Žena drží niekoľko cibúľ v rukách na záhrade.

Nezaobíde sa bez nej väčšina kuchýň. Aj preto je každoročne neodmysliteľnou súčasťou mnohých záhrad. Cibuľa kuchynská (latinsky Allium cepa) je síce dvojročnou rastlinou, no u nás sa pestuje ako jednoročná – a to hneď viacerými spôsobmi. Čítajte ďalej a sadenie cibule budete mať doslova v malíčku. Nielenže vám poradíme, kedy sadiť cibuľu sadzačku a semienka cibule, ale ešte k tomu si aj preberieme pestovanie cibule ako také. Nebudú chýbať ani rady a tipy ohľadom zalievania, zberu či uskladnenia cibule, pričom neopomenieme ani choroby cibule a jej škodcov.

Sadenie cibule

V zásade máte 3 hlavné možnosti, ako sadiť cibuľu a úspešne si ju aj dopestovať. Buď sa rozhodnete pre skorý jarný výsev cibuľových semienok, alebo stavíte na sadenie cibule sadzačky. Takzvanú sadzačku, ktorá predstavuje maličké predpestované cibuľky, môžete do pôdy ukladať skoro na jar alebo na jeseň. Vo všetkých 3 prípadoch ale musíte dodržať určité pravidlá.

Zapamätajte si: Na pestovanie cibule vyberajte slnečné miesto – ideálne však také, kde nesvieti slnko úplne celý deň. Najvhodnejšou je hlinitopiesočnatá, kyprá pôda, ktorá dobre absorbuje vlahu.

1. Pestovanie cibule zo semena

Keď ste sa rozhodli pre pestovanie cibule zo semena, povinnosti vás budú čakať už v marci, najneskôr na začiatku apríla. Samozrejme, termín výsevu sa bude odvíjať aj od vašej lokality, resp. počasia. Semienka totiž nemôžete dávať do zamrznutej pôdy. Naopak, pripravený záhon musí byť kyprý a vlhký, v ideálnom prípade pohnojený vhodným kompostom.

Následne by ste si mali urobiť plytké riadky s hĺbkou maximálne 3 centimetre. Jednotlivé riadky môžu byť od seba vzdialené asi 20 až 30 centimetrov. Keď vám začne vzchádzať cibuľová vňať (takzvané cíbiky), cibuľku nezabudnite zjednotiť, resp. preriediť. Medzi jednotlivými rastlinkami nechávajte medzery zhruba 7 až 10 centimetrov. Takto dopestovaná cibuľka je ideálna na jarnú konzumáciu v podobe spomínaných čerstvých cíbikov. Taktiež ju však môžete nechať dozrieť na veľkú cibuľu.

2. Kedy sadiť cibuľu sadzačku na jar?

Keď ide o jarné sadenie cibule sadzačky, platia podobné pravidlá ako pri jarnom výseve semienok. Záhony by mali byť pripravené obdobne – týka sa to aj vzdialenosti riadkov a cibuliek od seba. Za zmienku ale stojí ukladanie jednotlivých sadzačiek do pôdy. Ich vrchné časti by totiž mali trochu vyčnievať z pôdy. Ideálny termín výsadby sa zhoduje s časom vhodným na vysievanie semien.

3. Ako sadiť cibuľu sadzačku na jeseň?

Najskoršia jarná cibuľka sa zelení tým záhradkárom, ktorým sa na jeseň nelení. Keď sa povenujete výsadbe už v októbri, hneď skraja jari si môžete pochutnávať na čerstvých cíbikoch. Nehovoriac o tom, že aj cibuľu vhodnú na zber a uskladnenie budete mať dopestovanú veľmi skoro. V prvom rade treba vybrať vhodnú odrodu a vystriehnuť dobrý čas na výsadbu – teplota pôdy by mala byť najmenej 5 stupňov Celzia. Potom už len stačí pripraviť riadky, opäť cca 20 až 30 cm od seba, a sadiť. V tomto prípade ale nesmieme zabúdať na to, ako hlboko sadiť cibuľu. Ukladajte sadzačky hlbšie, pokojne do hĺbky aj 7 cm. Na záver prekryte záhon mulčom alebo fóliou.

Vedeli ste, že odrody sadzačky vhodné na jesennú výsadbu sú spravidla odolnejšie voči najčastejším ochoreniam cibule?

Pestovanie cibule v kvetináči – áno či nie?

Žijete v byte a nemáte možnosť pestovať cibuľku v záhrade? Žiadny problém. Ak máte balkón, môžete vyskúšať pestovanie cibule v kvetináči. V takýchto podmienkach sa vo všeobecnosti odporúča pestovanie cibule zo semena. Samozrejme, treba dodržať zásady týkajúce sa vzdialenosti riadkov a cibuliek od seba aj hĺbku výsevu – ako popisujeme o čosi vyššie.

Čo sadiť vedľa cibule a po čom sadiť cibuľu?

Keby ste sa snažili dopestovať cibuľu rovno vedľa hrášku, pravdepodobne by sa vám príliš nedarilo. Podobne by ste asi dopadli aj v snahe dopestovať cibuľu pri fazuli alebo šalvii. Naopak, oveľa lepšie urobíte, keď si vyčleníte miesto na cibuľový záhon pri jahodách alebo zemiakoch. Okrem toho si cibuľa dobre rozumie aj s paradajkami, mrkvou, šalátom či repou.

