Matka sedí na gauči, objíma svoje dve staršie deti a kontroluje teplotu jedného z nich.

Teplota u detí sa objavuje pomerne často a v niektorých prípadoch vyvoláva znepokojenie. Správne meranie a posúdenie jej závažnosti vám pomôžu upokojiť prirodzené rodičovské obavy. Prečítajte si tento článok a dozviete sa, ako znížiť teplotu u detí, ako znížiť teplotu u bábätka, ako ju odmerať a kedy už je potrebné navštíviť lekára.

Kedy má dieťa teplotu?

Poznáme dva stupne teploty u detí:

  • zvýšená teplota, ktorá je do 38 °C,
  • horúčka, o ktorej hovoríme, keď teplota presahuje 38 °C.

Bežná telesná teplota u detí je 36,5 °C až 37,2 °C.

Teplota dieťaťa sa môže počas dňa meniť, a preto by ste ju mali kontrolovať viackrát za deň.

Teplota u detí – Ako znížiť teplotu u detí

Ako správne merať teplotu deťom a bábätkám?

U malých bábätiek sa odporúča merať teplota digitálnym teplomerom v konečníku. Aby ste zabezpečili pohodlie a bezpečnosť vášmu bábätku, pred meraním naneste na špičku teplomera krém proti zapareninám. Dieťa umiestnite do polohy na chrbte s kolienkami smerujúcimi k brušku. Teplomer nezasúvajte príliš hlboko, stačí maximálne 2 cm. Po každom použití teplomer umyte a utrite do sucha.

U batoliat a detí v predškolskom veku už nie je vhodné merať teplotu v konečníku. Stačí im teplomer umiestniť pod jazyk a odmerať ju týmto spôsobom. Treba mať na pamäti, že pri tomto spôsobe by ste nemali merať teplotu potom, ako dieťa vypije niečo studené alebo horúce.

U starších detí už teplomer nemusíte vkladať do úst a môžete ho umiestniť pod pazuchu rovnako ako pri meraní teploty u dospelých, aj keď je meranie teploty v ústach presnejšie.

Teplota u detí – Ako správne merať teplotu

Ako znížiť teplotu u detí?

Ak teplota dieťaťa nepresahuje hranicu 38 °C, nie je potrebné podávať lieky. Skúste najskôr teplotu znížiť prirodzenými spôsobmi:

Zábaly

Prvým účinným spôsobom, ako znížiť teplotu u detí, je prikladanie ochladzujúcich zábalov. Sú však vhodné iba v prípade, že teplota prekračuje 38 °C nameraných v podpazuší. Predtým, ako začnete zábaly prikladať, skontrolujte, či má vaše dieťa studené končatiny. Ak áno, zábalom za vyhnite.

Uterák alebo bavlnenú plienku namočte do vlažnej vody, vyžmýkajte a omotajte okolo trupu dieťaťa. Nechajte ho na tele maximálne 15 minút. Potom zmerajte teplotu a v prípade, že sa vám ju nepodarilo znížiť, môžete postup zopakovať. So zábalmi prestaňte hneď, keď sa teplota zníži pod 38 °C.

Pitný režim

Vysoká teplota u detí často vedie k dehydratácií – a to v dôsledku potenia. Preto vaše dieťa pravidelne hydratujte vodou, ovocnými šťavami alebo čajmi. Povzbudzujte ho, aby sa napilo každých 20 minút.

Teplota u detí – Pitný režim

Odpočinok

Fyzická námaha a pohyb ešte viac zvyšujú telesnú teplotu. Pokúste sa vaše dieťa udržať v posteli alebo na pohovke v pokojnom režime. Pomôcť mu môžu knihy alebo hračky. Dieťa by pri horúčke nemalo pozerať príliš dlho do obrazovky, pretože to môže spôsobiť bolesti hlavy.

Vhodné oblečenie

Ak má vaše dieťa horúčku, oblečte ho do ľahkého, priedušného oblečenia. Najlepšie sú prírodné materiály, ako napríklad bavlna alebo bambus. V prípade, že sa vaše dieťa s horúčkou sťažuje na chlad, prikryte ho len tenkou dekou alebo plachtou.

Teplota u detí – Vhodné oblečenie

Kedy a aké lieky podať dieťaťu pri horúčke?

Ak predchádzajúce opatrenia nepomáhajú a teplomer stále ukazuje hranicu 38 °C alebo viac, je čas zvážiť užitie liekov odporučených pediatrom vo forme sirupu alebo čapíkov.

Na horúčku u detí sa najčastejšie predpisujú lieky obsahujúce paracetamol alebo ibuprofén. Zmierňujú bolesť a znižujú telesnú teplotu.

Pozor: Lieky s ibuprofénom nie sú vhodné pre bábätká mladšie ako 3 mesiace.

Kedy navštíviť s dieťaťom lekára?

Navštívte lekára alebo pohotovosť v prípade, že:

  • horúčka trvá viac ako 4 dni,
  • má dieťa teplotu 40 °C alebo vyššiu,
  • má dieťa horúčku v kombinácií s inými príznakmi (vyrážka, stuhnutý krk, silná bolesť brucha alebo hlavy, silný kašeľ a dýchavičnosť).
Teplota u detí – Kedy navštíviť s dieťaťom lekára

Ako znížiť teplotu u bábätka?

U dojčiat sa za horúčku považuje teplota:

  • 38 °C alebo vyššia pri rektálnom meraní,
  • 37,2 °C alebo vyššia, ak sa meria inými metódami.

Ak má vaše bábätko menej ako 3 mesiace a má horúčku, vyhľadajte lekára, ktorý zistí príčinu a v prípade potreby navrhne vhodnú liečbu. U bábätiek starších ako 3 mesiace môžete skúsiť znížiť teplotu týmito spôsobmi:

Lieky

Bezpečné množstvo paracetamolu účinne pomáha znížiť teplotu bábätka. O jeho podávaní a vhodnom množstve sa poraďte s lekárom. Ak vaše dieťa nie je nervózne a nestráca z horúčky chuť do jedla, môžete skúsiť znížiť teplotu bez liekov.

Teplota u detí – Ako znížiť teplotu u bábätka

Vhodné oblečenie

Oblečte bábätko do ľahkého oblečenia z priedušného materiálu, ušitého z bavlny alebo bambusu.

Znížená teplota v miestnosti

Udržujte v izbe, v ktorej trávi bábätko najviac času, chlad. Interiérová teplota by však nemala klesnúť pod 20 °C.

Vlažný kúpeľ

Okúpte bábätko vo vlažnej (nie studenej) vode, aby ste znížili prehriatie.

Pitný režim

Dehydratácia je častou komplikáciou horúčky. Pravidelne ponúkajte vášmu bábätku tekutiny v podobe materského alebo umelého mlieka. Kontrolujte, či má bábätko vlhké ústa, mokré plienky a či mu pri plači tečú slzy. Ak máte podozrenie na dehydratáciu, kontaktujte pediatra.

Ako znížiť teplotu u bábätka

Kedy navštíviť s bábätkom lekára?

Lekára navštívte v prípade, že:

  • bábätku mladšiemu ako 3 mesiace nameriate akúkoľvek zvýšenú teplotu,
  • ste vášmu bábätku staršiemu ako 3 mesiace rektálne namerali teplotu 38,9 °C alebo vyššiu,
  • horúčka u bábätka trvá dlhšie ako 4 hodiny,
  • je dieťa podráždené,
  • sa objavia ďalšie príznaky, ktoré vás znepokojujú (napr. vyrážka, vracanie),
  • je vaše bábätko dehydrované.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama