Proces pestovania avokáda z kôstky v pohári s vodou, ukážka rastového cyklu avokádového stromčeka.

Avokádo si získava v našich končinách stále viac a viac fanúšikov. A to nielen kvôli svojej lahodnej chuti a vysokému obsahu zdraviu prospešných látok, ale taktiež z estetického hľadiska. Avokádové stromčeky sú totiž príjemným spestrením a oživením každého interiérového priestoru. A keďže si ich viete pomerne jednoducho vypestovať aj v domácich podmienkach, tešia sa veľkej pestovateľskej popularite. Ak vás zaujíma, ako zasadiť avokádo a ako sa oň starať, v nasledujúcich riadkoch nájdete to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť.

Polovica avokáda s kôstkou pripravená na zasadenie, ukazujúca krok, ako začať pestovať avokádo doma.

Ako vypestovať avokádo z kôstky

Celý proces je v podstate nenáročný, no za to celkom zdĺhavý. Vopred vás ale upozorňujeme, že úspešnosť nemusí byť 100-percentná. Preto odporúčame skúšať vypestovať avokádo z viacerých kôstok súčasne.

1. Ako naklíčiť avokádo

V prvom kroku pestovania vlastného avokádového stromčeka budete musieť naklíčiť kôstku. Ideálne je vybrať takú, ktorá bola súčasťou prezretejšieho plodu. Nakličovať môžete aj rovno vo vode, no my si popíšeme postup s prvotným nakličovaním za pomoci servítky a igelitového vrecúška.

Vybranú kôstku v prvom rade umyte a očistite – v ideálnom prípade aj od vrchnej hnedej šupky. Ďalej je to veľmi jednoduché. Zabaľte ju do vlhkej vreckovky, vložte do igelitového vrecúška a odložte na tmavé miesto. Ak urobíte všetko správne a budete mať trochu šťastia, po niekoľkých dňoch by mala kôstka puknúť. Pri nakličovaní vo vode sa uvádza doba cca 30 dní. Uvidíte, ako sa vám bude dariť s prvotným nakličovaním v servítke. Každopádne, keď korienok v mokrej servítke dosiahne niekoľko centimetrov, mali by ste kôstku presunúť do vody.

Kôstku napichajte po stranách špáradlami a ponorte spodnou časťou do priehľadného pohára s vodou. Pokiaľ by sa vám nechcelo experimentovať s tým, ako vyklíčiť avokádo už v servítke, pokojne začnite týmto krokom. Dôležité však je, aby bola spodná časť kôstky po celú dobu klíčenia ponorená vo vode. Ak sa náhodou na jej povrchu objaví mazľavý povlak, nič sa nedeje. Jednoducho ho očistite a kôstku vráťte do pohára.

Avokádová kôstka upevnená špáradlami v pohári s vodou, pripravená na proces klíčenia, čo je prvý krok k pestovaniu avokáda doma.

2. Ako zasadiť avokádo do zeminy

Ideálny čas, kedy zasadiť avokádo do zeminy, nastáva, keď sa na vyklíčenej stonke objavia celé listy. V tom čase bude už aj korienok dostatočne dlhý. Pri výbere vhodného kvetináča myslite na to, že korene avokáda sa správajú úplne odlišne, ako napríklad korene čučoriedky, ktoré rastú viac do šírky. Naopak, korene avokáda sa ťahajú do hĺbky. Preto by mal byť vybraný kvetináč podľa možnosti čo najvyšší. Hlavne berte do úvahy, že ako rastie avokádo, zvyšujú sa aj nároky jeho koreňov na priestor. Úplne najlepšie preto urobíte, keď hneď vyberiete taký kvetináč, z ktorého nebudete musieť stromček po čase presádzať. Rastlinka sa vám odmení lepším zakorenením.

V súvislosti s tým, ako zasadiť avokádo z kôstky, stojí za zmienku aj voľba vhodného substrátu. Dobrú službu vám urobí napríklad obyčajný záhradný substrát určený pre zelené rastliny. Ak sa však chcete vyhrať s ideálnymi pôdnymi podmienkami, v pomere 2:1 si namiešajte zmes kokosovej drte a jemného piesku.

Avokádový stromček v kvetináči s čerstvými zelenými listami, ukazujúci správny spôsob starostlivosti o rastlinu po presadení do pôdy.

Ako pestovať avokádo v kvetináči

Avokádo je pomerne nenáročné na pestovanie. Aby však prosperovalo, potrebuje neustále vlhký substrát. Pozor, nie premokrený. Z toho dôvodu je dobré mať v kvetináči urobenú aj drenážnu vrstvu. V pravidelných intervaloch, podľa pokynov výrobcu, mu doprajte aj hnojivo určené pre zelené izbové rastliny. A popri pravidelnom zalievaní a hnojení môžete jemne kropiť listy.

V rámci pestovania avokáda by vás mohla zaujímať aj otázka jeho strihania. Postup, ako orezávať avokádo, nie je vôbec zložitý. Keďže rastlina nemá rada radikálny rez, priebežne odstraňujte len odumreté alebo poškodené časti, prípadne korigujte výšku v závislosti od interiérových podmienok. A keď hlavná stonka dosiahne aspoň 30 cm, môžete rez použiť aj v snahe o rozvetvenie rastliny.

Náš tip: Odporúčame vám pestovať avokádo na slnečnom mieste, no nie na priamom slnku. Vyberte napríklad slnečný parapet s možnosťou tienenia závesom.

Proces pestovania avokáda z kôstky v pohári s vodou, ukážka rastového cyklu avokádového stromčeka.

Ako sa starať o avokádo, keď sa mu nedarí

Na záver pridávame niekoľko tipov, ako sa starať o avokádo, keď spozorujete problémy týkajúce sa jeho listov.

  • Žlté listy vypovedajú o premočenej pôde – odporúčame obmedziť zálievku.
  • Hnedé listy signalizujú spálenie – chráňte rastlinu pred priamym slnkom.
  • Škvrnité listy upozorňujú na nedostatočnú vlhkosť – kropte avokádo vodou.
  • Prederavené listy bývajú výsledkom vyčíňania húseníc motýľov – škodcov manuálne odstráňte.
  • Ovisnuté listy znamenajú nedostatok živín – stromček hnojte a zalievajte.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama