Mladá žena sedí na posteli s bolestivým výrazom a drží si brucho.

Hovorí sa jej aj choroba leta a letných grilovačiek, ale zaútočiť môže kedykoľvek počas roka. Salmonela postihuje ľudí každého veku a radí sa k štyrom najčastejším príčinám hnačkových ochorení. Hoci väčšina zdravých ľudí sa z nej zotaví v priebehu niekoľkých dní, v závažných prípadoch a u ohrozených skupín môže prerásť až do život ohrozujúcich komplikácií. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa im vyhnúť.

Čo je salmonela?

Salmonela alebo presnejšie salmonelóza je infekčné ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobujú ho mimoriadne odolné baktérie rodu Salmonella, ktoré sa na človeka prenášajú zo zvierat.

Salmonelu môžete dostať konzumáciou nedostatočne tepelne upravených potravín, najmä mäsa a mäsových výrobkov, ale aj vajec, mlieka, nepasterizovaných syrov, zákuskov, majonézy či zmrzliny, výnimočne aj zo sekundárne kontaminovanej vody, ovocia alebo zeleniny.

Salmonela – príznaky

Inkubačná doba salmonely je 6 až 72 hodín. Prejavy ochorenia sa teda dostavia pomerne rýchlo a majú akútny priebeh. Najtypickejšie príznaky salmonely sú:

  • hnačka,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • kŕčovité bolesti brucha,
  • vysoká teplota.

Vo výnimočných prípadoch, najmä ak sa ochorenie skomplikuje alebo absentujú správne režimové opatrenia, sa medzi príznakmi salmonelózy objavuje aj krv v stolici a dehydratácia. Vtedy je potrebné neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Je salmonela nákazlivá?

Hoci ide o infekčné ochorenie, prenos salmonely z človeka na človeka je skôr výnimočný. Napriek tomu je pri ochorení člena domácnosti vhodné dbať na zvýšenú opatrnosť a dôkladnú hygienu. Samozrejmosťou by malo byť umývanie rúk po toalete. S chorým nezdieľajte spoločné uteráky a hygienické potreby. Zvýšenú pozornosť venujte aj hygiene pri manipulácii s potravinami a ich dostatočnej tepelnej úprave.

Ako dlho je infekčná salmonela? Človek je nositeľom baktérie už počas inkubačnej doby, teda aj v čase, keď ešte sám netrpí nijakými príznakmi ochorenia. Zvýšená opatrnosť je na mieste až do úplného ústupu prejavov salmonely, teda do vymiznutia hnačky a nevoľností.

Ako sa lieči salmonela

Liečba salmonelózy je vo väčšine prípadov zvládnuteľná v domácom prostredí bez potreby lekárskej pomoci. Najdôležitejší je dostatočný pitný režim, ktorý napomáha vylúčeniu baktérií z tela a bráni dehydratácii. Vhodné sú minerálne vody bez bubliniek, vlažný čaj, voda a rehydratačné roztoky.

Nevyhnutnou súčasťou liečby salmonely je odľahčujúca diéta. Vylúčte všetky dráždivé potraviny ako mäso, mlieko, koreniny, mastné jedlá i ovocie. Počas prvého dňa ochorenia pokojne podávajte len tekutiny. Až po upokojení trávenia postupne zaraďujte ľahké potraviny ako sucháre, ryžu, suché pečivo, zemiaky alebo vývary. K bežnej strave sa vracajte pozvoľna, aby ste nadmerne nezaťažili tráviaci trakt a nespôsobili návrat hnačky či nevoľností.

Podávanie liekov nie je potrebné. Neliečená salmonela pri dodržiavaní pitného režimu a diéty vo väčšine prípadov postupne ustúpi. Antibiotiká a lieky proti hnačke spomaľujú vyplavovanie baktérií z tela, preto sa neodporúčajú. Podávať môžete čierne uhlie, neskôr probiotiká, v prípade potreby lieky proti horúčke.

Ako dlho trvá liečba salmonely

Akútne štádium ochorenia môže trvať tri až sedem dní. Teploty ustupujú po 24 až 48 hodinách. Najdlhšie zvykne pretrvávať hnačka, ktorej intenzita by však mala postupne klesať.

Komplikácie salmonelózy

U väčšiny populácie má salmonela nekomplikovaný priebeh. Ohrozené sú malé deti, starší ľudia, tehotné ženy a osoby s oslabenou imunitou.

Salmonela u detí a starších ľudí

Najmenšie deti a starší ľudia sú výrazne ohrození silnou dehydratáciou a minerálovým rozvratom organizmu. Za zváženie preto stojí návšteva lekára už v skorých štádiách ochorenia. Ak sa už objavia príznaky dehydratácie – znížené alebo chýbajúce močenie, tmavý moč, apatia, ochabnutá koža, vpadnuté oči, slabý zrýchlený pulz, slabé rýchle dýchanie – neodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. U dojčiat je spoľahlivým znakom dehydratácie popri zmenách v močení aj vpadnutá veľká fontanela.

Salmonela u osôb s oslabenou imunitou

Nedostatočná odpoveď imunitného systému na bakteriálnu infekciu môže mať za následok rozšírenie salmonely krvným obehom do iných systémov. Hrozia tak závažné komplikácie ako zápaly kostí, mozgu a mozgových blán alebo srdcovnice.

Salmonela v tehotenstve

Závažný priebeh salmonelózy u tehotnej zvyšuje riziko potratu. Tehotným ženám sa preto odporúča dôsledne dbať na prevenciu a vyhýbať sa nedostatočne tepelne upraveným potravinám. V prípade výskytu salmonely v tehotenstve je na mieste návšteva lekára, prípadne hospitalizácia.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama