Žena sedí na toalete a drží toaletný papier.

Pomerne bežná a nezávažná zdravotná komplikácia, ktorá môže v niektorých prípadoch prerásť až do život ohrozujúceho stavu. Reč je o hnačke, jednom z najfrekventovanejších problémov tráviaceho traktu vôbec. Štatistiky hovoria, že každoročne sa s ňou stretnú až 2 miliardy ľudí, pričom niektorých potrápi aj viackrát do roka. Ak s častými cestami na toaletu práve bojujete aj vy či niekto z vášho okolia, čítajte ďalej. Povieme si viac o príčinách a rizikách, ale najmä o tom, ako zastaviť hnačku.

Hnačka: Všetko čo o nej potrebujete vedieť

Hnačka je príznak ochorenia alebo podráždenia tráviaceho traktu. Prejavuje sa zrýchlenou črevnou peristaltikou, ktorá má za následok časté návštevy toalety aj nedostatočné vstrebávanie vody a živín z tráviaceho traktu.

Stolica pri hnačke

Zrýchlené vyprázdňovanie pri hnačke býva sprevádzané abnormálne riedkou, neformovanou až vodnatou stolicou – hovorí sa jej aj vodnatá hnačka.

Stolica tiež môže pod vplyvom nezdravých procesov v črevách netypicky meniť farbu. Žltá hnačka napríklad zvykne sprevádzať infekčné ochorenia, ale býva tiež príznakom ochorenia pečene alebo pankreasu. Oproti tomu zelená hnačka sa častejšie vyskytuje pri salmonelóze, Crohnovej chorobe či ulceróznej kolitíde.

V niektorých prípadoch, najmä pri infekčných hnačkách alebo pri vážnejších ochoreniach tráviaceho traktu (napr. peptické vredy, karcinómy) sa môže objaviť krvavá hnačka, na liečbe ktorej by sa mal rozhodne podieľať lekár.

Ďalšie príznaky hnačky

Opakované vyprázdňovanie a riedka stolica môžu byť sprevádzané aj ďalšími príznakmi. Najčastejšie sa objavujú kŕče v bruchu a hnačka. Hoci hnačka bez bolesti brucha je skôr ojedinelá, ak sú kŕče veľmi intenzívne, je vhodné zvážiť návštevu lekára. Ako príznak ochorenia tráviaceho traktu sa tiež môže objaviť nevoľnosť, zvracanie, prípadne horúčka, ktorá sprevádza najmä infekčné ochorenia, napr. salmonelózu.

Najčastejšie príčiny hnačky

Ak na ťažkosti dôjde náhle a trvajú nanajvýš pár dní, hovoríme o akútnej hnačke. K jej najčastejším príčinám patrí:

  • infekčné ochorenie,
  • otrava jedlom, diétna chyba, zlá kombinácia potravín (hnačka po jedle),
  • nadmerné požitie alkoholu (hnačka po alkohole),
  • užívanie niektorých liekov,
  • úzkosť, stres,
  • menštruácia.

Oproti tomu dlhodobá hnačka (chronická) môže trvať aj niekoľko týždňov. K jej najčastejším príčinám patrí:

  • potravinová alergia alebo intolerancia (napr. na lepok, laktózu a pod.),
  • ochorenia tráviaceho traktu – napr. Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva, onkologické ochorenia a i.

Ako zastaviť hnačku

Pri akútnej hnačke si väčšinou vystačíte s domácou liečbou a vhodnými režimovými opatreniami. Dlhodobú hnačku by mal riešiť lekár, ktorý podrobnou diagnostikou odhalí jej príčinu.

Ako sa zbaviť hnačky voľnopredajnými liekmi

Rýchlu úľavu od akútnej hnačky prinášajú takzvané inhibítory črevnej motility (napr. Imodium), ktoré spomaľujú peristaltiku a tým aj prechod potravy črevami. Odporúčame ich doplniť o probiotiká (napr. Hylák, Enterol), ktoré pomôžu obnoviť črevnú mikroflóru a tým podporia prirodzenú regeneráciu tráviaceho traktu.

Na všetky typy akútnej hnačky veľmi dobre pôsobia aj takzvané črevné adsorbenciá (napr. čierne uhlie, Smecta). Tieto lieky sa v tráviacom trakte nevstrebávajú, ale viažu na seba toxíny a napomáhajú ich odbúravaniu z tela.

Čo proti hnačke z prírody

Ak hľadáte domáci liek proti hnačke, poslúžia vám bylinky. Odporúčame pomalé pitie čaju z repíka, kamiliek, paliny, zázvoru, feniklu, ostružiny, bazy či mäty. Proti hnačke pomáha aj odvar zo sušených čučoriedok a škorice. V menších množstvách zapôsobí priaznivo aj čierny alebo zelený čaj.

Zaberá Coca cola proti hnačke?

Ak hľadáte, čo na hnačku a nemáte doma žiadne prostriedky z lekárne, pomôže aj cola. Vďaka vysokému obsahu cukru dodá energiu a postará sa aj o to, aby sa minerálne látky v črevách lepšie vstrebávali. Na druhej strane však obsahuje kofeín, ktorý má skôr laxatívne účinky a môže hnačku naopak zhoršovať. Nadmerný obsah cukru tiež spôsobí, že obličky začnú vylučovať viac vody. Coca cola je teda skôr krajné riešenie a pri hnačke poslúži ako prvá pomoc.

Diéta pri hnačke

Režimové opatrenia sú nevyhnutnou súčasťou liečby hnačkových ochorení. Trávenie potrebuje odľahčiť konzumáciou nezaťažujúcich potravín a zvýšeným príjmom tekutín sa snažíme predchádzať nebezpečnej dehydratácii.

Čo jesť pri hnačke

Pokiaľ trpíte hnačkou, vyhýbajte sa mastným jedlám, mlieku a príliš koreneným či pikantným jedlám. Uprednostnite ryžu, varené zemiaky, sucháre a suché staršie pečivo. Dobrou voľbou sú tiež banány, nastrúhané jablko a varená mrkva.

Čo piť pri hnačke

V priebehu hnačky dochádza k veľkým stratám vody a minerálnych látok. Telo je následne ohrozené dehydratáciou a elektrolytickou nerovnováhou. Tento problém nastáva najmä vtedy, ak sa objaví hnačka u detí alebo u starších ľudí.

V priebehu dňa je potrebné vypiť aspoň 2 – 3 l tekutín. Pomôže minerálka, čierny čaj, vývar alebo rehydratačný roztok z lekárne.

Hnačka nemusí byť len príznakom ochorenia tráviaceho traktu

Zrýchlenou črevnou peristaltikou môže organizmus zareagovať nielen na chorobné procesy v tele, ale aj vo viacerých špecifických prípadoch.

Hnačka v tehotenstve

Najčastejšia je hnačka v 1. trimestri tehotenstva, kedy organizmus citlivo reaguje v dôsledku veľkých hormonálnych zmien. Tak ako sa vyskytujú nevoľnosti a zvracanie, sa môže objaviť aj častejšia riedka až vodnatá stolica. Ojedinelá nie je ani hnačka pred pôrodom. Vyskytne sa náhle v deň pôrodu alebo môže byť redšia stolica prítomná už niekoľko týždňov pred očakávaným veľkým dňom. Liečba v tehotenstve väčšinou nie je potrebná, dôležité je dbať na pitný režim.

Hnačka počas menštruácie

Mnohé ženy poznajú častejšie návštevy toalety v prvých dňoch menštruácie. Ide o prirodzenú reakciu tela na uvoľňovanie svalov maternice a celej brušnej dutiny. Takáto hnačka postupne spontánne odznieva.

Hnačka zo stresu

Stres a úzkosť prirodzene zvyšujú svalové napätie, pričom podnecujú psychomotorický nepokoj a vyplavovanie stresových hormónov do tela. Organizmus môže v takejto situácii nezriedka zareagovať telesnými ťažkosťami, ku ktorým popri bolestiach hlavy a nevoľnostiach patrí aj hnačka. Rýchlu úľavu prinesú lieky proti hnačke – inhibítory črevnej peristaltiky.

Niekedy je hnačka spôsob, ktorým vám telo hovorí, že ste pod tlakom. Najvhodnejšie je v prvom rade vyriešiť príčiny stresu. V prípade potreby by sa malo uvažovať aj o psychologickom poradenstve, ktoré môže poskytnúť podporu a nástroje na lepšie zvládanie stresových situácií a zlepšenie fyzického aj duševného zdravia.

Hnačka u bábätiek

Mamičky dojčených bábätiek často vystraší častejšia vodnatá stolica. Pokiaľ je dieťatko plne dojčené, ide o prirodzený jav, ktorým sa netreba znepokojovať. Zatiaľ čo pri podávaní umelého mlieka býva stolica hustejšia, bábätká kŕmené materským mliekom môžu mať redšiu stolicu aj niekoľkokrát denne. Dôležité je pokračovať v častom dojčení, aby dieťatko nebolo dehydrované.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama