Detailný záber na čerstvé kanadské čučoriedky na kríku, ktoré sú pripravené na zber.

Mnohým sa mylne spájajú s veľkými nárokmi na starostlivosť. Opak je však pravdou. Ak im hneď pri výsadbe vytvoríte dobré podmienky na život, po zvyšok času budú kanadské čučoriedky v podstate nenáročné na pestovanie. Samozrejme, vyžadujú si určité špecifiká, no nie je to nič, čo by vás malo odradiť od ich zadováženia. Zaujímať vás bude predovšetkým otázka ich strihania a hnojenia.

Kanadské čučoriedky – pestovanie: Aká je pravda o ich náročnosti?

Pravdou je, že kanadské čučoriedky sú veľmi náročné na pôdu. Na svoj rast, prosperovanie a plodenie potrebujú kyslú pôdu. Našťastie, v dnešnej dobe už nie je problém kúpiť v akomkoľvek záhradkárstve špeciálny substrát určený pre čučoriedky, azalky a rododendróny.

Náš tip: Pri pestovaní malého množstva čučoriedok vás až tak „nezabolí“, keď si nakúpite zeminu v štandardne veľkých vreciach s objemom okolo 50 l. Ak však plánujete výsadbu väčšieho množstva rastlín, prípadne realizáciu záhona, zožeňte si veľké balenia kyslej baltickej rašeliny s objemom až 250 l. V takom prípade ušetríte už pri výsadbe niekoľko desiatok eur.

Zrelé kanadské čučoriedky na kríku, ukazujúce, ako správne pestovanie prináša bohatú úrodu.

Ako a kedy zasadiť čučoriedky

Keďže kanadské čučoriedky korenia hlavne plytko a do strán, hĺbka výsadbovej jamy nemusí byť prehnane veľká. Kriticky dôležité je však ohraničenie kyslej pôdy/rašeliny od okolitej zeminy – ideálne pupkovou fóliou. V opačnom prípade by sa pravdepodobne stalo, že po čase by sa jednotlivé zeminy zmiešali a klesala by kyslosť pri koreňoch rastliny. Potom by už nemuselo pomáhať ani hnojenie či okyslovanie pôdy.

Na dno výsadbovej jamy použite vhodnú drenážnu vrstvu – najlepšie vymývaný riečny kameň. Vyhnite sa štiepaným kameňom (makadam) alebo betónovým zlomkom, ktoré by znižovali kyslosť pôdy. Tento krok rozhodne nepodceňte. Čučoriedky síce milujú vlhké prostredie, no neznášajú premokrenie. Na drenáž môžete ďalej postupne poukladať hrubé konáre z ihličnatých drevín, vetvičky, podrvený ihličnatý materiál a nakoniec kyslú zeminu/rašelinu. Cieľom je čo najviac nakypriť a prevzdušniť celé výsadbové miesto. Zatiaľ čo kontajnerové čučoriedky môžete sadiť po celý rok, voľnokorenné rastliny vysádzajte na jeseň.

Náš tip: Zasadené čučoriedky odporúčame prihrnúť mulčovacou kôrou z ihličnatých drevín a šiškami. Ochránite tak rastlinu pred vnikaním chrústov a zlatoňov do okolitej pôdy. Ich larvy môžu vo svojom neskoršom štádiu požieraním korienkov zlikvidovať aj niekoľkoročné kríky v perfektnej kondícii. Okrem toho, mulčom prispejete aj k pozvoľnému zadržiavaniu a uvoľňovaniu vlahy. A keď sa najvrchnejší materiál začne rozkladať, prispeje k potrebnej kyslosti pôdy.

Mladá rastlina kanadskej čučoriedky v záhrade, ideálny čas a spôsob výsadby pre bohatú úrodu.

Základná starostlivosť o čučoriedky – strihanie a hnojenie

Keď raz vytvoríte čučoriedke vhodné miesto na život, v ďalších rokoch sa vám bude odmeňovať bohatou úrodou. Stačí sa jej len priebežne venovať, podobne ako aj inému ovociu.

Ako a kedy strihať kanadské čučoriedky?

Čučoriedky striháme vždy na jar, ešte pred pučaním, avšak v čase, kedy je už pekne rozoznateľné, z ktorých pukov sa bude tvoriť úroda. Odstraňujeme hlavne vyrodené a odumreté vetvičky. Takisto môžete odstrihnúť halúzky rastúce dole či do stredu. V prvých rokoch po výsadbe nie je dôležitý žiadny radikálny rez. Neskôr pristupujte k rezu s citom a snažte sa o postupné omladzovanie kríkov.

Hnojenie čučoriedok: Kedy hnojiť kanadské čučoriedky

Existuje mnoho prípravkov špeciálne určených na hnojenie čučoriedok. Niektoré sa aplikujú na začiatku aj na konci vegetačného obdobia, iné sa používajú aj počas plodenia. Viacerí pestovatelia používajú komplexné tekuté hnojivá aj prípravky na zvyšovanie kyslosti pôdy. Je tak len na vás, aký spôsob hnojenia si vyberiete pre dosiahnutie veľkých plodov.

Veľké kanadské čučoriedky na kríku, ktoré sú správne hnojené pre bohatú úrodu.

Pestovanie čučoriedok: Často kladené otázky

Na záver uvádzame zoznam často kladených otázok spolu s odpoveďami, ktoré vám lepšie priblížia problematiku pestovania čučoriedok.

Ako ďaleko od seba sadiť kanadské čučoriedky?

Jednotlivé sadeničky čučoriedok by mali byť od seba vzdialené minimálne 80 cm, ideálne však zhruba 1 m. Záleží to ale aj od toho, akú hustú výsadbu, resp. aký porast, chcete docieliť. No počítajte s tým, že čučoriedky sa budú časom ťahať aj do šírky. Pri hustej výsadbe sa vám tak môže komplikovať zber aj strihanie.

Môžem pestovať len jednu čučoriedku alebo ich musí byť viac?

Väčšina odrôd nie je samoopelivá, resp. je samoopelivá len čiastočne. Z toho dôvodu by ste mali pestovať minimálne dve odrody čučoriedok. Čím viac odrôd rôznej doby plodenia si vyberiete, tým vyššia môže byť úroda. Zároveň sa vám prirodzene predĺži aj doba zberu.

Môžem pestovať čučoriedky pred betónovým múrikom/plotom?

Betón znižuje kyslosť pôdy, čo je v priamom rozpore s nárokmi čučoriedok na pestovanie. Keď však ohraničíte okolitú pôdu pupkovou fóliou alebo formou vyvýšeného záhona, čučoriedkam sa bude dariť aj pri betónovom múriku/plote.

Kanadské čučoriedky rastúce pred betónovým múrikom, ukazujúce možnosť pestovania čučoriedok v rôznych podmienkach.

Kanadská čučoriedka a pestovanie v kvetináči – áno či nie?

Áno, je možné aj pestovanie čučoriedok v kvetináči, kontajneroch či takzvaných maltovníkoch. Domáce čučoriedky si tak môžete dopestovať aj na balkóne v paneláku. Nádoba by mala disponovať objemom aspoň 50 l. Mladšie rastliny vám budú rásť a plodiť aj v menších, no po dosiahnutí určitého štádia prestanú prosperovať.

Aké sú najlepšie a najobľúbenejšie odrody čučoriedok?

Všetky odrody kanadských čučoriedok sú chutné, sladké a plné antioxidantov aj vitamínov, podobne ako napríklad rakytník. Líšiť sa môžu veľkosťou, tvarom, pevnosťou šupky i farbou. Existuje napríklad aj ružová odroda Pink Lemonade. Medzi všeobecne najpopulárnejšie odrody čučoriedok ale patria Duke, Chandler, Patriot, Bluegold, Bluecrop, Elizabeth či Darrow.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama