Máte každú sezónu plnú záhradu slimákov a neviete si s nimi rady? Poradíme vám, ako na ne. V našom článku sa dozviete, čo proti slimákom funguje najlepšie a čomu sa naopak vyhnúť. A ako bonus vám prezradíme aj niekoľko zaujímavostí. Napríklad to, ako dlho žije slimák a ktoré druhy slimákov sú neškodné.
Aké druhy slimákov žijú na Slovensku?
Slimáky vyskytujúce sa na Slovensku sú pomerne neškodné. Slizniaky v záhrade však dokážu spôsobiť rozsiahle veľké škody, o ktorých by vedel rozprávať nejeden záhradkár.
Slimák záhradný (Helix pomatia)
Je slimák s ulitou. V záhradke síce môže spôsobiť mierne škody, ale v porovnaní s inváznymi slimákmi je to skôr taký „neškodný gurmán„, ktorý si vyberá, čo mu chutí. Dožíva sa siedmych, niekedy až desiatich rokov. Zaujímavosťou je, že jeho mäso je v južnej Európe vychýrenou delikatesou.
Slizniak karpatský (Bielzia coerulans)
Ak ste náhodou natrafili na tento druh slimáka vo vašej záhrade, mali ste veľké šťastie. Slizniak karpatský žije hlavne v karpatských lesoch a je zákonom chránený.
Slizniak veľký (Limax Maximus)
Slizniak veľký je pre jeho škvrny na povrchu, podľa ktorých ho spoznáte, nazývaný aj slimák tigrovaný. Ak ho nájdete vo vašej záhrade, nezabíjajte ho. Je totiž prirodzeným nepriateľom iných slimákov.
Slizniak pásavý (Limax cinereoniger)
Tento druh sa vyskytuje po celej Európe, okrem nížinných oblastí. V záhrade sa môže objaviť, no nie je to bežné. Nejde o invázny druh, takže vám veľké škody nenarobí.
Slizovec iberský (Arion lusitanicus)
Má tmavú farbu, dorastá do dĺžky až 10 centimetrov a je bez ulity. Slizovca iberského by ste sa vo svojej záhrade mali radšej zbaviť. Ide o invázny druh, ktorý je veľmi škodlivý, pretože požiera takmer všetky druhy rastlín, najmä zeleninu. Rýchlo sa rozmnožuje, v dôsledku čoho je jeho likvidácia náročnejšia.
Ako sa zbaviť slimákov v záhrade?
Existuje mnoho osvedčených metód, od prírodných až po chemické, ktoré vám pomôžu eliminovať slimákov a slizniakov. My vám predstavíme tie najúčinnejšie spôsoby, ktoré si získali popularitu medzi záhradkármi.
1. Granule na slimáky
Modré granule na slimáky patria medzi najobľúbenejšie prípravky, ktoré vám pomôžu eliminovať týchto škodcov. Obsahujú jed, ktorý slimáka usmrtí. Aplikujte ich ručne v dávke 0,5g/m2 pomedzi zamorené riadky. Na veľkých plochách si môžete uľahčiť prácu mechanickým rozmetadlom. Nezabudnite aplikáciu opakovať.
Pozor: Nepoužívajte granule proti slizniakom a slimákom, ak máte domácich miláčikov. Môžu byť pre nich veľmi toxické až smrteľné.
2. Medená páska proti slimákom
Používa sa ako bariéra proti slimákom. Ideálne je inštalovať pásku ešte pred výsadbou rastlín, aby ste slimákom úplne zabránili v prístupe. Jednoducho ju natiahnite okolo záhonov a pevne ukotvite pomocou kolíkov. Vďaka malému elektrickému náboju, ktorý páska vytvára, slimáky odrádza a účinne chráni vaše rastliny.
3. Ferramol
Prípravok proti slimákom s názvom ferramol je prírodný a neškodí domácim miláčikom. Keď ho rozsypete po záhrade, slimák ho skonzumuje a zalezie do úkrytu, kde následne uhynie. Ferrmamol prípravok proti slimákom je účinnejší za vlhkého počasia, kedy granule napučia a sú pre slimáka ešte atraktívnejšie.
4. Háďatká proti slimákom
Parazitické háďatká Phasmarhabditis hermaphrodita sa cez dýchacie otvory dostanú do slimáka, kde následne uvoľňujú škodlivé baktérie. Slimák potom prestáva jesť a po 7 dňoch zahynie. Háďatká najskôr rozpustite vo vode, a potom pomocou ručného rozprašovača aplikujte do záhonov. Prípravok používajte, keď je vonku vlhko a teplota prekročí 5 stupňov.
5. Pasca na slimáky z pet fľaše
Pivná pasca na slimáky vyrobená z pet fľaše je lacný a ekologický spôsob, ako v záhrade eliminovať výskyt slimákov. Pripravíme ju nasledovne:
- Do PET fľaše vyrežeme otvory vo výške, ktorá umožní slimákom ľahký prístup. Dbáme na to, aby otvory neboli príliš veľké, aby sa do pasce nedostali aj iné drobné živočíchy.
- Fľašu mierne zasunieme do pôdy tak, aby otvory zostali tesne nad jej úrovňou.
- Do pasce nalejeme dostatočné množstvo piva, ktorého vôňa slimáky priláka.
Pasce pravidelne kontrolujeme, vyprázdňujeme a dopĺňame čerstvým pivom.
6. Ocot na slimáky
O využití octu pri upratovaní asi už viete. No vedeli ste, že vám môže pomôcť aj pri likvidácii škodcov? Odpudzuje nielen slimákov, ale aj lietajúci hmyz. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1 a aplikujte ho pomocou rozprašovača na miesta s vysokým výskytom slimákom. Vyhýbajte sa rastlinám, ktoré by ocot mohol poškodiť a používajte ho s rozvahou, maximálne 1-krát v týždni.
7. Vanish na slimáky
Vanish je vysoko účinný chemický prípravok na slimáky. Účinnosť je však asi jeho jediným plusom. Chemikálie z tohto prípravku môžu kontaminovať pôdu, plodiny a ubližujú aj iným živočíchom, nie iba škodcom. Ak sa rozhodnete použiť tento spôsob, jednoducho rozhoďte minigranule rovnomerne po záhonoch.
Pozor: Vanish na slimáky nepoužívajte v záhonoch, ku ktorým majú prístup domáci miláčikovia.
8. Popol na slimáky
Je vhodný iba ako bariéra na slimáky, pretože pri priamom kontakte spôsobuje pomalú smrť. Nasypte ho okolo záhonov a slimáky ich budú prirodzene obchádzať.
9. Kačica na slimáky
Jedným z najekologickejších a najprirodzenejších spôsobov, ako sa zbaviť slimákov v záhrade, je zaobstaranie si kačice. Konkrétne by malo ísť o plemeno s názvom indický bežec, ktoré za deň vyzbiera v priemere 80 dekagramov slimákov.
Soľ na slimáky radšej nepoužívajte
Tento spôsob je nehumánny, pretože slimákom narúša a vysušuje ochrannú vrstvu. To vedie k pomalému a bolestivému úhynu. Okrem toho má soľ na mnohé rastliny negatívny účinok, a to najmä počas dažďov, kedy preniká hlboko do pôdy.
Foto: shutterstock.com / depositphotos.com