pôsobiť počas noci. Následne si do rozprašovača nalejte ocot a starostlivo nastriekajte na všetky miesta ošetrené sódou. Vznikne pena, ktorú po pár minútach zotriete.
Náš tip: Obdobne pôsobí aj čistenie rúry práškom do pečiva a octom. Ak nemáte sódu bikarbónu, použite kypriaci prášok.
Ako vyčistiť rúru tabletou do umývačky
Tablety do umývačky obsahujú vysoko koncentrovaný čistiaci prostriedok. Čistenie rúry tabletami do umývačky je podobné ako aplikácia sódy. Z dvoch tabliet rozpustených v malom množstve horúcej vody si vytvorte čistiacu pastu, ktorú nanesiete na povrchy rúry. Nechajte pôsobiť približne 30 minút a zotrite.
Ako vyčistiť rúru pomocou chémie
Ako vyčistiť rúru na pečenie, ak bežne dostupné prostriedky neprinesú želaný efekt? Prichádza na rad chémia. Na trhu nájdete celý rad produktov určených na čistenie elektrickej rúry, roštov a grilov. Bývajú však mimoriadne agresívne, preto sa pri ich používaní držte nasledujúcich zásad:
- Vždy postupujte presne podľa návodu výrobcu.
- Všetky chemické prípravky aplikujte v gumených rukaviciach.
- Podlahu pod rúrou chráňte fóliou alebo igelitom.
- Všetky čistené povrchy dôkladne opláchnite.
Ktorý je najlepší čistič na rúry? Máme pre vás niekoľko overených tipov na konkrétne produkty:
- Grilpur extra silný
- Odmasťovač za studena well done
- Eurona čistič na rúry a grily
Ako čistiť sklo v rúre
Sklo je akousi „výkladnou skriňou“ vašej rúry. Aby ste sa vyhli jeho náročnému drhnutiu, je vhodné ho čistiť častejšie ako ostatné povrchy, ideálne po každom pečení. Použiť môžete pastu zo sódy bikarbóny, ktorú necháte pôsobiť 30 minút. Následne zotrite a dočistite citrónovým alebo octovým roztokom.
Ako vyčistiť rošt rúry
Rošty a stojany pred čistením z rúry vždy vyberte. Podobne ako pri čistení samotnej rúry, aj v prípade jej kovových súčastí môžete na rozpustenie pripálených nečistôt použiť doma pripravený alebo chemický čistiaci prostriedok, ktorý necháte pôsobiť. Potom dočistite kefkou alebo drsnejším povrchom špongie. Dôkladne opláchnite vodou a vysušte, až následne vložte kovové príslušenstvo späť do rúry.
Moderné samočistiace rúry
Čistenie rúry sa nám snažia uľahčiť aj samotní výrobcovia. Pomerne široké spektrum spotrebičov je už vybavených takzvanou funkciou samočistenia. Ak sa budete obzerať po novej rúre, okrem iných parametrov zvažujte aj údržbu. Možností je hneď niekoľko:
- Katalytické čistenie rúry –využíva špeciálny pórovitý povrch.
- Pyrolytické čistenie rúry – využíva extrémne vysoké teploty.
- Hydrolytické čistenie rúry – využíva vodnú paru.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com