Viete, čo je to čierny kašeľ a aké sú jeho príznaky? Táto vysoko nákazlivá infekčná choroba postihuje dýchacie cesty a pľúca. Začína sa nenápadnými príznakmi, ktoré sa podobajú chrípke. Postupne však prechádzajú až do intenzívnych záchvatov kašľa. Prečítajte si, ako rozpoznať čierny kašeľ u dospelých, aká je jeho inkubačná doba a ako ho liečiť.
Čo je čierny kašeľ?
Čierny kašeľ (lat. pertussis) je nebezpečná infekčná choroba, ktorú spôsobuje baktéria Bordetella pertussis. Napáda výlučne človeka a postihuje dýchacie cesty a pľúca. Čierny kašeľ je vysoko nákazlivý a prenáša sa predovšetkým kvapôčkovou infekciou.
Najviac ohrozené sú najmenšie deti do 1 roka, ktoré v minulosti ochoreniu často podliehali. V súčasnosti sa vo vyspelých krajinách vyskytuje len málo prípadov nákazy čiernym kašľom, za čo môžeme vďačiť povinnému očkovaniu.
Čierny kašeľ – príznaky
Čierny kašeľ sa začína príznakmi, ktoré sa podobajú prechladnutiu. Môžete mať nádchu, upchatý nos, nechuť do jedla, mierny kašeľ alebo horúčku. Po týždni alebo dvoch sa príznaky zhoršujú, objavujú sa opakované záchvaty kašľa, ktoré vás dokážu veľmi unaviť a vyčerpať. V poslednom štádiu ochorenia záchvaty postupne ustupujú.
Ako znie čierny kašeľ?
V pokročilom štádiu čierneho kašľa môžete pri dýchaní vydávať piskľavý zvuk, ktorý pripomína kikiríkanie. U niektorých nakazených sa tento príznak neobjavuje.
Čierny kašeľ – inkubačná doba
Príznaky sa môžu objaviť už po 7 alebo až po 21 dňoch. Priemerná inkubačná doba ochorenia je 10 dní. Riziko nákazy môže znižovať okrem očkovania aj správna hygiena, ako je časté umývanie rúk, používanie rúška a vyhýbanie sa nakazeným osobám.
Ako vyliečiť čierny kašeľ?
Na liečbu čierneho kašľa sa spravidla predpisujú antibiotiká. Domáca liečba je iba podporný prostriedok na to, aby ste sa rýchlejšie uzdravili. Pri podozrení na čierny kašeľ treba ísť okamžite k lekárovi.
Antibiotiká na čierny kašeľ
Čím skôr začnete užívať antibiotiká na liečbu čierneho kašľa, tým bude liečba rýchlejšia a účinnejšia. Preto by ste pri podozrení na čierny kašeľ nemali oddiaľovať návštevu lekára. Antibiotiká dokážu zmierniť kašeľ a znižujú riziko infikovania inej osoby. V pokročilom štádiu už na čierny kašeľ nemajú veľký vplyv, no stále dokážu znížiť riziko nákazy.
Pozor: Nikdy neužívajte na zmiernenie príznakov čierneho kašľa voľnopredajné lieky na kašeľ. Na toto ochorenie neúčinkujú a môžu mať vedľajšie účinky alebo negatívne ovplyvňovať liečbu.
Domáca liečba
V prvom rade veľa oddychujte, aby mohlo vaše telo naplno bojovať s chorobou. Udržujte v byte čistý vzduch bez dráždivých látok (prach, dym, chemikálie) a často vetrajte. Jedzte malé porcie a pite dostatok tekutín, aby ste predišli dehydratácii.
Čo môže spôsobiť neliečený čierny kašeľ?
Neliečený čierny kašeľ môže spôsobiť vážne dýchacie problémy, zápal pľúc alebo dokonca smrť (hlavne u detí do 1 roka). K menej závažným komplikáciám patria slabosť, únava a náchylnosť na ďalšie infekcie dýchacích ciest. Ohrozené sú najmä malé deti, starší ľudia a astmatici. U týchto skupín sa častejšie objavujú závažné komplikácie. Neliečený čierny kašeľ tiež predstavuje zvýšené riziko šírenia infekcie na iné osoby.
Očkovanie na čierny kašeľ
Očkovanie proti čiernemu kašľu je povinné a podáva sa deťom vo viacerých dávkach približne:
- v 9. týždni života,
- v 4. mesiaci
- v 10. mesiaci,
- v 6. roku,
- v 13. roku.
Preočkovanie v dospelosti sa odporúča absolvovať každých 10 rokov. Čierny kašeľ je mimoriadne nebezpečný pre bábätká, najmä pre tie, ktoré ešte neboli očkované. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča očkovanie ženám v tehotenstve alebo tesne po pôrode, aby matka chránila nezaočkovaného novorodenca pred nakazením.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com