Drevený podnos s rôznymi formami pestreca mariánskeho, vrátane sušených listov a kvetov, a hrnčeky čaju, zdôrazňujúci tradičné bylinné liečenie.

Ostropestrec mariánsky (latinsky Silybum marianum) je jednoročná až dvojročná rastlina, ktorú si možno ľahko pomýliť s bodliakom obyčajným. Na rozdiel od bodliaka má ostropestrec liečivé vlastnosti, ktoré pozitívne prispievajú k zdraviu našej pečene a ďalších dôležitých orgánov. Ostropestrec pochádza zo Stredomoria, Ázie a Kanárskych ostrovov.

Ostropestrec mariánsky

Ostropestrec účinky

Asi každý, kto niekedy trpel problémami s pečeňou, pravdepodobne počul o tejto liečivej byline. V skutočnosti stojí na čele boja proti problémom s pečeňou. Ostropestrec mariánsky odporúčajú ľudoví liečitelia aj lekári. Jeho pozitívne účinky na funkciu pečene boli potvrdené mnohými štúdiami. Okrem liečby pečene sa používa aj pri liečbe sleziny, pažeráka, dvanástnika. Pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi u pacientov trpiacich cukrovkou. U pacientov trpiacich nízkym krvným tlakom alebo migrénami sa odporúča jeho užívanie.

Pestrec mariánsky sa okrem iného používa aj pri liečbe depresie a iných psychických porúch, pričom pozitívne ovplyvňuje náladu pacientov.

V prípade, že trpíte jarnými alergiami alebo dokonca astmou, odporúča sa užívať ho vo forme liečebnej kúry na jar, pred začiatkom alergickej sezóny. Na jeseň môže vo forme detoxikácie pomôcť naštartovať imunitu na nadchádzajúce zimné obdobie.

Ostropestrec

Ostropestrec a jeho účinné látky

Účinná látka silymarín, obsiahnutá najmä v plodoch dospelej rastliny, sa zbiera na jeseň. Najviac ho obsahujú zrelé semená, ktoré sa z rastliny najviac využívajú. Silymarín sa skladá z prvkov- flavonoidov, silybínu, silychristínu a silydianínu. Tieto prvky pomáhajú v boji proti voľným radikálom a zabraňujú prenikaniu jedov počas otravy a zlepšujú celkový metabolizmus pečene. Silymarín má priamy pozitívny účinok na regeneráciu pečeňového tkaniva. Vzhľadom na tieto účinky sa ostropestrec mariánsky považuje za veľmi vzácne fytofarmakum.

Okrem silymarínu obsahuje táto bylina aj bielkoviny, antioxidanty a rastlinné oleje. Je to zmes kyseliny linolovej a kyseliny olejovej (karboxylová kyselina). Obsahuje aj nenasýtené mastné kyseliny. Tieto kyseliny napomáhajú správnemu vstrebávaniu účinných látok. Okrem vyššie uvedených látok obsahuje aj kvercetín, aminokyseliny, histamín, tyramín, horčiny, karotenoidy, éterické oleje a steroly. Z vitamínov obsahuje vitamín E, ktorý je známy ako účinný antioxidant.

Semená ostropestrca

TIP: Rakytník rešetliakový – vitamínová bomba, ktorá naštartuje vašu imunitu

Ako užívať ostropestrec?

Existuje hneď niekoľko možností. Najčastejšie sa ostropestrec mariánsky používa vo forme oleja, extraktu, tinktúry, tabliet alebo semien. Semená majú viacero využití.

Semená ostropestreca

Semená sú jednou z najbežnejších foriem užívania tejto byliny. Najčastejšie ho ľudia užívajú ako čaj z rozdrvených semien. Tento spôsob prípravy má svoje vlastné pravidlá. Semená by ste mali rozdrviť tesne pred zaliatím horúcou vodou, pretože rýchlo žltnú a potom už nie sú vhodné na prípravu čaju. Na ich rozdrvenie odporúčame použiť mažiar a tĺčik, ten nesmie obsahovať kovové časti.

Rozdrvené semená zalejte horúcou vodou, ale nie vriacou. Nechajte lúhovať 15 až 20 minút a potom vypite. Čaj je najlepšie piť ráno pred raňajkami alebo večer pred spaním.

Olej z ostropestreca

Obľúbený spôsob požitia je tiež vo forme oleja. Mal by byť lisovaný za studena, aby sa zachovalo čo najviac účinných látok vrátane silymarínu. Dávkovanie je podobné ako pri čaji. Ráno užite jednu polievkovú lyžicu a večer opakujte. Dve polievkové lyžice zvyčajne stačia, ale pre intenzívnejšiu kúru pridajte polievkovú lyžicu oleja pred obedom. Olej má charakteristickú horkú chuť. Z vlastnej skúsenosti odporúčame zapiť ho pomarančovým džúsom. Môžete ho tiež použiť do šalátového dresingu alebo do misky müsli. Olej však nie je vhodný na žiadnu tepelnú úpravu.

Extrakt z ostropestreca

Táto forma sa odporúča, pretože obsah účinných látok je garantovaný výrobcom. Väčšinou ide o alkoholový extrakt, ktorý obsahuje jemný alkohol. Dávkovanie je podobné ako pri oleji.

Tablety z ostropestřce

Tablety sa odporúčajú užívať pacientom, u ktorých bolo diagnostikované niektoré zo závažnejších ochorení pečene, na základe odporúčania lekára.

Ako často užívať ostropestrec mariánsky? V ktorejkoľvek z uvedených foriem by ste mali kúru opakovať 2 až 3-krát ročne po dobu najmenej troch týždňov. Počas liečby obmedzte mastné jedlá a alkohol. Mali by ste sa vyhýbať aj syntetickým liekom.

Dá sa u nás ostropestrec vypestovať?

Áno, dá sa tu pestovať. Jeho pestovanie si však vyžaduje teplé jesenné počasie, ktoré u nás nie je vždy možné. Keďže ide o jednoročnú alebo dvojročnú rastlinu, v prvom roku nemusí ani kvitnúť alebo môže dozrieť až na jeseň, keď je teplota okolo 25 °C sotva stabilná. Túto teplotu rastlina potrebuje na zachovanie najvyššieho percenta účinných látok. Preto sa neodporúča zbierať prvú úrodu, ak nejaká je.

V druhom roku kvitne rastlina skôr, v júni, s charakteristickými ostnatými listami a fialovými kvetmi, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Na konci leta sa tieto kvety premenia na semená. Rastlina by ste mali zbierať tesne pred vysemenením.

Skoro dozreté tyčinky opatrne odrežte a zaveste hore nohami na dobre vetranom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Pod tyčinky umiestnite sito alebo plachtu, aby ste zachytili všetky semená, ktoré počas procesu vypadnú.

Suché rastliny stačí vytriasť a semená očistiť od nečistôt. Semienka skladujte najlepšie v sklenenej nádobe a odložte na tmavé miesto.

Čaj z ostropestreca

Foto: shutterstock.com

Reklama