Krík rakytníka rešetliakového s plodmi, ktoré predstavujú vysoký obsah vitamínov, na pozadí zelenej krajiny.

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) je na prvý pohľad nezaujímavý ker, v našej oblasti skôr malý strom, ktorý upúta viac svojimi plodmi sýto oranžovej farby ako svojím vzhľadom. A práve jeho plody sú jeho najcennejšou súčasťou. Plody rakytníka rešetliakového obsahujú druhé najvyššie množstvo vitamínu C zo všetkých známych rastlín.

Rakytník
Rakytník rešetliakový v prírode

Je rakytník ker alebo strom?

Závisí to od zemepisnej šírky, v ktorej sa pestuje. Pochádza z Eurázie a sibírskej oblasti. Postupne sa rozšíril po celom svete, Európu nevynímajúc. Môže dorásť až do výšky 10 metrov, ale u nás rastúce stromy dosahujú zvyčajne okolo 6 metrov. Jeho typické tŕnisté konáre môžu niektorých ľudí odradiť od zberu jeho plodov. Šľachtiteľom sa podarilo vypestovať rastlinu, ktorá má minimum tŕňov, čo uľahčuje prístup k plodom. Týmto spôsobom sa šľachtia odrody Altaj alebo Sibírsky rebríček. Rakytníku sa v našich záhradách dobre darí. Vyžaduje slnečné stanovište s piesočnatou pôdou.

Ak máte doma zasadený jeden strom a ste prekvapení, že ani tento rok na ňom nie sú žiadne plody, nečudujte sa. Rakytník rešetliakový je dvojdomá a vetromilná rastlina. To znamená, že existujú samčie a samičie rastliny. Sú opeľované vetrom a mali by sa vysádzať blízko seba. Samičie rastliny po opelení vytvárajú žltkasté a oranžové plody. Dorastajú do veľkosti 5 až 10 milimetrov v priemere. Tieto plody sa zbierajú od augusta do zimy, v závislosti od odrody.

Rastlina má plytký koreňový systém, ktorý rastie do hĺbky 60 až 80 cm. Zaujímavé je, že samičie rastliny vytvárajú z koreňov výrastky, ktoré sa dajú použiť na rozmnožovanie. Rakytník rešetliakový kvitne od marca do mája a plody zvyčajne rastú na jednoročnom dreve.

Sirup z rakytníku
Rakytníkový sirup

Ako zbierať rakytník?

To, že má tŕne sme si už povedali. Počas zberu na to budete myslieť každú minútu. Zber úrody je kvôli tŕňom trochu bolestivou časťou procesu. Ak máte v záhrade jeden malý strom, je jednoduchšie zbierať ho ručne. Raz ročne sa to dá zvládnuť. Ak však máte v záhrade viac stromov, oplatí sa odrezať konáre s plodmi. Stromu by to nemalo vadiť, pretože bobule nebudú rásť na tých istých konároch. Odrezané konáre dajte aspoň na jeden deň do mrazničky, aby sa správne zmrazili. Zmrznutú vetvu potom môžete poklepať na tvrdý povrch a bobule by mali samé opadnúť. Takto zozbierané bobule sa môžu zmraziť alebo ďalej spracovať.

Aké látky obsahuje rakytník?

Alkaloid hipophein, ktorý sa v tele mení na hormón serotonín, je veľmi dôležitou látkou pre vitalitu ľudského tela. Serotonín zvyšuje odolnosť voči depresii a znižuje riziko vzniku rakoviny. Rakytník rešetliakový obsahuje pomerovo rovnaké množstvo karoténu ako mrkva. Ďalej rastlina obsahuje aj železo, mangán, bór a ďalšie minerály. Fenolové zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú najmä v bobuliach, majú okrem typickej horkej chuti aj antibakteriálne vlastnosti.

Aké účinky má rakytník?

Rakytník rešetliakový má široké využitie. Používa sa najmä na posilnenie imunity a celkovej vitality človeka. Preto sa odporúča používať pri virózach a prechladnutí. Vysoký obsah antioxidantov chráni naše telo pred voľnými radikálmi, a tým preventívne znižuje riziko vzniku rakoviny. Jeho pravidelné používanie má však aj mnoho ďalších výhod. Jeho priaznivé účinky určite ocenia ľudia, ktorí trpia zápalom sliznice alebo žalúdočnými vredmi. Stimuluje tiež funkciu pečene a je účinný pri liečbe cirhózy a iných porúch pečene.

Ľudia s vysokou hladinou cholesterolu by mali zvážiť užívanie tejto rastliny. Pomáha totiž znižovať hladinu LDL cholesterolu, ktorý je zdraviu škodlivý, a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, ktorý je prospešný. Má tiež významný vplyv na správne fungovanie objemu krvi a pomáha znižovať vysoký krvný tlak. Pomáha aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach, najmä pri ateroskleróze.

Rakytník tiež podporuje hojenie omrzlín a popálenín, najmä v dôsledku ožiarenia. Ľuďom po rádioterapii sa odporúča používať rakytníkový olej. Pomáha liečiť atopický ekzém, akné a iné kožné ochorenia. Účinky a využitie tejto rastliny vedci ešte stále skúmajú, ale jedno už teraz vieme – určite stojí za vyskúšanie, najmä v nadchádzajúcom jesennom a zimnom období. Pomáha pri prechladnutí a chrípke a posilňuje imunitu vďaka širokému spektru vitamínov.

Rakytník olej
Olej z rakytníka

TIP: Čo je to kurkuma?

Čo si môžeme z rakytníka vyrobiť doma?

V prvom rade si môžete doma pripraviť lahodnú rakytníkovú šťavu. Stačí hodiť nazbíerané bobule do odšťavovača a za chvíľu máte na stole šťavu plnú vitamínov. Šťavu nalejte do zásobníkov na kocky ľadu a vložte do mrazničky. Stačí, ak každý deň použijete jednu kocku ľadu do čaju namiesto citróna. Takto zmrazená šťava vydrží celú zimu a vy budete mať každodenný prísun potrebných vitamínov a minerálov.

Zvyšky odšťaveného rakytníka nevyhadzujte. Šupky môžete vysušiť a používať ich ako čaj. Zo sušených semien sa dá vyrobiť olej. Z plodov si môžete doma vyrobiť sirup, džem alebo marmeládu. Ráno si džem pridajte do jogurtu a vaša denná dávka vitamínu C je splnená. Veď už len jedna bobuľa rakytníka vám poskytne dennú dávku vitamínu C.

Rakytník džem
Pripravte si doma lahodný džem nabitý vitamínom C

Foto: shutterstock.com

Reklama