Nebýva takým strašiakom ako ten vysoký, ale v niektorých prípadoch môže spôsobiť nepríjemné ťažkosti. Nízky krvný tlak sa spravidla cielene nelieči, pretože vo väčšine prípadov nepredstavuje vážne zdravotné riziko. O to viac prekvapia symptómy náhleho alebo extrémne výrazného poklesu tlaku. Poradíme vám ako sa im vyhnúť a ako zvýšiť tlak účinnými a bezpečnými metódami.
Bližšie o nízkom krvnom tlaku
Za nízky tlak, inak hypotenziu, sa považujú hodnoty pod 90/60 mmHg. Prvá hodnota predstavuje takzvaný systolický tlak – teda tlak v tepnách vo chvíli, keď srdce vypudí krv. Nižšia hodnota je ukazovateľom takzvaného diastolického tlaku. Ide o tlak medzi údermi srdca. Optimálne hodnoty krvného tlaku dospelého človeka sú 120/80 mmHg. Za extrémne nízky krvný tlak sa považuje tlak do 50/35 mmHg.
Kedy je nízky tlak problém
Mnohí z nás žijú s chronickým nízkym tlakom celý život a ani o tom nevedia. Ďalší nízke hodnoty svojho tlaku poznajú, ale nepotrebujú ich nijako riešiť, pretože im nespôsobujú ťažkosti.
Problém nastáva vtedy, ak sú nízke hodnoty krvného tlaku sprevádzané nepríjemnými symptómami. Väčšinou k tomu dochádza, ak krvný tlak z normálnych alebo vysokých hodnôt náhle poklesne na veľmi nízku úroveň. Hovoríme o nestabilnom alebo kolísavom tlaku. K nepríjemným až zdraviu ohrozujúcim symptómom dochádza aj v prípadoch, keď sa hodnoty krvného tlaku dostanú na výrazne až extrémne nízku úroveň.
Príčiny nízkeho krvného tlaku
Chronicky nízky tlak môže byť idiopatický, čo znamená, že sa nespája so žiadnou zdravotnou príčinou. Býva dokonca považovaný za znak dobrého zdravia. Príkladom sú športovci a ľudia v dobrej fyzickej kondícii. Ak sa však nízky krvný tlak objaví akútne alebo dôjde k jeho výraznému poklesu, príčiny môžu byť rôzne. Spomenúť môžeme:
- dehydratáciu,
- fyzické alebo psychické vyčerpanie,
- cukrovku,
- tehotenstvo,
- nízku hladinu cukru v krvi,
- užívanie niektorých liekov,
- nízke hladiny vitamínov a minerálov,
- nedostatočnú výživu alebo podvýživu,
- alergickú reakciu,
- ochorenia pečene,
- problémy so srdcom,
- alkohol.
Nízky tlak príznaky
Medzi najčastejšie príznaky nízkeho tlaku radíme:
- závraty,
- problémy s koncentráciou,
- rozmazané, zahmlené alebo dvojité videnie,
- nevoľnosť,
- únavu,
- studené periférne časti tela,
- hučanie alebo šum v ušiach.
Extrémne nízky tlak príznaky
Extrémne nízke hodnoty krvného tlaku môžu ojedinele viesť k šoku organizmu. Takýto stav sa považuje za život ohrozujúci a prejavuje sa nasledovne:
- studená, bledá pokožka,
- studený pot,
- triaška,
- dezorientácia,
- hyperventilácia – rýchle a plytké dýchanie,
- rýchly a slabý pulz.
Náhly a výrazný pokles krvného tlaku môže dokonca viesť k celkovému kolapsu organizmu. Tieto stavy ohrozujú človeka na živote a vyžadujú si okamžitý zásah lekára.
Ako zvýšiť tlak a ako predchádzať jeho ďalšiemu poklesu
Výhodou nízkeho krvného tlaku (v porovnaní s vysokým krvným tlakom) je, že na jeho zvýšenie nepotrebujete lieky. Ak váš nízky tlak nie je spôsobený iným závažným ochorením, podarí sa vám ho rýchlo a efektívne zvýšiť.
Babské rady na nízky tlak
Pravdepodobne ste už o niektorých ľudových postupoch, ako zvýšiť tlak, počuli. Často sa spomína napríklad magnézium na nízky tlak, citrón na jeho optimalizáciu, káva, prekríženie nôh, sklon hlavy medzi kolená alebo pomalé zmeny polohy.
Čo zvyšuje krvný tlak
Nasledujúce postupy môžete využívať na zvýšenie tlaku aj ako prevenciu jeho ďalšieho poklesu.
- Dbajte na správny pitný režim. Zabezpečte si dostatočný príjem tekutín, najlepšie čistej neperlivej vody, počas celého dňa. Pozornosť venujte najmä pitnému režimu v doobedňajších hodinách a tesne popoludní.
- Zvoľte si zdravú životosprávu. Vyhýbajte sa ťažkým jedlám, po konzumácii ktorých váš tlak náhle poklesne. Uprednostnite zdravé potraviny, ovocie, zeleninu a chudé mäso. Jedzte častejšie a menšie porcie.
- Vyhýbajte sa alkoholu. Stavy opitosti nielenže celkovo oslabujú organizmus, ale sú priamo zodpovedné za pokles krvného tlaku.
- Zvýšte príjem sodíka. Ak trpíte nízkym tlakom, môžete o niečo viac soliť, prípadne si vyberajte minerálne vody s obsahom sodíka.
- Pomôže kofeín. Je všeobecne známe, že kofeín zvyšuje krvný tlak. Môžete si vybrať kávu, ale aj zdravšie alternatívy ako čierny či zelený čaj. Kofeín je na trhu dostupný aj vo forme výživových doplnkov.
- Noste kompresívne pančuchy. Obmedzíte tak prietok krvi v nohách a napomôžete jej vracaniu sa späť do horných častí tela, kde je dôležitejšia. Pomôžete si tak najmä v situáciách dlhého státia a sedenia.
- Otužujte sa. Pravidelné otužovanie zlepšuje prietok krvi v organizme. Pozor, vyhýbajte sa saunovaniu.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com