Krbové kachle sa dnes tešia opätovnému obrovskému záujmu. Pri dnešných astronomických cenách elektriny a plynu sa ľudia čoraz častejšie vracajú k tradičnejším typom vykurovania na tuhé palivo v krbových kachliach. Premýšľate o zdroji tepla pre svoj dom alebo chatu, ale neviete, aké kachle si kúpiť? Prečítajte si nášho sprievodcu, ako vybrať krbové kachle, a rozhodovanie bude oveľa jednoduchšie.
Ešte predtým ako začnete s výberom
Je dobré pozvať si odborníka, kúrenára alebo kominára, aby vám poradil, aké kachle sú najvhodnejšie pre váš typ komína. Musíte zohľadniť výšku komína, aby mali správny ťah. V závislosti od umiestnenia kachlí je dôležité rozhodnúť sa, či chcete samostatné kachle v miestnosti, napríklad v obývačke, alebo či uprednostníte krbovú vložku, ktorú potom zamurujete. Ďalším bodom, ktorý by ste mali zistiť, je priemer dymovodu, ku ktorému budete kachle pripájať.
Najdôležitejší je správny výkon
Krbové kachle by ste si nemali vyberať len pre ich krásny dizajn. Dôležitejší je ich správny výkon. Aby kachle správne fungovali, je potrebné najprv vypočítať objem vykurovaného priestoru so všetkými možnými tepelnými stratami. To znamená, že ak si kúpite kachle s nedostatočným výkonom, budete ich zbytočne zaťažovať neustálym kúrením a skôr či neskôr sa poškodia.
Na druhej strane, ak máte krbové kachle s príliš veľkým výkonom, kedy nebudete do nich toľko prikladať, aby ste zbytočne a nepríjemne neprehrievali miestnosť, kachle budú dymiť a celý vykurovací systém nebude fungovať správne. V súčasnosti sa kachle vyrábajú s horným, zadným alebo s horným a zadným dymovodom.
Ako vypočítať výkon kachlí?
Za predpokladu, že váš dom je zateplený a máte aspoň dvojité okná, výkon kachlí 1 kW sa počíta na vykurovanie priemerne 30 metrov kubických (m3). Ak teda máte dom s plochou 80 m2 a výškou stropu 2,5 m, vynásobte úžitkovú plochu výškou 80*2,5= 200 m3 . Potom stačí výsledný objem vydeliť 200 : 30 = 6,66. Potrebujete teda kachle s výkonom 7 kW.
Ako vybrať krbové kachle podľa materiálu?
Ak ste si vypočítali, aký výkon by mali mať vaše budúce kachle na drevo, ďalším krokom je výber materiálu, z ktorého budú vyrobené. Existujú tri možnosti, a to plechové, liatinové alebo kachľové krbové kachle. Všetky tri majú dobré tepelné vlastnosti, ale aj niekoľko rozdielov.
Krbové kachle s plechovým plášťom sú ideálne na nepravidelné vykurovanie, napríklad na chate alebo na príležitostné vykurovanie v domácnosti. Rýchlo sa zahrievajú, takže keď potrebujete po príchode domov rýchlo vyhriať miestnosť, sú tou správnou voľbou. Ich veľkou výhodou je relatívne nízka obstarávacia cena.
Liatinové kachle predstavujú zlatú strednú cestu a sú ideálne ako hlavný zdroj vykurovania. Dokážu sa pomerne rýchlo zahriať a akumulovať sálavé teplo, ktoré potom odovzdávajú do miestnosti. Okrem toho udržujú teplo pomerne dlho po vyhasnutí ohňa. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a ich opotrebenie nie je viditeľné ani po častom používaní.
Kachľové krbové kachle patria medzi najúčinnejšie kachľové pece, ktoré s malým množstvom paliva produkujú teplo po dlhú dobu. Dokážu efektívne využívať spaliny, ktoré vznikajú pri spaľovaní, a udržiavať ich v kachliach v porovnaní s bežnými kachľami, pri ktorých spaliny odchádzajú priamo do komína. Kachľové kachle majú veľkú akumulačnú kapacitu, čo majitelia ocenia najmä v noci, keď nemusia vstávať a zapájať, aby sa nevypálili. Palivo v týchto kachliach horí dlho, takže nie je potrebné tak často sledovať oheň ako pri predchádzajúcich dvoch kachliach.
Krbové kachle dokonale zapadajú do industriálneho štýlu. Viac informácií o tomto štýle nájdete v článku: Moderný rustikálny štýl – atmosféra horskej chaty u vás doma
Krbové kachle s výmenníkom, alebo bez?
Záleží na účele sporáka. Ak budú vybrané kachle hlavným zdrojom tepla vo vašom dome alebo na chate a chcete nimi vykurovať viacero miestností, určite by ste mali zvážiť kúpu výmenníka tepla. Možno ho pripojiť k existujúcemu vykurovaciemu systému alebo kotlu na teplú vodu. Ak sú kachle skôr dizajnovým doplnkom miestnosti, ktorý sa používa na príležitostné vykurovanie, postačuje ich samotná výhrevnosť
Môžem si krbové kachle zapojiť sám/sama?
Z hľadiska náročnosti by to pravdepodobne zvládol každý domáci majster, ale myslite na to, že na správnu inštaláciu kachlí potrebujete razítko kominára alebo odborníka. Ak náhodou dôjde k nehode alebo dokonca k vyhoreniu, poisťovňa bude chcieť najprv vidieť revíziu. Preto radšej prenechajte inštaláciu odborníkovi.
Čím môžem v krbových kachliach kúriť?
Hlavným zdrojom paliva je suché drevo, ktoré dobre horí a má vysokú výhrevnosť. Na zakúrenie sa používa mäkké drevo, ako je smrek alebo breza, a na spaľovanie je ideálne tvrdé drevo, ako je buk alebo dub. Tvrdé drevo sa vyznačuje dlhou dobou horenia a dobrou výhrevnosťou. Môžu sa použiť aj alternatívy, ako sú drevené pelety alebo drevené brikety. Tie sú vhodné na večerné vykurovanie, pretože majú dlhú výdrž. V kachliach na drevo však v žiadnom prípade nespaľujte uhlie, pokiaľ nie sú na to špeciálne určené.
Ako sa o krbové kachle starať?
Predovšetkým ich správnym používaním a používaním správneho typu paliva. Drevo musí byť skutočne suché, aby správne horelo a zbytočne nedymilo. Pred naložením dreva do kachlí je dobré mať ho vysušené a uskladnené aspoň dva roky. Ak máte drevo len vonku pod prístreškom, pripravte si doma zásobu dreva aspoň na týždeň pred jeho použitím
Na pravidelnú každodennú údržbu používajte špeciálny čistiaci prostriedok na sklo. Nezabudnite vyprázdniť popolník a vysávač popola je skvelým pomocníkom na drobné nečistoty v okolí. Medzi každoročné povinnosti po vykurovacej sezóne patrí kontrola komína kominárom vrátane vyčistenia komína alebo výmenníka tepla.
Foto: shutterstock.com