Nutkanie na vracanie alebo vracanie je obranná reakcia organizmu. Nejde teda o chorobu ako takú, ale o spôsob, ktorým sa telo snaží zbaviť škodlivého obsahu žalúdka. Napriek tomu je tento reflexný prejav tráviacej sústavy subjektívne veľmi nepríjemný a potenciálne aj nebezpečný. Najväčším rizikom úporného zvracania je dehydratácia. V nasledujúcom článku si preto povieme viac o vracaní ako aj o možnostiach prvej pomoci pri nevoľnosti.
Vracanie: Najčastejšie príčiny
Vracanie sa objavuje ako reflexná obranná reakcia organizmu, ktorej základnou funkciou je vypudenie škodlivého obsahu žalúdka. Býva sprievodným javom mnohých ochorení, ale aj nepatologických stavov.
Najčastejšou príčinou vracania je vírusová infekcia tráviaceho traktu. Pocit na zvracanie sa objavuje aj v dôsledku podráždenia tráviacej sústavy jedlom, nápojmi, alkoholom, drogami alebo liekmi. V týchto prípadoch sa často prelína bolesť žalúdka a zvracanie, prípadne vracanie a hnačka.
Veľmi časté je vracanie v tehotenstve, kedy trápi budúce mamičky najmä počas prvého trimestra v dôsledku hormonálnych zmien.
Príčina vracania môže pochádzať aj z centrálnej nervovej sústavy, napr. vracanie pri otrase mozgu, pri migréne alebo pri kinetóze počas cestovania. V týchto prípadoch sa často paralelne objavuje bolesť hlavy a zvracanie.
Nutkanie na vracanie vzniká aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach, pri vysokom krvnom tlaku alebo pri srdcovom infarkte. Vracanie môže byť aj znakom nadmerného stresu, únavy a preťaženia organizmu.
Ako zastaviť vracanie
Hoci je vracanie subjektívne nepríjemné, v niektorých prípadoch nie je na mieste mu odolávať. Ak je príčinou zvracania nevhodná strava, je lepšie nechať organizmus, aby sa škodlivého obsahu zbavil. Vracanie v týchto prípadoch zväčša prinesie rýchlu úľavu.
Ak sa vracanie opakuje a úľava neprichádza, pomôže:
- pokoj na lôžku (fyzická námaha zhoršuje vracanie),
- vylúčenie tuhej stravy,
- postupný príjem tekutín,
- feniklový, harmančekový, ďumbierový čaj,
- mätový čaj v prípade žalúdočných kŕčov,
- studený obklad na čelo a zátylok,
- hlboké dýchanie,
- zázvorové pastilky (vhodné aj pri tehotenskej nevoľnosti a kinetóze).
Čo piť pri vracaní
Príjem tekutín je pri vracaní mimoriadne dôležitý ako prevencia dehydratácie. Vhodné sú rehydratačné roztoky, bylinkové čaje a neperlivé minerálne vody. U starších detí a dospelých je možné v malých množstvách podávať aj kolu.
Dôležité je podávať tekutiny často a postupne. Začíname po lyžičkách každých 5 – 10 minút. Až keď vracanie ustúpi, môžeme množstvo tekutín postupne zvyšovať.
Čo jesť po vracaní
Stravu zaraďujeme najskôr dve hodiny po vracaní. Začnite suchármi alebo suchým, aspoň deň starým bielym pečivom, pridať môžete ryžu alebo zemiaky bez tuku, kukuričné chrumky a banány. Až neskôr zaraďte biele chudé mäso pripravené na vode.
Vracanie u detí
U detí sa vracanie objavuje často ako príznak vírusovej infekcie, v dôsledku konzumácie nevhodných jedál a nápojov ako diétna chyba alebo pri ochoreniach dýchacích ciest, kedy zvracanie spôsobujú stekajúce hlieny. Zriedkavejšie môže byť zvracanie príznakom iného, závažnejšieho ochorenia.
Čo na vracanie u detí
Vracajúce dieťa nikdy nenechávajte bez dohľadu dospelej osoby. Najmä nočné vracanie u detí je spojené so zvýšeným rizikom vdýchnutia zvratkov. Pokiaľ prebieha vracanie u detí bez teploty, väčšinou je možné ho zvládnuť domácou liečbou.
Ako zastaviť vracanie u detí? Postupujte podobne ako u dospelých. Snažte sa dieťa upokojiť a udržať na lôžku. U detí je obzvlášť dôležité dbať na dostatočný príjem tekutín. Čím je dieťa menšie, tým je náchylnejšie na dehydratáciu. Ak odmieta piť, podávajte mu tekutiny lyžičkou alebo striekačkou priamo do úst. Sledujte pritom príznaky dehydratácie: suché pery a ústna dutina, rýchly pulz, zrýchlené dýchanie, letargia, ospalosť, zmätenosť, acetónový zápach z úst.
Ak sa vám nedarí dopĺňať tekutiny, neváhajte kontaktovať lekára. Dieťa bude potrebné hydratovať podávaním infúznych roztokov do žily.
Ako vyvolať zvracanie
Vyvolať zvracanie sa najčastejšie snažíme u detí v prípade inxikácie alebo podozrenia na intoxikáciu. Väčšinou dochádza k otrave liekmi, čistiacimi prostriedkami alebo inými látkami dostupnými v domácnosti. Zvracanie vyvolávame len u detí starších ako 6 mesiacov a to mechanickým dráždením koreňa jazyka. Dieťa prehnite tak, aby malo hlavu nižšie ako trup a prstom alebo lyžičkou dráždite koreň jazyka. V prípade, ak sa vám zvracanie nedarí vyvolať, nestrácajte čas a urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com