Hovorí sa jej aj „choroba kráľov“, ale jej priebeh zďaleka nie je tak vznešený ako pomenovanie. Dna väčšinou trápi mužov stredného a vyššieho veku. Nevyhýba sa však ani nežnejšiemu pohlaviu a mladším generáciám. Za bolestivými opuchmi a zápalmi kĺbov stojí zvýšená hladina kyseliny močovej. V nasledujúcich riadkoch vám preto poradíme, ako znížiť kyselinu močovú a zatočiť tak s nepríjemnými prejavmi dny.
Čo je kyselina močová
Prirodzenou súčasťou nášho jedálnička sú tzv. puríny. Ide o dusíkaté zlúčeniny, ktoré telo metabolizuje na kyselinu močovú. Kyselina močová je teda konečný produkt metabolizmu purínov a v tele (najmä v moči, ale do istej miery aj v krvi) sa vyskytuje úplne prirodzene.
K problémom dochádza, ak organizmus nedokáže kyselinu močovú vylučovať a začne si ju ukladať. Môže tak dôjsť k poškodeniu kĺbov, ale aj vnútorných orgánov, predovšetkým obličiek.
Kyselina močová – hodnoty
Prirodzene sa vyskytujúca kyselina močová v krvi by nemala u dospelých mužov presiahnuť hranicu 420 µmol/l a u dospelých žien 360 µmol/l.
Zvýšená kyselina močová môže byť znakom nadbytočného príjmu purínov v strave, ale aj poruchy ich metabolizmu, čo je príznačné práve pre dnu. Hladiny sa môžu zvyšovať aj pod vplyvom užívania niektorých liekov, prebiehajúceho nádorového ochorenia alebo ochorenia obličiek.
Zvýšená kyselina močová – príznaky
Príznaky zvýšenej hladiny kyseliny močovej sa nemusia prejaviť u každého. Väčšinou sa však začnú objavovať:
- intenzívne bolesti kĺbov,
- opuchy a začervenania okolia kĺbu,
- hrbolčeky pod kožou (miesta, kde sa usadili kryštáliky kyseliny močovej).
- sprievodné príznaky ako horúčka, celková slabosť, zimnica a pod.
Dna – choroba
Ak sa potrebujete dozvedieť, čo je dna, pravdepodobne vám už toto ochorenie bolo diagnostikované alebo sa u vás prejavili niektoré z jeho príznakov.
Dna predstavuje chronické metabolické ochorenie, pre ktoré je charakteristická porucha látkovej výmeny kyseliny močovej. Choroba dna zahŕňa znížené vylučovanie kyseliny z tela alebo jej nadprodukciu a následné ukladanie v kĺboch, obličkách a koži.
Dna – príznaky
Prejavy dny sa líšia od práve prebiehajúceho štádia ochorenia:
- bezpríznakové štádium: prítomné sú zvýšené hladiny kyseliny močovej v krvi, ktorá vytvára v tele kryštáliky.
- štádium akútnej dnavej artritídy: objavuje sa prudká bolesť jedného alebo viacerých kĺbov, opuch, zápal (akútne štádium spravidla ustupuje do niekoľkých dní až týždňov).
- pokojové štádium: rôzne dlho trvajúce obdobie bez príznakov.
Ako sa prejavuje dna? Okrem charakteristických záchvatov dnavej artritídy môže postupne dochádzať aj k degenerácii postihnutých kĺbov a k zmenám na koži – k vzniku takzvaných tofov (kryštáliky kyseliny močovej usadené v podkoží).
Dna – liečba
Liečba dny patrí do rúk lekára, ktorý vám po stanovení diagnózy odporučí prísnu diétu a zmenu životného štýlu. Môže vám tiež predpísať lieky, ktoré uľavia od zápalu a bolesti v akútnom štádiu ochorenia.
Neliečená dna sa prejavuje častejšími a intenzívnejšími dnavými záchvatmi, ktoré môžu viesť k trvalému poškodeniu kĺbov, ale aj vnútorných orgánov, najmä obličiek. Prípadné degeneratívne zmeny na kĺboch môže riešiť ortopéd.
Dá sa vyliečiť dna? Ochorenie nie je liečiteľné. Správnym prístupom však možno výrazne zmierniť jeho priebeh, negatívny dopad na celkové zdravie pacienta a jeho kvalitu života.
Dna – diéta: Ako znížiť kyselinu močovú
Zmena stravovacích návykov a celkového životného štýlu je základom liečby dny. K najdôležitejším zásadám tzv. purínovej diéty patrí:
- dostatočný pitný režim postavený na čistej vode, alkalických minerálnych vodách a nesladených bylinkových čajoch,
- vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu,
- optimalizácia telesnej hmotnosti,
- dostatok pravidelného pohybu,
- úprava stravy: vylúčenie alebo minimalizácia tzv. vysokopurínových potravín.
Dna – čo nejesť
- červené mäso,
- údeniny,
- ryby a morské plody,
- strukoviny,
- paradajky, papriku, karfiol,
- vyprážané a mastné jedlá,
- vnútornosti,
- mäsové vývary.
Potraviny znižujúce kyselinu močovú
- čerstvé ovocie a zelenina,
- orechy a semená,
- zemiaky,
- kyslomliečne výrobky,
- bylinky ako žihľava, púpava, čierna baza, jalovec, pestrec.
Kyselina močová – diéta: Ďalšie užitočné tipy
- Med a kyselina močová: Med obsahuje veľa fruktózy, ktorá v tele uvoľňuje puríny. Konzumujte ho preto len výnimočne.
- Dna a cesnak: Cesnak môže inhibovať enzýmy tvoriace kyselinu močovú, má antioxidačné a protizápalové účinky. Jeho konzumácia pri dne je preto veľmi vhodná.
- Cvikla a kyselina močová: Cvikla má vysoký obsah šťavelanov, ktoré pôsobia nepriaznivo na hladiny kyseliny močovej v krvi. Ak máte dnu, vyhýbajte sa jej.
- Kyslá kapusta a dna: Kyslá kapusta patrí k odporúčaným potravinám a jej konzumácia môže mať veľmi priaznivé účinky na priebeh ochorenia.
- Zázvor a dna: Zázvor je jednou z potravín, ktorú by mali pacienti s dnou zaradiť do svojho jedálnička.
Kyselina močová a cholesterol: Nezabúdajte, že vysoká hladina cholesterolu je jedným z rizikových faktorov zvyšovania kyseliny močovej v tele. Zdravý životný štýl je aj v tomto prípade kľúčom k úspechu.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com