Úroda oranžových kvetov nechtíka lekárskeho, ktorý je cenený pre svoje protizápalové a liečebné vlastnosti.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je u nás obľúbená a rozšírená jednoročná bylina, hojne pestovaná pre svoju krásnu farbu a liečivý potenciál. Pochádza z ďalekého východu a z teplých oblastí južnej Európy. Spolu s ďalšími pečeňovými bylinami má svoje miesto v modernej medicíne a ľudovom liečiteľstve. U našich susedov v Českej republike sa stal symbolom národného dňa proti rakovine.

Stručný popis rastliny

Nechtík lekársky je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 50 – 70 cm. Jeho kvety majú výraznú žltooranžovú farbu a sú jedlé. Často sa objavujú v rôznych letných šalátoch s variáciou jedlých kvetov alebo ako prírodné farbivo namiesto šafranu. Nechtík lekársky kvitne od začiatku júna až do jesene. Má mnoho zdravotných účinkov a je široko používaný v modernej aj v prírodnej medicíne. V kozmetickom priemysle sa používa ako zložka krémov, olejov a rôznych výrobkov na hydratáciu a na liečbu kožných problémov.

Nechtík lekársky

Obsiahnuté látky

Nechtík lekársky obsahuje mnoho dôležitých látok, ktoré prospievajú nášmu telu. Obsahuje vitamín C, silice, flavonoidy, saponíny, horké látky, chiníny a kumaríny. Jeho kvety obsahujú triterpenoidné estery, karotenoidy ako luteín, flavoxantín a autoaxantín, vďaka ktorým má charakteristickú farbu. Rastlina obsahuje aj karotenoidy luteín, betakarotén a zeaxantín, ktoré sa nachádzajú najmä v stonke a listoch.

Nechtík lekársky použitie

Táto bylina sa používa už mnoho storočí. Poznali ho už starí Peržania alebo Rimania. V stredoveku sa začala používať ako prvá pomoc pri horúčke, pomáhala liečiť kiahne a osýpky.

V súčasnosti sa nechtík lekársky používa najmä pri gynekologických problémoch. Jeho liečivé účinky sa využívajú aj pri liečbe problémov s pečeňou a žlčníkom. Pomáha liečiť vnútorné zápaly, čriev, žalúdka, dvanástnika a pažeráka.

TIP: Ostropestrec mariánsky – prírodná pomoc pri ochorení pečene

Nechtík je vhodný aj na výplachy očí pri rôznych zápaloch. Je tiež dobrým prostriedkom na kloktanie pri bolestiach hrdla a rôznych vredoch a zápaloch v ústnej dutine. Nechtík lekársky pomáha aj pri hojení omrzlín, popálenín, vredov, hemoroidov alebo análnych trhlín.

Tinktúra z nechtíka lekárskeho

Využitie v kozmetike

Táto všestranná bylina si našla svoje miesto aj v kozmetickom priemysle. Pre svoje zvláčňujúce a hydratačné účinky sa používa v telových a pleťových krémoch. Ľuďom trpiacim kŕčovými žilami, rôznymi opuchmi, kožnými ekzémami alebo popraskanými pätami sa odporúča používať prípravky obsahujúce výťažok z nechtíka lekárskeho v kombinácii s ďalšími bylinami.

Využitie v gastronómii

Nechtík lekársky má svoje miesto v kuchyni, hoci jeho využitie nie je také široké ako v medicíne a kozmetike. Kuchári ho používajú ako náhradu šafránu vďaka jeho výrazným kvetom. Jedlé kvety môžete nájsť v letných šalátoch, nátierkach alebo polievkach.

Ako liečivá bylina má mnoho foriem, napríklad čaj, olej, masť, krém, extrakt alebo tinktúra. Pre väčšiu koncentráciu účinku existuje aj vo forme tabliet.

Šalát s nechtíkom lekárskym
Osviežujúci letný šalát s nechtíkom a pomarančom

Užívanie nechtíka

Medzi najbežnejšie formy užívania nechtíka patrí bylinný čaj zo sušených kvetov. Dve polievkové lyžice sušených kvetov zalejte 300 ml horúcej vody, nechajte 15 minút vylúhovať a potom vypite. Môžete opakovať 3-krát denne.

Ďalšou obľúbenou formou je tinktúra, ktorá sa užíva vo forme tridsiatich kvapiek trikrát denne.

Z nechtíka sa tiež s obľubou vyrába nechtíková masť, ktorú si môžete ľahko vyrobiť doma zo sušených častí rastliny. Sušené kvety sa dva týždne macerujú v tuku, a to buď v rastlinnom (kokosový tuk, lanolín, bambucké maslo atď.) alebo v ľahšie dostupnom živočíšnom tuku vo forme bravčovej masti. Takto pripravená masť sa používa na liečbu kŕčových žíl, hemoroidov alebo popraskanej kože.

Pre liečbu kožných chorôb ako napríklad ekzémov a rôznych vyrážok sa do nechtíkovej masti pridáva tiež konopná masť pre komplexnejší účinok.

Nechtík pestovanie

Pestovanie nechtíka lekárskeho nie je v našej krajine ničím novým. Záhradníci ho radi pestujú najmä ako okrasnú rastlinu, ale aj pre jeho liečivé vlastnosti. Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny, nechtík môžete ľahko pestovať na záhrade alebo v kvetináči na balkóne. Patrí medzi menej náročné rastliny a nevyžaduje si prílišnú starostlivosť.

Nechtík lekársky v záhrade

Sadenice nechtíka lekárskeho sú na jar dostupné v každom dobrom záhradníctve, ale môžete si ich vypestovať aj zo semien a ušetriť peniaze. Semená sa vysádzajú začiatkom apríla, keď teplota dosiahne stabilných 16 stupňov. Semená sadíme do hĺbky 2-3 cm a do sponu 30 x 30 cm.

Nechtík lekársky vyžaduje slnečné stanovište alebo čiastočný tieň a pôda by mala byť dobre priepustná, hlinito-piesočnatého zloženia, s neutrálnym PH a bohatá na živiny. Vyžaduje si pravidelnú zálievku ako bežná zelenina. Každá rastlina potrebuje okolo seba priestor aspoň 20 cm.

V záhrade sa zvyčajne vysádza na záhon ako ochrana pred rôznymi škodcami a chorobami. Skvele pôsobí ako odpudzovač mravcov a mšíc. Poskytuje tiež ochranu rastlín pred múčnatkou a hubami. Skúste vysadiť nechtíky medzi bežnú zeleninu a nebudete musieť kupovať drahé chemikálie ako postrek proti škodcom. Navyše bude vaša zelenina zdravšia a bez chemikálií.

Nechtík lekársky krém

Zber a sušenie

Zbierame len zrelé kvety tejto byliny počas celého obdobia kvitnutia od jari do jesene. Stačí, ak kvety zrežete, keď sú najsuchšie, po odparení rannej rosy. Kvety sa potom sušia na dobre vetranom mieste v slabej vrstve približne dva týždne. Následne sa skladujú vo vzduchotesnej nádobe na tmavom mieste. Po zbere kvetov stačí rastlinu odrezať asi 15 centimetrov od zeme a kvety opäť vyrašia a začnú kvitnúť.

Nežiadúce účinky

Nechtík lekársky je relatívne bezpečná bylina. Krémy a oleje používajú matky na starostlivosť o svoje deti a dojčatá. Vo forme krému ho používajú aj tehotné matky ako prostriedok proti striám.

Pri aplikácii na pokožku však môže u niekoľkých jedincov spôsobiť alergickú reakciu alebo začervenanie, najmä u ľudí alergických na rastliny z čeľade Asteraceae. Pred dlhodobým užívaním je najlepšie poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroj: healthline.com wikipedia.org zdravi.euro.cz bylinkyprovsechny.cz pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Foto: shutterstock.com

Reklama