Asi by sme len márne hľadali domácnosť, v ktorej sa nenachádza žehlička. Síce ju pravdepodobne nepoužívate každý jeden deň, no aj napriek tomu ju radíme medzi základné spotrebiče, ktoré doma jednoducho nesmú chýbať. Ako pri všetkom, aj pri žehličke platí, že sa musíte o ňu patrične starať. Teda, keď chcete, aby vám vydržala dlho a bezproblémovo slúžiť. Alfou a omegou je v tomto prípade čistenie žehličky. V nasledujúcich riadkoch vám preto poradíme, ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa aj od pripálenín. Budete na to potrebovať pomôcky, ktoré mávate bežne doma.
Čistenie žehličky: Čo treba vedieť?
V prvom rade musíte mať dobre „naštudovanú“ vašu žehličku. Podrobne a pozorne si prečítajte jej návod na obsluhu. Možno sa v ňom dočítate, že niektoré z nasledujúcich metód čistenia pri nej nie sú povolené. Vo všeobecnosti však platí, že žehlička by mala byť pri čistení vypnutá, resp. vytiahnutá zo zásuvky, a vychladnutá. Výnimkou je čistenie žehličky utierkou, ktoré popisujeme v závere.
Zapamätajte si: Na čistenie žehličky používajte výhradne destilovanú alebo filtrovanú vodu. A pri čistení si dávajte pozor, aby ste predišli popáleniu, prípadne akémukoľvek poraneniu.
Čím vyčistiť žehličku?
Existuje viacero pomôcok. Keď sa zamýšľate, čím vyčistiť žehličku, zvážiť môžete ocot, soľ, sódu bikarbónu, zubnú pastu, vatové tyčinky či vyššie zmieňovanú destilovanú vodu a utierku. V ďalšom pokračovaní nájdete popísané konkrétne metódy.
Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?
Najúčinnejší spôsob, ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa, spočíva v použití bieleho octu a soli. Zmiešajte si tieto dve prísady v pomere 2:1. Nachystanú zmes zohrejte tak, aby sa soľ roztopila, a nechajte ju vychladnúť. Keď bude pripravený roztok vychladnutý, namočte doň jemnú handričku. Mokrou handričkou môžete začať čistenie žehličky od vodného kameňa. Pre ešte lepší efekt odporúčame v druhej fáze pretrieť spodok žehličky handričkou namočenou v čistom bielom octe.
Náš tip: Po dočistení môžete žehličku zapnúť a poriadne ju „prebehnúť“ na starej handre.
Ako vyčistiť žehličku od pripálenín?
V snahe, ako vyčistiť žehličku od pripálenín, môžete taktiež použiť vyššie zmieňovaný roztok bieleho octu a soli. Podobne účinnou metódou však bude aj čistenie žehličky za pomoci pasty zo sódy bikarbóny. Pripravíte si ju zmiešaním s destilovanou vodou v pomere 2:1 (sóda bikarbóna : destilovaná voda). Pasta by mala mať lepivú konzistenciu, aby ste ju dokázali ľahko naniesť na znečistený povrch žehličky. Pri nanášaní si môžete pomôcť napríklad malou špachtľou. Pastu však dokážete naniesť aj rukami. Dajte si ale pozor, aby bola žehlička skutočne vychladnutá. Pri tomto postupe je dôležité nechať pastu na žehličke niekoľko minút účinkovať. Následne stačí celý spodok vyutierať handričkou namočenou v destilovanej vode, zapnúť žehličku a takisto ju „prebehnúť“ na kúsku starej látky.
Náš tip: Toto je skvelý spôsob, ako vyčistiť pripálenú žehličku. Vyskúšajte ho však aj pri čistení žehličky od vodného kameňa.
TIP: 4 účinné a lacné spôsoby, ako vyčistiť práčku
Ďalšie spôsoby, ako vyčistiť žehličku
- Čistenie žehličky vatovými tyčinkami: Použitie vatových tyčiniek do uší predstavuje najúčinnejší spôsob, ako vyčistiť naparovacie otvory žehličky. Postup je veľmi jednoduchý – vezmite si do ruky vatovú tyčinku, namočte jej koniec do bieleho octu a čistite jeden otvor za druhým. Keď sa vám zdá, že je tyčinka už príliš znečistená, zoberte si druhú. Možno sa vám to bude zdať zdĺhavé, ale funguje to. Základom je precíznosť a trpezlivosť.
- Čistenie žehličky zubnou pastou: Postupujte rovnako ako pri čistení žehličky sódou bikarbónou. V tomto prípade však naneste na znečistené miesta bielu pastu a nechajte ju niekoľko minút pôsobiť. Následne ju zotrite čistou handrou alebo handričkou namočenou v destilovanej vode a dočistite žehličku žehlením starej handry.
- Ako vyčistiť žehličku utierkou: Spôsob čistenia, pri ktorom musí byť žehlička zapnutá. Odporúčame ho však len na preventívne čistenie žehličky, prípadne odstraňovanie ľahkých a malých nečistôt. Žehličku zapnite na najvyšší stupeň a žehlite ňou utierku dovtedy, kým sa žehliaca plocha neodmastí a nevyčistí.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com