Myslite však na to, že miesto na pestovanie cibule by ste mali pravidelne obmieňať. Na rovnaké sa vracajte najskôr po 3 rokoch, no ideálne až po 5. Vyberať môžete z miest, resp. záhonov, na ktorých ste naposledy pestovali koreňovú zeleninu či strukovinu. Výber takéhoto stanoviska podporí odolnosť cibule voči plesni a iným chorobám. Vyhnite sa ale sadeniu cibule tam, kde ste nedávno mali pažítku či cesnak.

Starostlivosť o cibuľu

Ako každá plodina, aj cibuľa má svoje špecifické nároky, napríklad na polievanie a hnojenie. No nie je to nič zložité, čo by ste nezvládli. Odmenou vám bude pozberaná cibuľa vhodná na uskladnenie.

Polievanie cibule: Ako často polievať cibuľu?

Cibuľa nepatrí k plodinám, ktoré by boli extrémne náročné na vlahu. Samozrejme, v prvých dňoch po výsadbe je potrebné zavlažovať viac – týka sa to výsevu semien aj výsadby sadzačiek. Dávajte si ale veľký pozor na intenzitu polievania, aby ste nevymyli semienka, resp. sadzačky. Ideálne je preto jemné kropenie. A v súvislosti s tým, ako zalievať cibuľu, nemožno opomenúť ani polievanie v neskoršom období. Keď už je cibuľová vňať väčšia, polievanie odporúčame regulovať, aby ste predišli plesni cibuľovej. Polievajte ráno – tak, aby zemina nebola premočená.

Hnojenie cibule: Čím hnojiť cibuľu?

Našťastie, cibuľa je nenáročná na hnojenie. Ako sme spomínali v predošlých riadkoch, pred výsadbou, resp. výsevom, môžete zapracovať do pôdy vhodný, vyzretý kompost. Neodporúčame maštaľný, ktorý by mohol cibuľu spáliť. V priebehu vegetácie si cibuľa bez problémov podarí aj bez hnojenia. Ak jej však predsa len chcete dopriať čo najdôstojnejšie podmienky na rast, použite originálne hnojivo na cibuľu a cesnak.

Choroby cibule

Najvážnejším a zároveň najbežnejším ochorením cibule je pleseň cibuľová. Rozpoznáte ju žltnutím až hnednutím vňate už v priebehu mája. Keď tieto príznaky odignorujete, možno sa pripravíte o úrodu, prípadne o možnosť jej bezproblémového skladovania. Preto odporúčame použiť vhodný postrek. Pozorne sledujte predovšetkým rast cibule pestovanej zo semena, ktorá býva na pleseň cibuľovú najnáchylnejšia. A nepríjemným ochorením je aj antraknóza. Toto hubovité ochorenie však odhalíte až v priebehu skladovania. Prejavuje sa čiernymi škvrnami na plodoch.

Škodcovia cibule

Z najznámejších škodcov cibule môžeme spomenúť napríklad háďatko zhubné, ktoré prezimováva v pôde. Následne preniká do mladých rastlín, ktoré doslova vyciciava. V prípade napadnutia cibuľky spôsobuje deformovanie listov, schnutie až odhnívanie. V boji s háďatkom je najúčinnejšia prevencia v zmysle dezinfekcie pôdy vhodným prípravkom ešte pred výsadbou. Účinný prípravok budete musieť hľadať aj v boji proti minérke pórovej, ktorá spôsobuje praskanie cibule. A nezabúdajme ani na slimákov a slizniakov, ktorých výskyt môžete eliminovať pravidelným odburiňovaním, chemickými prípravkami, pivnými návnadami alebo prácnym zberom vo večerných hodinách.

Zber cibule: Kedy zbierať cibuľu

Cibuľu môžete zberať, keď jej uschne a „ľahne“ celá nadzemná časť. Skoršie pozberaná cibuľa by nebola vhodná na uskladnenie. Bezprostredne po zbere ale neoddeľujte nadzemnú časť od plodu. Nechajte ju dobre doschnúť na suchom mieste. Termín zberu cibule je individuálny. Odvíja sa od termínu výsadby, lokality, počasia atď. Vo všeobecnosti však platí, že najskôr sa zberá cibuľa sadená na jeseň.

Uskladnenie cibule: Ako uskladniť cibuľu

Cibuľu môžete skladovať zviazanú vo zväzkoch, s ponechanými kúskami nadzemných častí, alebo očistenú, voľne uloženú v priedušných, sieťových vrecúškach. Ideálnym je suché miesto, ako napríklad garáž.

Rada na záver: Môže sa sadiť cibuľa vedľa cesnaku?

Keďže ide o rastliny tej istej „rodiny“, teoreticky by sa nemali pestovať na tom istom mieste. Skúsenosti mnohých pestovateľov a záhradkárov ale toto tvrdenie vyvracajú. Z toho vyplýva, že cibuli aj cesnaku sa môže vo vzájomnej blízkosti dariť. Výsledok môže ovplyvniť aj výber jednotlivých odrôd. Oveľa dôležitejšie je dodržať pravidlá týkajúce sa toho, čo sadiť vedľa cibule a po čom sadiť cibuľu (popisujeme vyššie).

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama