Zdrcená žena sediaca na posteli sa svíja za brucho, čo ukazuje na intenzívne menštruačné bolesti.

Prvá a pre mnohé ženy najnáročnejšia fáza cyklu. Menštruácia alebo aj menzes je periodicky sa opakujúce krvácanie z pošvy. Hoci ide o prirodzenú a zdravú súčasť života žien plodného veku, neraz býva sprevádzaná rôznymi ťažkosťami. Možno aj vás trápia menštruačné bolesti, prípadne príliš dlhé, intenzívne či nepravidelné krvácanie.

Kľúčom k riešeniu môže byť poznanie vlastného tela a procesov, ktoré v ňom prebiehajú. V nasledujúcich riadkoch sme si preto pre vás pripravili súhrn tých najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť o menštruácii.

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus je prirodzený proces v ženskom tele, trvajúci v priemere 28 dní (od 21 do 35 dní). Začína sa prvým dňom menštruačného krvácania a tvoria ho 4 fázy:

  • menštruačná,
  • folikulárna,
  • ovulačná,
  • luteálna.

Priebeh cyklu je regulovaný hormónmi produkovanými vo vaječníkoch a hypofýze. Výsledkom hormonálnych zmien sú nielen fyziologické a telesné, ale neraz aj psychické zmeny u žien.

Žena ležiaca na boku v posteli s bolestivým výrazom v tvári a rukou na bruše symbolizuje problémy s menštruačným cyklom.
Menštruačný cyklus

Menštruačná fáza

Menštruácia je krvácanie, počas ktorého dochádza k vyplavovaniu výstelky maternice z tela po tom, čo nedošlo k oplodneniu vajíčka. Prvá menštruácia sa objavuje u dievčat vo veku približne 11 – 15 rokov. Hovoríme jej menarché.

Ako dlho trvá menštruácia

Menzes trvá v priemere 4 – 7 dní, pričom za normálne sa považuje krvácanie od 1 do 10 dní. Pri krvácaní, ktoré trvá dlhšie ako 10 dní, dochádza k vysokým stratám krvi a k nadmernému vyčerpaniu organizmu. Neváhajte sa preto obrátiť na gynekológa.

Nechce mi skončiť menzes: Ako zastaviť menštruáciu

Ak krvácanie trvá 7 dní a viac, môže byť pre ženu veľmi obťažujúce až vyčerpávajúce. Väčšina žien si začne klásť otázku, ako urýchliť menštruáciu. Okamžité zastavenie menštruácie voľne dostupnými prostriedkami nie je možné, ale môžete sa pokúsiť krvácanie skrátiť. Vyskúšajte:

  • zvýšiť príjem tekutín,
  • piť jablčný ocot alebo citrónovú šťavu,
  • aplikovať teplé obklady na oblasť brucha,
  • zaradiť viac ľahkého pohybu.
Žena objímajúca vankúš a zhrbená na gauči vyjadruje emočný a fyzický diskomfort počas menštruácie.

Meškanie menštruácie: Ako dlho môže meškať menštruácia?

Nepravidelná menštruácia môže byť spôsobená množstvom faktorov od zvýšenej fyzickej a psychickej záťaže cez nástup menopauzy až po patologické zmeny ako sú zápalové ochorenia, endometrióza či polycystické vaječníky.

Kedy začať riešiť meškanie menštruácie? Lekára navštívte, ak vám menzes mešká viac ako 7 dní, pričom nedošlo k otehotneniu (máte negatívny tehotenský test). Výnimkou sú mladé dievčatá, u ktorých môže byť menštruačný cyklus spočiatku nepravidelný.

Bolestivá menštruácia

Bolesti pri menštruácii sa častejšie objavujú u mladých dievčat, ale neobchádzajú ani zrelé ženy. Úľavu vám môžu priniesť nasledujúce tipy:

  • užívajte voľno predajné analgetiká,
  • aplikujte teplo vo forme obkladu alebo teplej sprchy,
  • zvýšte príjem vitamínu D a magnézia,
  • pite bylinkové čaje – kamilky, zázvor.

Náš tip: Ak trpíte silnými menštruačnými bolesťami, riešením môže byť pre vás aj užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Mladá žena v šedom oblečení trpiaca bolesťami sedí na okraji postele, čo odráža symptómy spojené s menštruačnými kŕčmi.

Silná menštruácia

Za silnú menštruáciu sa považuje krvácanie, pri ktorom žena spotrebuje počas dňa približne jednu hygienickú pomôcku (vložku alebo tampón) za hodinu. Niektoré ženy majú prirodzene silnejšiu menštruáciu pravidelne každý mesiac. Ak však krvácate normálne a náhle sa objaví silné krvácanie, nemali by ste situáciu podceniť. Príčina môže byť patologická (endometrióza, cysty, polypy, myómy, ale aj gynekologické nádory).

Ako zastaviť silnú menštruáciu

Ak je u vás silné krvácanie každomesačnou rutinou, máme pre vás niekoľko tipov:

  • pite bylinkové čaje – kapsička pastierska, alchemilky,
  • pridajte citrónovú šťavu,
  • vylúčte alkohol,
  • zaraďte do jedálnička kurkumu.

Náš tip: Pri pravidelne silnom krvácaní nezabúdajte na dostatočný príjem železa. Predídete poklesu hemoglobínu, ktorý býva okrem iného spojený so zvýšenou únavou.

Žena sediaca na posteli sa drží za brucho v bolesti, s pohárom vody a balíčkom liekov na stole vedľa seba, ilustrujúca bolestivú menštruáciu.

Slabá menštruácia

Ak je vaše krvácanie obvykle normálne a nečakane sa objaví slabá menštruácia alebo len špinenie, mali by ste spozornieť. Príčinou môže byť nadmerný stres alebo preťaženie organizmu. Okrem toho môžu byť problémom aj metabolické problémy, poruchy príjmu potravy či cysty vaječníkov. Pre normalizáciu cyklu skúste:

  • ľahký aeróbny pohyb (napr. beh, rýchlu chôdzu),
  • čaj z alchemilky, z rebríčka obyčajného,
  • zvýšený príjem tekutín,
  • dostatok spánku a odpočinku,
  • obmedzenie jednoduchých cukrov.

Ak sa príliš slabé menštruačné krvácanie zopakuje aj v ďalšom cykle, konzultujte svoj problém s gynekológom.

Menštruácia po pôrode

Prvá menštruácia po pôrode nastupuje u žien individuálne. Rozhodujúcim faktorom je dojčenie. U žien, ktoré z rôznych dôvodov nedojčia, možno očakávať menštruačné krvácanie po 6 až 8 týždňoch od pôrodu. Dojčiace mamičky väčšinou dostanú prvú menštruáciu neskôr, niekedy až po odstavení bábätka.

Prvé menštruačné krvácania nemusia byť štandardné. Môže sa objaviť intenzívnejšie, ale aj veľmi slabé krvácanie. Nasledujúce cykly môžu byť rôzne dlhé, prípadne môže menštruácia úplne vynechať.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama