Lekár vyšetruje hrdlo mladej ženy, čo je častý postup pri hľadaní príznakov zápalu priedušiek alebo iných respiračných ochorení.

Namáhavý dráždivý kašeľ, pálenie v krku, bolesť a chrapčanie v hrudi, zvýšená teplota. Zápal priedušiek alebo odborne bronchitída potrápi s príchodom chladného počasia imunitu mnohých detí aj dospelých. Ide o pomerne časté ochorenie dolných dýchacích ciest, ktoré sa ale neoplatí podceňovať. Ako ho rozpoznáte, na čo by ste si mali dať pozor a čo vám pomôže infekciu prekonať sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Čo je zápal priedušiek

Zápal priedušiek je respiračné, najčastejšie vírusové, zriedkavo bakteriálne alebo kvasinkové ochorenie. Postihuje dolné dýchacie cesty, konkrétne priedušky (bronchy) – odtiaľ pomenovanie bronchitída. Keďže priedušky vstupujú priamo do pľúc, včasná a správna liečba je veľmi dôležitá. Pri zanedbaní ochorenia hrozí rozvoj zápalu pľúc.

Akútna bronchitída

Akútny zápal priedušiek často nadväzuje na ochorenie horných dýchacích ciest a bolesť hrdla. Po niekoľkých dňoch prechladnutia sa pridá silný kašeľ sprevádzaný bolesťou, chrapčaním alebo pískaním v hrudníku a horúčkou. Namáhavý dráždivý kašeľ postupne prechádza do vlhkého, produktívneho kašľania. Akútna bronchitída býva spôsobená vírusmi alebo baktériami.

Chronická bronchitída

K rozvoju chronickej bronchitídy môže dôjsť po často sa opakujúcich akútnych zápaloch priedušiek alebo pod vplyvom vonkajších faktorov. Ochorenie sa chronifikuje podráždením priedušiek cigaretovým dymom alebo pobytom v prašnom prostredí. Výsledkom je dlhodobý produktívny kašeľ, dýchavičnosť a zvýšená únava.

Muž sa dotýka krku, čo môže signalizovať bolesť v krku alebo problémy s prehĺtaním spojené s chronickou bronchitídou.

Zápal priedušiek – príznaky

K najčastejším príznakom bronchitídy patrí:

  • silný kašeľ,
  • bolesť priedušiek,
  • horúčka,
  • dýchavičnosť,
  • bolesť hrdla,
  • celková únava a slabosť.

Hoci býva ochorenie často sprevádzané horúčkami nad 38 ˚C, najmä u dospelých nie je ničím výnimočným zápal priedušiek bez teploty. Chýbanie horúčkových stavov teda ešte nevylučuje infekčné ochorenie priedušiek.

Zápal priedušiek u detí

U menších detí je niekedy ťažké rozpoznať bežné prechladnutie s bolesťou hrdla a zápal priedušiek. Varovným signálom pre rodičov by mal byť pretrvávajúci namáhavý kašeľ, chrapčanie, prípadne pískanie pri dýchaní. Pri dlhšie trvajúcom ochorení dýchacích ciest by ste mali s dieťaťom navštíviť lekára, ktorý počúvaním skontroluje čistotu dýchania.

Malé dievča otvára ústa, kým lekár skúma jej hrdlo, čo je bežná prax pri diagnostike respiračných ochorení ako je zápal priedušiek.

Zápal priedušiek – priebeh

Ochorenie zväčša začína ako bežné prechladnutie s bolesťou hrdla. Po pár dňoch sa pridružuje silný dráždivý kašeľ sprevádzaný bolesťou v hrudi, prípadne zvýšenou teplotou. Kašeľ ďalej prechádza do produktívneho, pričom chorá osoba namáhavo vykašliava biely, žltý alebo žltozelený hlien.

Ako dlho trvá bronchitída

Akútny zápal priedušiek sa zvyčajne rozvíja po 3 – 4 dňoch bežného prechladnutia, pričom kašeľ môže pretrvávať ďalších 10 dní.

Zápal priedušiek – nákazlivosť

Nanešťastie je zápal priedušiek infekčný. Šíri sa kvapôčkovou infekciou, pričom nákazlivosť ochorenia je pomerne vysoká. Chorý človek by preto mal byť v izolácii, prípadne je vhodné v kontakte s ním použiť ochranu dýchacích ciest (rúško, respirátor).

Žena s modrou ochrannou maskou na tvári sa dotýka hrdla, znak možnej bolesti hrdla alebo dýchacích ťažkostí.

Zápal priedušiek – liečba: Ako liečiť zápal priedušiek bez antibiotík

Pokiaľ ide o vírusové ochorenie, postačuje liečba zameraná na zmiernenie príznakov prebiehajúcej infekcie. Bežne vám lekár odporučí lieky na kašeľ. Pri suchom dráždivom kašli sa užívajú antitusiká, pri vlhkom tzv. expektoranciá, ktoré podporujú vykašliavanie.

Vhodné sú tiež lieky na tlmenie horúčky a bolesti hlavy, prípadne lokálne prostriedky uľavujúce od zápalu a bolesti hrdla. Pomôžu aj vitamínové doplnky na podporu imunity. Nevyhnutný je pokojný režim a dostatočný príjem tekutín.

Pozor! Antibiotické liečba by mala byť zahájená len v prípade bakteriálnej infekcie.

Domáci liek na kašeľ a priedušky

Domáca liečba zápalu priedušiek môže urýchliť a zmierniť priebeh ochorenia. Hoci babské rady typu „čo na priedušky“ vychádzajú z rokmi overených receptov, radíme ich voliť skôr ako doplnkovú terapiu k lekárom odporúčaným prostriedkom.

Muž sediaci na posteli sa chytá za hrudník a kašle, čo môže naznačovať bolesť na hrudi alebo dýchacie problémy spojené so zápalom priedušiek.

Teplý obklad na priedušky

Veľmi účinným domácim liekom na priedušky je obklad s jazvečou masťou. Masť zľahka nahrejte, aplikujte na obrúsok alebo gázu, priložte na hrudník a nechajte pôsobiť. Ako náhradu môžete použiť aj bravčovú masť, maslo alebo olejový zábal na priedušky.

Medový zábal na priedušky

Ak máte doma med priamo od včelára, výborne vám poslúži na zápal priedušiek ako domáca liečba. Pridajte k nemu trochu múky a olivového oleja, vymiešajte na kašičku a naneste na gázu alebo obrúsok. Priložte na hrudník a prekryte plienkou alebo obväzom, aby boli priedušky v teple.

Cibuľový zábal na priedušky

Cibuľa sa nájde snáď v každej kuchyni. Postrúhajte ju, pridajte lyžicu vínneho octu, múky a olivového oleja. Vymiešajte kašičku, ktorú budete aplikovať obdobne ako medový zábal.

Francovka na priedušky

Často opomínaný liehový roztok s prírodnými rastlinnými silicami vám môže pomôcť aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest, vrátane zápalu priedušiek. Pridaním francovky do teplej vody si pripravíte kloktadlo alebo inhalačný roztok. Aplikujte opakovanie viackrát denne. Uľaví vám pri dýchavičnosti, namáhavom kašli a vykašliavaní.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama