Čmeľ opeľujúci kvet levandule, dôležitosť levandule pre biodiverzitu.

Patrí k vôbec najznámejším, najodolnejším a v našich končinách aj najrozšírenejším druhom levandule. Levanduľa lekárska je krásna trvalka, ktorá svojím košatým rastom vytvára esteticky zaujímavé polokre vhodné na samostatnú aj radovú výsadbu. Jej vôňa je typická pre prímorské krajiny, ako napríklad Chorvátsko. Veľkej popularite sa však teší aj u nás. Nielenže je nenáročná, ale pri správnej starostlivosti vás poteší až dvomi kvitnutiami za sezónu. Preto vám poradíme, ako a kedy strihať levanduľu, pričom preberieme aj pestovanie levandule ako také.

Levanduľa – pestovanie a starostlivosť

Vďaka svojmu všestrannému lekárskemu či kuchynskému využitiu sa teší veľmi pestovateľskej popularite. Nehovoriac o tom, že jej vôňa vytvára fantastickú atmosféru na každom dvore. A keď si k tomu pridáme fakt, že do záhrad a na dvory láka včely a čmeliakov, dostávame z nej skutočne ideálnu trvalku do akéhokoľvek prostredia.

Ako a kedy sadiť levanduľu?

Na sadenie levandule si vyberte jarný, prípadne jesenný termín. Pokiaľ ale vysádzate levanduľu z kvetináčov, resp. kontajnerov, pokojne ju saďte v priebehu celého roka. Dôležité je vykopať jamu, ktorá bude hlbšia a širšia ako koreňový bal. Koreňom tak uľahčíte ich rozrastanie v počiatočnom štádiu po výsadbe. Vyskúšať môžete aj pestovanie levandule zo semien. Budete však musieť dlhšie čakať na finálnu veľkosť levandule a tým pádom aj na kvety.

Náš tip, ako sadiť levanduľu: Saďte ju aspoň v polmetrových rozostupoch, pretože niektoré kríčky môžu dosahovať až metrovej šírky a výšky.

Sadenie levandule na záhrade, najlepší čas a postupy pre zdravý rast.

Ako pestovať levanduľu?

Vo všeobecnosti platí, že levanduľa je veľmi nenáročná. Najviac sa jej darí v mierne zásaditej, nie príliš výživnej pôde. Ideálnym stanoviskom je slnečné miesto. Čo sa týka pôdy, mala by byť veľmi dobre priepustná – korene levandule sú totiž náchylné na hnilobu. Aj preto sa okolo levandúľ v okrasných záhonoch často vysýpa štrk, ktorý prirodzene plní aj drenážnu funkciu. Automaticky sa tak zníži riziko hnitia koreňov. Taktiež je možné aj pestovanie levandule v kvetináči, napríklad v byte či na balkóne. Oveľa rozšírenejšou býva ale levanduľa v záhrade či v záhone. Pestovanie levandule v záhrade je celkovo efektívnejšie a pohodlnejšie.

Ako sa starať o levanduľu?

Opäť musíme prízvukovať nenáročnosť tejto krásnej byliny. Z jej voňavých kvetov sa budete tešiť aj bez hnojenia a zalievania. Samozrejme, pokiaľ by vás sužovali dlhodobé obdobia sucha, môžete vaše levandule trochu poliať. Čo sa však týka hnojenia, vôbec ho neodporúčame. Ako sme spomínali o čosi vyššie, levanduľa si nepotrpí na výživnú pôdu.

Starostlivosť o levanduľu v kvetináči, zabezpečenie správneho zalievania a strihania.

Ako a kedy strihať levanduľu?

Pýtate sa, kedy kvitne levanduľa lekárska? To záleží od toho, či ju budete v priebehu sezóny správne strihať. Potrebné sú dva rezy. Ak ich vykonáte vo vhodných termínoch, vaša levanduľa sa vám odmení dvojnásobným kvitnutím. Prvé kvitnutie môže pokojne prísť už v máji či júni a druhé v priebehu leta, resp. po ňom.

Kedy strihať levanduľu na jar?

Ideálnym časom na prvý rez levandule v danom kalendárnom roku je marec, resp. skorá jar. Zamerajte sa na staršie, zdrevnatené stonky, ktoré by ste mali zostrihať približne do polovice. Levanduľa by mala zareagovať bohatším, plnším rastom počas leta. Nehovoriac o tom, že jej nové výhonky sa nebudú plaziť po zemi – naopak vytvoria vzhľadný krík.

Strihanie levandule v lete

Druhé strihanie levandule vykonávajte po kvitnutí, teda v lete. K letnému rezu môžete pristúpiť súbežne so zberom kvetných častí na vami požadované účely. Alebo ak máte levanduľu len na okrasu, urobte rez po odkvitnutí. Dôležité je pochopiť, že rastlinku tým stimulujete k opätovnému kvitnutiu. Do jesene sa vám tak odmení druhým zakvitnutím. Po jesennom zbere kvetných častí, resp. po druhom odkvitnutí, už levanduľu nestrihajte. Síce by ste ju podporili v raste nových výhonkov, no tie by v priebehu zimy pomrzli.

Strihanie levandule v lete pre podporu rastu a bohatšie kvitnutie.

Ako použiť kvety levandule?

Keď už sme spomenuli strihanie levandule, patrilo by sa ozrejmiť, na čo všetko sa dajú použiť jej kvety. V stredomorskej kuchyni sa používajú napríklad do omáčok alebo na dochutenie mäsa. V našich končinách sa častejšie pridávajú do limonád a čajov, pomenej do koláčov. Okrem toho, podobne ako v prípade kvetov nechtíka lekárskeho, aj kvety levandule sa s obľubou používajú v prírodnej kozmetike, napríklad na výrobu esenciálnych olejov, mydiel, vonných vrecúšok, sviečok či pleťových vodičiek.

Zapamätajte si: Kvety levandule by ste mali zbierať skoro ráno, kedy obsahujú najviac vonných látok. Taktiež pamätajte, že levanduľa lekárska má antibakteriálne, protizápalové aj upokojujúce účinky, pričom priaznivo ovplyvňuje kvalitu spánku.

Levanduľová limonáda, skvelý spôsob využitia kvetov levandule pre osviežujúci nápoj.

Ako rozmnožiť levanduľu

Rozmnožovanie levandule je veľmi ľahké – hravo ho zvládne aj pestovateľský začiatočník. Najjednoduchší spôsob predstavujú odrezky. V súvislosti s tým, ako rozmnožiť levanduľu z odrezkov, musíme spomenúť najmä mladé koncové výhonky. Ujali by sa vám aj staršie, no s tými mladými je celý proces rýchlejší a efektívnejší. Vyberajte odrezky s dĺžkou okolo 8 až 10 cm, bez kvetných pukov. Stonku očistite od listov, pričom z jednej strany olúpte kôru. Takto pripravený odrezok umiestnite do zmesi piesku/perlitu s rašelinou v pomere 1:1 a zalievajte. Do 4 týždňov by mal byť odrezok zakorenený. Ak mu vytvoríte skleníkové prostredie, napríklad pomocou igelitovej fólie, zakorení sa aj skôr. Ideálnym časom na takéto rozmnožovanie levandule je jar.

Pokiaľ by ste sa predsa len rozhodli pre rozmnožovanie levandule staršími, zdrevnatenými odrezkami, urobte tak na jeseň. Vyberte také, na ktorých sa budú nachádzať budúce listové puky – majú podobu malých hrbolčekov. Práve z nich odrezok vyženie nové korienky. A ako pri rozmnožovaní mladými odrezkami, aj v tomto prípade použite identický substrát.

Odrezok levandule pripravený na rozmnožovanie, tipy na úspešné zakorenenie.

Ako zazimovať levanduľu

S prezimovaním levandule si nemusíte robiť prílišné starosti. Vašej levandule, resp. celému okrasnému levanduľovému záhonu, však môžete prečkanie zimy prinajmenšom uľahčiť. Podarí sa vám to nastlaním slamy alebo čečiny k rastlinám. Pestovatelia často mulčujú aj kôrou. No keďže levanduľa lekárska nemá rada vlhké prostredie, odporúčame radšej spomínanú slamu alebo čečinu. Platí to aj v prípade celoročného pestovania.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama