Ruka používajúca nožnice na strihanie slivky počas letných mesiacov, kedy je vhodné strihať mladé výhony pre lepšiu úrodnosť stromu.

Správna starostlivosť o ovocné dreviny má zásadný vplyv na ich každoročnú úrodu. V nasledujúcich riadkoch sa prehľadne a stručne zameriame na pestovanie sliviek. Vysvetlíme si, ako a kedy strihať slivku, pričom nevynecháme ani tému choroby sliviek. A tých, ktorí budú čítať až do konca, odmeníme na záver zaujímavým bonusom.

Ako a kedy strihať slivku

Termín aj samotný rez slivky vždy prispôsobujeme požiadavkám konkrétneho stromu. Zohľadňujeme pritom, čo chceme strihaním dosiahnuť. Bude cieľom výchovný rez mladého stromu, udržiavací rez už zapestovanej kôstkoviny alebo zmladzovací rez niekoľko desaťročnej dreviny? Napríklad, pri preberaní témy, ako strihať slivku, si zaslúži pozornosť rez slivky po vysadení, ktorý by mal byť veľmi odvážny. Skúsení ovocinári radia ponechať maximálne 5 kostrových konárov zrezaných v rovnováhe, pričom terminál by ich mal presahovať zhruba o 20 cm. Ďalej sa zameriame na všeobecné strihanie sliviek podľa jednotlivých ročných období.

Detailný záber na ruku, ktorá drží záhradné nožnice a strihá vetvy slivky v záhrade. Správny rez slivky podporuje zdravý rast stromu.

Jarný rez slivky

Podobne ako rez jabloní, aj strihanie slivky na jar vykonávame spravidla v marci, kedy už nehrozia veľké mrazy a teploty sú viac-menej stabilizované nad nulou. Toto je dôležité najmä pri starších stromoch, ktorým by mohlo strihanie pri nízkych teplotách spôsobiť nepríjemné komplikácie. Jarný rez sliviek robíme za účelom mierneho preriedenia zahustených konárov aj omladenia a presvetlenia koruny. Každoročne k nemu pristupujte ešte pred pučaním.

Letný rez slivky

V prípade správnej celoročnej starostlivosti nebude počas leta nutný žiadny radikálny rez sliviek. Určite však neurobíte zle, keď budete priebežne odstraňovať choré konáre a letorasty vyrastajúce zo staršieho dreva rovno do koruny. Takisto odporúčame kontrolovať výhony, ktoré sa križujú alebo rastú súbežne.

Jesenný rez slivky

V súvislosti s tým, kedy strihať slivky, stojí za zmienku aj jesenný rez. Pristupujeme k nemu v závislosti od dozrievania plodov. Ak nejde o príliš neskoré odrody, môžeme ho praktizovať v období septembra. Ako radí profesor Ivan Hričovský, ideálny termín nastáva po obratí úrody – v auguste/septembri. V rámci udržiavacieho rezu je dôležité odstrániť všetky konáre smerujúce do stredu koruny a tiež konkurenčné výhony. Perspektívne, bujne rastúce letorasty je dobré zrezať cca o 1/3 na prevod, teda na vonkajšie očko. Zimný rez slivky nerobíme, lebo by mohlo dôjsť k vytekaniu miazgy a oslabeniu celého stromu.

Škodcovia a choroby sliviek

Síce sa v našich podmienkach pestujú pomerne dobre a úspešne, no aj napriek tomu sú napádané mnohými škodcami a chorobami. Zatiaľ čo medzi najbežnejšie choroby patrí napríklad monilióza sliviek, jedným z najvážnejších škodcov je piliarka slivková.

  • Monilióza sliviek: Ide o plesňové ochorenie, ktoré postihuje kvety aj ovocie. Začína infikovaním kvetov ešte na jar a postupne rastie do vetvičiek, na ktorých spôsobuje hrčky. V dôsledku toho dochádza k usmrcovaniu stoniek kvetov.
  • Piliarka slivková: Tento nepríjemný škodca zapríčiňuje skorú červivosť plodov. Ako najneskoršie vývinové štádium larvy prezimováva v pôde. V apríli nastáva čas liahnutia imág. Vyliahnuté samičky kladú vajíčka do rozvíjajúcich sa slivkových kvetov. Maličké larvy vniknú do plodu, ktorý opadne zo stromu. Neskôr ho opustia a premiestnia sa do pôdy. Po ich vyčíňaní zostávajú na plodoch dve tmavé dierky. Keď v období kvitnutia umiestnite biele lepové doštičky do korún stromov, dokážete ľahko identifikovať začiatok náletov imág.

Kedy striekame slivky

V boji proti nebezpečným škodcom je zásadne dôležitý jarný postrek na slivky, resp. takzvaný predjarný postrek sliviek. Ošetrenie sliviek na jar proti piliarke odporúčame vykonať približne 3 až 5 dní pred kvitnutím, prípadne ihneď po odkvitnutí. Základom ochrany proti monilióze sú meďnaté a sírnaté prípravky, ktoré by ste mali aplikovať na stromy v pravidelných intervaloch 7 až 10 dní od kvitnutia až do skončenia vegetácie.

Záhradník v rukaviciach a ochrannom obleku aplikujúci postrek na slivku, ktorý chráni strom pred škodcami a chorobami.

+ BONUS: Kedy štepiť slivky

Štepenie sliviek je kriticky dôležité nielen pre zachovanie starých, tradičných odrôd, ale taktiež pre bežné rozmnožovanie tých odrôd, ktoré nám jednoducho najviac chutia. Vyššie zmieňovaný profesor Ivan Hričovský radí, že slivky je vo všeobecnosti lepšie rozmnožovať očkovaním ako vrúbľovaním. Zatiaľ čo vrúbľovanie môžete skúšať už na jar, v marci, s očkovaním by ste mali počkať do leta. Rozmnožovanie očkovaním v letných mesiacoch sa však odporúča len pri odrodách odolných voči šárke. Slivky, ktoré nie sú voči nej rezistentné, treba očkovať približne v máji.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama