Hrdlo je vstupná časť hrtanovej a hltanovej trubice. Tvorí súčasť horných dýchacích ciest a zároveň akúsi vstupnú bránu pre vzduchom sa šíriace vírusy a baktérie. Ťažkosti ako bolesť v krku, dráždivé škrabanie alebo hlieny v hrdle bývajú väčšinou spôsobené banálnym infekčným ochorením. Až v 80 % prípadov sú jeho pôvodcom vírusy, a tak je voľbou číslo jeden takzvaná symptomatická liečba, ktorá sa zameriava na potlačenie nepríjemných príznakov. V nasledujúcich riadkoch si povieme viac o postupoch, ktoré prinášajú v týchto prípadoch skutočnú úľavu.
Hlieny v hrdle
Spútum alebo hlien prirodzene vylučujú naše sliznice a vo svojej podstate je pre organizmus mimoriadne dôležitý. Okrem zvlhčujúcej funkcie má aj tú čistiacu. Jeho úlohou je zbaviť telo patogénov a choroboplodných zárodkov.
Zvýšená tvorba hlienov v krku
K nepríjemným pocitom takzvaného zahlienenia dochádza pri nadmernej produkcii hlienov v krku. Najčastejšou príčinou sú práve infekčné ochorenia horných dýchacích ciest. Organizmus sa zvýšenou produkciou hlienu snaží zbaviť patogénov a ochrániť postihnuté sliznice. Pocit zahlienenia môže často pretrvávať aj po odznení akútnych príznakov ochorenia. Dlhodobé hlieny v hrdle bývajú veľmi nepríjemné a môžete s nimi bojovať ešte celé týždne po chorobe. K iným príčinám patrí astmatické ochorenie, fajčenie či reflux pažeráka.
Ako sa zbaviť hlienov v krku
- Pite dostatočné množstvo tekutín, najmä čistej neperlivej vody a nesladených bylinkových čajov. Zvýšený príjem tekutín je dôležitý pre zriedenie hlienov v hrdle a uľahčenie vykašlávania.
- Uvoľneniu pretrvávajúcich hlienov v hrdle bez kašľa napomáha inhalácia alebo naparovanie. Použiť môžete Vincentku alebo inhalačný roztok z lekárne.
- Zapnite si zvlhčovač vzduchu. Vyššia vzdušná vlhkosť pomáha uvoľňovať hlieny v hrdle.
- Spite s hlavou vo vyvýšenej polohe. Zabránite tak hromadeniu hlienov v zadnej časti hrdla, čo vedie k veľmi náročnému vykašliavaniu.
- Užívajte lieky, ktoré riedia hlieny a uľahčujú ich vykašliavanie – tzv. mukolytiká a expektoranciá.
- Vyhýbajte sa liekom tlmiacim kašeľ – antitusiká.
Domáci liek na vykašliavanie hlienov
Pripravte si koktail z jablčného octu, ktorý budete piť 2 až 3-krát denne. Do pohára s vlažnou vodou pridajte lyžicu surového jablčného octu, zamiešajte a vypite. Jablčný ocot pomáha udržiavať prirodzenú hodnotu pH v organizme, čím tlmí nadbytočnú produkciu hlienov v hrdle.
Škrabanie v krku
Škrabanie v krku je často spojené aj s bolesťou hrdla, prípadne s bolesťou pri prehĺtaní a sťaženým prehĺtaním. Neraz ide ruka v ruke škrabanie v hrdle a dusivý kašeľ, ktorý môže prerásť až do nepríjemných záchvatov kašľa. Najčastejšou príčinou je sezónne prechladnutie, ale pretrvávajúce ťažkosti môžu signalizovať aj závažnejšie ochorenie.
Príčiny škrabania v hrdle
Popri prechladnutí sa škrabanie v hrdle obvykle objavuje ako príznak zápalového ochorenia horných dýchacích ciest, angíny a laryngitídy. Pôvodcom sú najčastejšie vírusy, ale môže ísť aj o bakteriálne ochorenie, ktoré si vyžaduje antibiotickú liečbu. Škrabanie v hrdle sa typicky vyskytuje aj pri niektorých alergiách – napríklad pri sennej nádche či refluxnej chorobe. Jeho príčinou však môže byť aj príliš suchý vzduch v miestnosti počas vykurovacieho obdobia. Pri dlhotrvajúcich ťažkostiach je vhodné lekárske vyšetrenie, aby sa vylúčilo nádorové ochorenie ako rakovina hrdla, hrtanu alebo ústnej dutiny.
Čo na škrabanie v hrdle
- Zvýšte prísun tekutín a vitamínov. Vhodné sú aj bylinkové čaje – napríklad skorocel, rumanček alebo nechtík.
- Použite antiseptické pastilky na cmúľanie alebo spreje do hrdla.
- Zvýšte vlhkosť vo vykurovaných miestnostiach. Môžete použiť napríklad zvlhčovače vzduchu. Neprekurujte a často vetrajte.
- V čo najvyššej miere obmedzte alebo úplne vylúčte fajčenie. Ak nefajčite, vyhýbajte sa zafajčeným priestorom.
Domáce recepty na škrabanie v hrdle
Veľmi priaznivé účinky na podráždenú sliznicu hrdla má med, ktorý upokojuje a súčasne pôsobí antisepticky. Pripravte si medovo-cibuľový výluh, ktorý budete po malých lyžičkách užívať počas celého dňa. Nadrobno nakrájanú cibuľu zalejte medom a nechajte odstáť počas noci. Ráno preceďte a sirup pravidelne užívajte bez zapíjania.
Bolesť v krku
Bolesť v krku je podobne ako škrabanie v hrdle častým príznakom prechladnutia, ale aj iných ochorení horných dýchacích ciest. Najintenzívnejšia býva bolesť v krku pri prehĺtaní. S bežnou bolesťou si väčšinou poľahky poradíte doma, prípadne podávaním antibiotík predpísaných vaším lekárom. Spozornieť by ste mali, ak bolesť v krku neustupuje ani po 10 dňoch, alebo ak sa začne spájať s chrapotom.
Čo spôsobuje bolesť v krku
Bolesť v krku sa zvykne objaviť už pri spomínanom prechladnutí, prípadne infekčnom ochorení horných dýchacích ciest. Najčastejšie ide o angínu či zápal hltana alebo hrtana. Takéto ochorenia bývajú často sprevádzané aj ďalšími príznakmi ako je nádcha, zvýšená teplota alebo celková únava. Intenzívna, často jednostranná bolesť hrdla sprevádzaná vysokými horúčkami býva zvyčajne bakteriálneho pôvodu a vyžaduje si liečbu antibiotikami. Naopak ľahšie bolesti, spojené len s mierne zvýšenou telesnou teplotou, spôsobujú vírusy. V tomto prípade je liečba len symptomatická.
Čo na bolesť v krku
- Na bolesť hrdla sú najvhodnejšie antiseptické prípravky alebo liečivá s pridruženým analgetickým účinkom. Vhodné sú aj protizápalové lieky. Najčastejšie ich dostanete vo forme pastiliek alebo sprejov.
- Celkovému uzdraveniu organizmu napomáha zvýšený príjem tekutín. Ideálne sú nesladené bylinkové čaje s obsahom šalvie, harmančeka a nechtíka. Vhodná je aj čistá voda.
- Uzdravenie urýchli aj cielené posilňovanie imunity zvýšenými dávkami vitamínov. Odporúčame pridať vitamín C a D vo forme výživových doplnkov. Dbajte aj na zvýšenú konzumáciu ovocia a zeleniny.
Domáce recepty na bolesť v krku
Hoci „zaručený recept“ typu ako sa zbaviť bolesti v krku cez noc neexistuje, niektoré postupy môžu pri intenzívnych bolestiach priniesť pomerne rýchlu úľavu. Jedným z nich je takzvaný Priessnitzov zábal. V podstate ide o studený obklad aplikovaný na oblasť krku. Namočte látku do studenej vody, priložte na krk a prekryte igelitom. Nechajte pôsobiť, kým sa látka nezohreje na telesnú teplotu. Postup môžete opakovať.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com