Lichotivé pomenovanie „zlatá žila“ zďaleka nenaznačuje povahu ťažkostí, ktoré toto ochorenie so sebou prináša. Hemoroidy bývajú sprevádzané nepríjemnou bolesťou, svrbením a neraz aj krvácaním z oblasti konečníka. Dobrou správou je, že zväčša nejde o závažný zdravotný problém a domáca liečba býva veľmi efektívna. Dôležité je zakročiť včas a správnymi postupmi. V nasledujúcich riadkoch vám preto poradíme, ako sa zbaviť hemoroidov bez operácie a lekárskych zásahov.
Čo sú hemoroidy
Ľudovo sa im zvykne hovoriť aj hemeroidy alebo zlatá žila. Hemoroidy sú ochorením žilového systému, konkrétne zhlukov žíl, ktoré ležia tesne pod sliznicou lemujúcou najnižšiu časť konečníka. K ťažkostiam dochádza, keď tieto žily opuchnú a roztiahnu sa podobne ako kŕčové žily na nohách.
Vnútorné a vonkajšie hemoroidy
Vnútorné hemoroidy postihujú vnútornú časť konečníka. Zvyčajne sú bezbolestné, ale častejšie krvácajú. V závažnejších prípadoch dochádza k ich prolapsu von z konečníka a tým aj k výraznejšiemu podráždeniu.
Vonkajšie hemoroidy sa objavujú na koži okolo análneho otvoru. Bývajú nepríjemné, pretože koža zvonku je dráždená a namáhaná. Ak sa v nich vytvorí zrazenina, objavuje sa náhla silná bolesť a viditeľná hrčka. Zrazenina sa zvyčajne spontánne rozpustí a zanechá za sebou prebytočnú kožu, ktorá svrbí a býva podráždená.
Hemoroidy: Príznaky ochorenia
Ako vyzerajú hemoroidy a ako ich spoľahlivo odlíšiť od iných ochorení? K charakteristickým príznakom hemoroidov patrí bolesť, ktorá sa typicky stupňuje pri stolici a pocity svrbenia, prípadne pálenia v oblasti konečníka. Pri vykonávaní potreby môžu hemoroidy krátko krvácať jasnočervenou krvou. Vonkajšie hemoroidy sa tiež dajú ľahko nahmatať v okolí zvierača. Mávajú podobu malých modrých hrudiek.
Hemoroidy: Príčina vzniku
Hemoroid býva väčšinou multifaktoriálne podmienený a nie je možné stanoviť jednu jasnú príčinu ochorenia. Častejšie sa objavujú u ľudí vyššieho veku, ale ojedinelé nie sú ani hemoroidy v tehotenstve, kedy vznikajú v dôsledku zvýšeného tlaku na črevá a konečník. Mnohé ženy tiež potrápia hemoroidy po pôrode, ktoré vystúpia v druhej dobe pôrodnej pri tlačení bábätka. Naopak, len veľmi ojedinele sa objavujú hemoroidy u detí do 15 rokov.
Súhrn najčastejších faktorov podmieňujúcich vznik hemoroidov:
- Dedičnosť,
- vek nad 50 rokov,
- strava chudobná na vlákninu,
- sedavý spôsob života,
- obezita,
- tehotenstvo, pôrod,
- zápcha alebo hnačka.
Hemoroidy: Liečba
Hoci hemoroidy najmä z hľadiska diagnostiky patria do rúk lekára (najmä kvôli ich odlíšeniu od iných, závažnejších ochorení konečníka), najúčinnejšia je ich správna domáca liečba. Výnimočne sa môžu najmä neliečené hemoroidy skomplikovať natoľko, že je potrebný chirurgický zákrok (najčastejšie svorkovanie, resp. klasická alebo laserová operácia).
Ako liečiť hemoroidy doma: Kompletný postup
Liečba hemoroidov by mala byť v prvom rade komplexná. Okrem lokálnych postupov prinášajúcich úľavu od nepríjemných príznakov je dôležité zamerať sa aj na vhodné režimové opatrenia.
- Každodenné sedacie kúpele: Pripravte si vlažný sedací kúpeľ s pridaním dubovej kôry alebo repíka. Praktizujte ho po dobu 15 – 20 minút.
- Studené obklady na oblasť konečníka: Chlad pomôže zmierniť svrbenie, bolesť a zápal.
- Hygiena po každej toalete: Umývajte si oblasť konečníka vlažnou vodou a jemným, neparfumovaným mydlom, prípadne používajte vlhčený toaletný papier s dubovou kôrou.
- Gély, maste a čapíky na hemoroidy: Vždy po hygiene a vysušení môžete postihnuté miesto ošetriť gélom z dubovej kôry, krémom Procto-Glyvenol, Faktu masťou alebo inou voľne dostupnou masťou z lekárne. Na vnútorné hemoroidy použite masť s aplikátorom, prípadne čapíky.
- Neškriabte sa: Hoci je svrbenie nepríjemné, škriabaním a mechanickým dráždením stav hemoroidov zhoršíte.
- Pohodlná spodná bielizeň: Preferujte voľné bavlnené spodné prádlo, ktoré zbytočne nedráždi pokožku a nezadržiava vlhkosť.
- Viac vlákniny v strave: Okrem potravín s vysokým obsahom vlákniny ako sú ovsené vločky, ľanové semienka, zelenina či ovocie môžete do stravy pridať aj vlákninové doplnky z lekárne, napr. psyllium. Cieľom je zmäkčiť stolicu a docieliť ľahšie vyprázdnenie sa.
- Správny pitný režim: Vypite aspoň 2 – 3 l nesladených tekutín denne, ideálne čistej vody. Hydratácia je dôležitá v rámci prevencie zápchy.
- Ľahká aeróbna aktivita: Vhodná je napríklad rýchla chôdza 30 minút denne. Podporíte správnu funkciu čriev.
- Pri potrebe nečakajte: Tlak na konečník pri zadržiavaní stolice zhoršuje stav hemoroidov.
Osvojili ste si správne návyky a neviete sa dočkať, kedy zmizne hemoroid? Liečba je často dlhodobá a vyžaduje si veľa trpezlivosti zo strany pacienta. Pravdou je, že po rádovo týždňoch až mesiacoch zväčša zmizne hemorid sám, ale správnymi domácimi postupmi si môžete priebeh ochorenia výrazne uľahčiť (zmierniť bolesť, svrbenie atď.) a skrátiť (rádovo na dni až týždne). Prejavy ochorenia sa však zvyknú vracať v istých etapách. Pri akútnom zhoršení je dôležité nečakať a ihneď zakročiť.
Babské recepty na hemoroidy: Ktoré fungujú a ktorým sa radšej vyhnúť?
O tom, čo je najlepšie na hemoroidy, kolujú internetom mnohé teórie. Zatiaľ čo niektoré babské postupy, ako sa zbaviť hemoroidov, môžu byť účinné a priniesť istú úľavu, iné sú zbytočné až potenciálne nebezpečné.
Indulona na hemoroidy?
Indulona je rokmi overený krém s vysokým podielom prírodnej vazelíny, ktorý priaznivo pôsobí na suchú či atopickú pokožku. Je nedráždivá, takže jej aplikácia na hemoroidy vám neublíži, ale v zásade ani výraznejšie nepomôže. Vhodnejšie sú prípravky so sťahujúcim a dezinfekčným účinkom.
Med na hemoroidy?
Hoci má med veľmi dobré antibakteriálne účinky, jeho lokálnu aplikáciu v oblasti konečníka neodporúčame. Med obsahuje veľké množstvo cukru, čo v kombinácii s lepkavou konzistenciou môže pôsobiť veľmi dráždivo. Niektoré recepty na liečbu zlatej žily odporúčajú vnútorné užívanie medu s maslom. Účinnosť nebola overená.
Bravčová masť na hemoroidy?
Bravčová masť s prídavkom byliniek, najmä rebríčka a harmančeka, sa v minulosti hojne využívala na liečbu hemoroidov. Dnes sú odborníci pri úvahách o jej účinnosti skôr skeptickí a vedú polemiky o obsahu aromatických látok, ktoré môžu potenciálne pôsobiť dráždivo.
Dubová kôra na hemoroidy?
Dubová kôra má overené sťahujúce a protizápalové účinky. Ak preto uvažujete, čo na hemoroidy, čistá dubová kôra alebo prípravky s jej obsahom môžu byť vašou prvou voľbou. Vhodné sú sedavé kúpele, obklady, ale aj rôzne maste a gély s výťažkom z dubovej kôry.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com