Stévia sladká, lat. Stevia rebaudiana je rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky, konkrétne z Paraguaja. Do Európy ju na lodiach priviezli španielski dobyvatelia v 16. storočí. Najznámejšia je pre svoju charakteristickú sladkú chuť. Uvádza sa, že je 100 až 300-krát sladšia ako cukor, ale neobsahuje sacharidy, kalórie ani umelé prísady.
Zdravotné benefity stévie
Na rozdiel od iných sladidiel je stévia 100 % prírodná. Pri jej užívaní sa do tela nedostávajú nežiaduce látky ako sorbitol, manitol, aspartám, ako je to v prípade priemyselných sladidiel, ktoré majú aj mierne vedľajšie účinky, napríklad hnačku. Nie každému však chutí. Niektorí ľudia ju považujú za horkú, iní ju prirovnávajú k mentolu.
Je vhodná pre diabetikov
Najčastejšie sa stéviu používajú diabetici, ktorí potrebujú regulovať hladinu cukru v krvi. Keďže stévia je nevýživné sladidlo a neobsahuje kalórie ani nezvyšuje hladinu cukru v krvi, je vhodnou náhradou cukru pre ľudí s týmto ochorením. Predpokladá sa, že má hypoglykemické vlastnosti, ktoré pri konzumácii vedú k zníženiu hladiny inzulínu a glukózy.
Pomáha pri regulácii telesnej hmotnosti
Keďže stévia neobsahuje žiadne kalórie, môže byť užitočným nástrojom na dodanie sladkej chuti jedlám bez ďalších kalórií. Pri správnom cvičení a životnom štýle sa vďaka stévii nemusíte vzdať chuti na sladké. Stačí nahradiť cukor stéviou a môžete si dopriať aj sladkú kávu alebo koláč.
TIP: Ako schudnúť a udržať si zdravú hmotnosť?
Pomáha regulovať krvný tlak
Konzumácia stévie preukázala pozitívne zníženie krvného tlaku u ľudí s hypertenziou. V súbore štúdií z roku 2020 sa zistilo, že znižuje krvný tlak u približne 850 ľudí z celkových 1000. Stéviu nájdete v mnohých obchodoch s potravinami v tekutej alebo práškovej forme. Hľadajte ju v oddelení s pečivom v blízkosti rôznych druhov cukru a sladidiel. Ak sa chystáte nahradiť umelé sladidlo sladidlom vyrobeným zo stévie, pozorne si prečítajte jeho zadnú stranu. Hľadajte to s najvyšším obsahom steviozidu. Steviozid sa súhrnne nazýva komplex sladidiel, ktoré sa nachádzajú v celej rastline okrem koreňov.
TIP: 5 jednoduchých metód, ako znížiť tlak
V porovnaní s inými sladidlami neškodí vašim zubom
V ústach každého z nás sa nachádza mnoho druhov baktérií. Cukry, ktoré sa dostanú do kontaktu s ústnymi baktériami, majú tendenciu kvasiť. Pri kvasení sa cukor rozkladá na rôzne zložky. Jednou z týchto zložiek je kyselina mliečna, ktorá rozleptáva zubnú sklovinu. Kyselina mliečna môže časom spôsobiť eróziu zubnej skloviny a vznik zubného kazu. Na druhej strane umelé sladidlá, ako je extrakt z listov stévie, nie sú schopné pri kontakte s ústnymi baktériami fermentovať.
Keďže extrakt z listov stévie nekvasí, nevytvára kyselinu mliečnu, ktorá spôsobuje zubný kaz a kazivosť zubov. EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) uvádza, že „udržiavanie mineralizácie zubov znižovaním demineralizácie zubov v dôsledku produkcie kyselín v zubnom povlaku spôsobenej fermentáciou sacharidov je priaznivým fyziologickým účinkom…“, čo dokazuje, že sladidlá, ako je extrakt z listov stévie, sú skutočne priaznivé pre zdravie zubov.
Je stévia bezpečná pre všetkých?
Nie tak celkom. Stévia patrí do čeľade rastlín Asteraceae/Compositae, do ktorej patria aj ambrózie, chryzantémy, nechtíky a sedmokrásky. Na stéviu môžu byť citliví aj ľudia s alergiou na túto skupinu rastlín.
Niektorí ľudia, ktorí užívajú stéviu, pociťujú nadúvanie a nevoľnosť. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv schválil stéviu na používanie ako prídavnú látku do potravín a označil ju za „všeobecne uznávanú ako bezpečnú“.
Neexistujú dôkazy o tom, že by stévia bola nebezpečná pre ľudskú spotrebu. Svetová zdravotnícka organizácia stanovila prijateľný denný príjem na 4 miligramy na kilogram hmotnosti.
Pestovanie zvládne aj začiatočník
Stévia sa pestuje najmä v oblastiach medzi 20 a 40 stupňami severne alebo južne od rovníka. V týchto zemepisných šírkach má rastlina 12 hodín slnečného svetla, ktoré uprednostňuje na produkciu glykozidov steviolu – sladkých zložiek – v listoch rastliny. Stévii je veľmi dobre darí aj v našich podmienkach.
Rastlina vyžaduje slnečné miesto a dobre živenú pôdu. Dobre sa jej darí v skleníku, ale stačí aj kvetináč alebo ju môžete zasadiť do záhonu s inými bylinkami. Stéviu je najlepšie zbierať tesne pred kvitnutím, vtedy je v rastline najviac sladkosti. Zbiera sa počas celého vegetačného obdobia. Stéviu možno používať čerstvú aj sušenú. Čerstvé listy sa môžu z rastliny odstrihnúť a použiť napríklad do čaju namiesto cukru. Zo sušených listov sa vyrába sladidlo. Listy stačí zaliať asi pol litrom vriacej vody a nechať lúhovať až do druhého dňa. Tekutinu sceďte do uzatvárateľnej nádoby a použite ako sladidlo do kávy alebo čaju. Takto pripravené sladidlo vydrží v chladničke približne tri mesiace.
zdroje : stevia.com, healthline.com, efsa.europa.eu, verywellfit.com
Foto: shutterstock.com