Jeden z najzaujímavejších aspektov zariaďovania domácnosti je možnosť vytvoriť si priestor, ktorý bude odrážať váš osobný štýl. Možno sa to nezdá, ale dá sa to dosiahnuť aj správnym výberom dverí v interiéri. Dvere sú využívané dennodenne, sú nevyhnutnosťou v našej domácnosti, a preto si zaslúžia adekvátnu pozornosť.
Či už ide o tlmenie hluku, alebo iba o krajší vzhľad v miestnosti, výmena interiérových dverí je spôsob, ako si vyzdobiť interiér aj s nízkym rozpočtom, ktorý bude mať veľký dopad na váš komfort. Ako si teda vybrať správne interiérové dvere pre váš domov?
Faktory, ktoré treba zvážiť pri kúpe interiérových dverí
Mnoho majiteľov domov strávi skrášľovaním svojich domovov množstvo hodín a energie. Dvere sú však často v tomto procese nespravodlivo prehliadanou položkou. Tu je niekoľko faktorov, ktoré treba zvážiť pri ich výbere – od materiálu cez farebnú schému až po štýl interiérových dverí.
Štýl
Toto je prvý krok pri výbere interiérových dverí. Výber štýlu určí celkovú atmosféru interiéru vášho domova. Zohľadniť musíte:
- Pre akú miestnosť sú dvere určené?
- Aký štýl má váš domov ?
- Aké vysoké sú stropy?
- Z akého materiálu je podlaha?
Smer otáčania
Premyslite si, akým smerom by sa mali dvere otáčať. Pri objednávaní alebo prispôsobení dverí si zvyčajne môžete vybrať medzi pravým alebo ľavým krídlom dverí. To určí, kde sú pánty a kľučky a akým smerom sa dvere otáčajú pri otváraní a zatváraní.
Chcete, aby sa otvárali smerom do miestnosti alebo von z miestnosti? Ako zvyčajne vchádzate do konkrétnej miestnosti a čo je pre vás najpohodlnejšie?
Farba
Väčšina ľudí, ktorí si vyberajú interiérové dvere, už má predstavu o tom, akú farbu budú dvere mať, alebo aspoň v akých odtieňoch by sa mali pohybovať. Výberom neutrálneho odtieňa budú vaše interiérové dvere ladiť takmer s každým štýlom bývania. Môžete však vyskúšať aj odvážnejšie farby, ako napríklad námornícka modrá, pastelová zelená alebo odtiene jemnej ružovej. Dvere by mali ladiť a zodpovedať:
- farbe podlahy
- farbe stien
- nábytku
- schodom
- dekoráciám a ďalším detailom (zrkadlá, osvetlenie atď.)
Materiál
Materiál vašich dverí by mal nielen ladiť s celkovou estetikou domácnosti, ale aj s ostatnými časťami, ako napríklad podlaha, okná a nábytok. Vybrať si môžete z rôznych materiálov:
Masívne drevo
Dvere z masívneho dreva môžu byť vyrobené zo širokej škály drevín, čo sa odrazí aj na ich cene. Pomerne často sa používajú dreviny ako čerešňa, mahagón, jelša, javor, najčastejšie je to však borovica.
Majte na pamäti, že masívne drevo sa s meniacimi teplotami a vlhkosťou môže deformovať. Preto sa neodporúča masívne drevené dvere inštalovať do kúpeľne, sauny alebo iného vlhkého prostredia.
MDF dosky
Väčšina interiérových dverí je dnes vyrobená z drevovláknitých dosiek strednej hustoty. Surové MDF dosky sú plnohodnotnou náhradou masívneho dreva. Je to veľmi stabilný materiál a ľahko sa maľuje.
Kov a sklo
Kombinácia týchto materiálov ponúka moderný vzhľad, obe sa hodia do industriálne zariadenej domácnosti. Majú tendenciu byť drahšie ako väčšina modelov, ale stále sú lacnejšie ako dvere z masívneho dreva.
Tip: K novým dverám sa môžu hodiť aj interiérové svetlá so senzorom, ktoré poslúžia najviac na chodbe pri nočných cestách napríklad do kúpeľne.
Pri výbere materiálu treba mať na pamäti aj nasledujúce vlastnosti:
- Pevnosť
- Požiarna odolnosť
- Náklady na údržbu
- Zvuková a tepelná izolácia
- Odolnosť voči vlhkosti /vode/hmyzu
- Hmotnosť
Nebojte sa použiť aj ďalšie materiály, ktoré môžu zaujímavo ladiť s okolitými prostredím.
Rám
Dôležité je aj to, ako dvere necháte zarámovať. Ak ide o menej komplikovaný dizajn dverí, potom by sa hodila skôr detailnejšia lišta. Ak sú dvere naopak robustnejšie, bude vhodný jednoduchší rám.
Kľučky na dvere
Rozlišujeme dva hlavné typy kľučiek na dvere:
- Štítové kľučky – Samotná kľučka sedí na podlhovastej podložke, tzv. „štíte“, ktorý sa potom pripevní na dvere. Tieto kľučky môžu mať klasický aj moderný vzhľad, no najlepšie sa hodia do interiérov tradičnejšieho štýlu.
- Rozetové kľučky – Skladajú sa z dvoch dielov: samotnej kľučky s malým štítkom a časti pre kľúč. Rozetové kľučky sú dnes omnoho populárnejšie než štítové, a to vďaka svojmu jednoduchšiemu a modernejšiemu vzhľadu.
Typy dverí
Existuje množstvo typov a štýlov dverí. Tu sú niektoré z nich, ktoré môžete zvážiť:
Posuvné dvere
Mnohé z týchto dverí sa používajú nielen na predelenie miestnosti, ale aj ako dvere šatníkových skríň. Zaberajú minimum miesta, pretože sa posúvajú po stene namiesto toho, aby sa otvárali do miestnosti.
Posuvné stodolové dvere
Posuvné alebo rolovacie stodolové dvere sa pôvodne nachádzali v stodolách, no dnes ich nájdeme aj v obytných domoch a sú skvelé pre miestnosti s priemyselnejším alebo rustikálnym štýlom.
Viac informácií o rustikálnom štýle nájdete v článku: Moderný rustikálny štýl- atmosféra horskej chaty u vás doma
Panelové dvere
Panelové interiérové dvere sa vyrábajú ako hladké dverné krídlo a sú voľbou pre najnáročnejších užívateľov. Majú moderný dizajn a vďaka technickému riešeniu sú funkčným a bezpečným vstupom do domu.
Roletové dvere
Skladacie (harmonikové) dvere sú inteligentným riešením pre malý domov. Vďaka svojej špeciálnej konštrukcii skladacie dvere zaberajú pri skladaní a rozkladaní iba málo miesta a tak nie je nutné nechávať ďalší priestor pre krídlo dverí.
Zásuvné dvere do púzdra
Tento typ dverí môžete využiť v celej domácnosti. Zásuvné dvere do púzdra sa stali veľmi obľúbenou voľbou najmä kvôli ich priestorovo úspornej konštrukcii. Na rozdiel od posuvných dverí sa zásuvné dvere zasúvajú do steny a nie pozdĺž nej.
Holandské dvere
Ak ste ešte nepočuli o holandských dverách, sú to dvere, ktoré sú horizontálne rozdelené na polovicu. To umožňuje otváranie hornej polovice, zatiaľ čo spodná polovica zostane zatvorená. Sú skvelou voľbou pre interiérové dvere, umožnia vám sledovať alebo počúvať deti a domáce zvieratá, keď varíte alebo vykonávate domáce práce vo vedľajšej miestnosti.
Náklady na dvere
Cena dverí bude závisieť od mnohých faktorov. I keď si kvalitné a robustné dvere môžu vyžadovať viac financií, treba si uvedomiť, že takéto dvere vám poskytnú dostatok bezpečnosti aj súkromia. Nie je to niečo, čo budete musieť neustále meniť, ale investícia možno aj na celý život.
Ako opäť oživiť interiérové dvere?
Omrzel vás vzhľad vašich dverí a nemáte v pláne kúpu nových? Vchody do spálne, kúpeľne, šatníka či špajze sú skvelým nápadom na ďalší projekt pre domácich majstrov, ktorý vám opäť rozžiari domácnosť aj za málo peňazí. Zvážte niektoré z nasledujúcich možností:
Namaľujte ich jasnou farbou
Je to lacný, jednoduchý projekt a jedinečný spôsob, ako priniesť viac života a farieb do vášho priestoru bez toho, aby ste museli maľovať každú stenu. Nemusíte sa ani rozhodnúť maľovať obe strany dverí. Jednu stranu môžete nechať v neutrálnom tóne, opačnú natrieť farbou.
Zaveste na ne umenie
Hľadáte netradičný spôsob, ako sa pochváliť zarámovanou fotografiou alebo maľbou? Skúste ho namontovať na dvere namiesto na stenu.
Tapetujte
Často hovoríme o tom, aká všestranná je tapeta. Naozaj, aj ona sa dá využiť ako ďalší príklad dekorácie dvier, pomocou ktorého pridáte viac farby a vzoru do vašej domácnosti.
Predstavte si tapetované dvere ako umelecké dielo. Je to šikovný spôsob, ako si priestor prispôsobiť podľa vlastných predstáv.
Vence
Prvé, čo hostia uvidia, keď k vám prídu, sú vchodové dvere a dekorácia na nich. Najčastejšie bývajú vchodové dvere ozdobené vencom. Je to všestranná okrasa, ktorú môžete mať zavesenú prakticky celý rok a obmieňať podľa ročného obdobia.
K jari neodmysliteľne patrí Veľká noc, vence v tónoch modrej alebo ružovej spolu s vajíčkami a figúrkami kuriatok zaujmú nielen šibačov, ale aj susedov. V lete by vám nemal chýbať nápaditý veniec plný kvetov s nádychom žltej, oranžovej a ružovej. Ak vyrábate jesenný veniec, môžete ho vyrobiť z prírodnín, ako sú napríklad dozreté jabĺčka, šípky či sušené ruže. Na zimu si dvere vyzdobte klasickou červenou a vencom vyrobeného z čečín.
Foto: shutterstock.com