Horúčka predstavuje nepríjemný stav, ktorý nám však vo väčšine prípadov úspešne pomáha bojovať s chrípkou alebo prechladnutím. Ak vás trápi zvýšená teplota a neviete, ako ju znížiť, pokračujte v čítaní. V tomto článku si totiž uvedieme niekoľko účinných metód, ako znížiť teplotu doma. Poradíme vám aj to, ako si správne odmerať teplotu a kedy je potrebné navštíviť lekára.
Kedy mám horúčku a čo to vlastne je?
Horúčka je zvýšenie telesnej teploty, ktoré zvyčajne netrvá dlho a pomáha telu zbaviť sa choroby. Normálna telesná teplota sa u dospelého človeka pohybuje v rozmedzí od 36,1 °C do 37,2 °C. Ak je vaša telesná teplota vyššia ako 38 °C, znamená to, že máte horúčku.
Medzi bežné sprievodné príznaky zvýšenej teploty u dospelých patrí:
- nadmerné potenie sa,
- zimnica,
- bolesť hlavy,
- nechuť do jedla,
- bolesť svalov,
- únava.
Zvýšená teplota zvyčajne trvá 1 až 3 dni. Ak pretrváva dlhšie, môže byť príznakom vážnej infekcie, a preto je potrebné okamžite navštíviť lekára.
Ako si mám správne odmerať teplotu?
Na meranie teploty môžete použiť niekoľko typov teplomerov. Najpresnejšie si odmeriate teplotu orálnymi a rektálnymi teplomermi, no ušné a čelné teplomery sú pohodlnejšie a taktiež pomerne presné.
V súčasnosti sa na meranie teploty u dospelých používajú v domácom prostredí prevažne moderné digitálne teplomery. Sú bezpečné a pri meraní teploty v ústach alebo konečníku veľmi presné. Preto sa na meranie teploty odporúča jedna z týchto metód. Digitálne teplomery môžeme použiť aj na meranie teploty v podpazuší. Táto metóda však nie je tak presná, a preto je výsledok len orientačný.
Ako znížiť teplotu u dospelých?
Tu je niekoľko osvedčených a bezpečných metód, ktoré vám pomôžu zmierniť horúčku:
Oddychujte
Nedostatok spánku môže viesť k oslabeniu imunitného systému. Aby ste sa zotavili a znížili telesnú horúčku, musíte odpočívať. Pokiaľ nie je vaša horúčka vyššia ako 38,9 °C, nemusíte nevyhnutne užívať lieky. Mali by ste najmä odpočívať a piť dostatok tekutín. Ak je to možné, vezmite si v práci voľno, aby ste mohli spať dlhšie ako zvyčajne. Odpočinok a dostatočný spánok pomôžu vášmu telu rýchlejšie sa uzdraviť.
Zvýšte príjem tekutín
Zvýšená teplota môže spôsobiť, že vaše telo začne rýchlo strácať tekutiny v dôsledku nadmerného potenia sa a kýchania. To môže viesť k dehydratácii, ktorá spôsobuje ešte väčšie zvýšenie teploty a často prejde k bolestiam hlavy, svalovým kŕčom a nízkemu tlaku.
Ak sa u vás objaví zvýšená teplota, vypite denne približne 2 až 4 litre tekutín v podobe čaju a čistej vody. Tekutiny prijímajte priebežne počas dňa a dbajte na to, aby ste k nim mali ľahký prístup aj v noci.
Prikladajte si na telo studené obklady
Namočte si bavlnený uterák alebo špongiu do chladnej vody a potierajte si ňou čelo, nohy a podpazušie. Pomôže to udržať vaše telo v chlade a budete sa tak cítiť lepšie. Vyhnite sa však studenej sprche, ktorá by mohla vyvolať triašku a predĺžiť trvanie horúčky.
Noste ľahké oblečenie
Ak máte horúčku, noste voľné, pohodlné a priedušné oblečenie, ktoré má schopnosť sať pot a udrží vaše telo v chlade. Ideálne je oblečenie z prírodného vlákna, ako je napríklad bavlna alebo bambus. Odstráňte aj prebytočné prikrývky, ktoré zadržujú teplo a radšej sa prikryte len jednou ľahkou vrstvou.
Jedzte zdravé potraviny
Pri horúčke by ste mali konzumovať vyváženú stravu, ktorá je ľahko stráviteľná a obsahuje vitamíny. Zvýšená teplota je často sprevádzaná nechuťou do jedla, takže je prirodzené, že nebudete jesť také porcie ako zvyčajne. Pokúste sa však do seba dostať aspoň malé množstvo jedla, aby ste si doplnili potrebné živiny. Toto sú niektoré z vhodných jedál a potravín pri horúčke:
- ovsené vločky,
- 100-percentné ovocné šťavy bez pridaného cukru,
- zelenina (napr. mrkva, cibuľa, zeler),
- ovocie (najmä citrusové),
- plody rakytníka,
- slepačí vývar,
- grécky jogurt,
- kokosová voda,
- ryby.
Znížte alebo úplne vylúčte príjem kofeínu
Veľa kofeínu vám môže pri horúčke uškodiť. V prvom rade ide o diuretikum, ktorého nadmerný príjem často vedie k dehydratácií. Okrem toho môže predávkovanie kofeínom spôsobiť bolesť hlavy, hnačku, podráždenosť a závraty. V mnohých prípadoch vedie k nedostatočnému spánku, ktorý je pri horúčke veľmi potrebný na rýchlejšie zotavenie.
Keď sa u vás objaví zvýšená teplota, snažte sa kofeínu úplne vyhnúť alebo znížte jeho príjem na 100 mg denne. Vyhnite sa aj sladkým vodám a energetickým nápojom. Kým sa nezotavíte z horúčky, prestaňte užívať kofeínové doplnky.
Užite voľnopredajné lieky
Pri liečbe horúčky sa osvedčili lieky obsahujúce paracetamol a ibuprofen. Ak sa rozhodnete užívať tieto lieky, je dôležité, aby ste neprekročili ich maximálnu povolenú dennú dávku. V prípade akýchkoľvek nejasností sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Kedy ísť k lekárovi alebo na pohotovosť?
Navštívte lekára, ak máte jeden alebo viaceré z nasledujúcich príznakov:
- namerali ste si teplotu 39,4 °C alebo vyššiu,
- teplota trvá dlhšie ako tri dni,
- žiadna z metód, ako znížiť teplotu, vám nepomáha,
- zvýšená teplota prichádza a odchádza,
- máte opuchnuté lymfatické uzliny,
- máte horúčku a iné zdravotné ťažkosti (ochorenia srdca, rakovina),
- trpíte náchylnosťou na infekcie.
Vyhľadajte okamžitú pohotovosť, ak máte zvýšenú teplotu a zároveň:
- nedokážete znížiť teplotu po pobyte na slnku,
- sa u vás objavila zvláštna kožná vyrážka,
- sa vám ťažko dýcha a máte silný kašeľ,
- máte bolesti na hrudníku,
- trpíte pretrvávajúcou hnačkou a zvracaním,
- pociťujete pálenie pri močení,
- ste tehotná,
- vás uhryzol kliešť,
- chodíte na chemoterapiu a vaša horúčka trvá dlhšie ako hodinu.
Foto: shutterstock.com