Muž v zelenom tričku si drží ucho a mrzí sa, čo môže byť známka bolesti alebo nepohodlia spôsobené zalehnutým uchom.

Spôsobuje nepohodu, nepokoj, zhoršené počutie a nepríjemné pocity pri rozprávaní. Zaľahnuté v ušiach mal už snáď každý. Väčšinou ide o problém nezávažného charakteru, ktorý pomerne rýchlo a spontánne odznie. Ťažkosti nastávajú, ak zaľahnutie v uchu pretrváva dni či dokonca týždne, prípadne je spojené s bolesťou alebo inými nepríjemnými príznakmi. Aké môžu byť jeho príčiny a v čom spočíva liečba?

Zaľahnuté v ušiach

Zaľahnuté v uchu možno popísať ako nepríjemný pocit tlaku v uchu spojený s tlmeným počutím vonkajších zvukov aj vlastného hlasu. Môže sa spájať s pískaním alebo praskaním v uchu a vedie k zvýšenému namáhaniu sluchu. Vo väčšine prípadov má nezávažné príčiny, vzniká náhle a pomerne rýchlo odznieva.

Obvyklé príčiny zaľahnutia v ušiach

Zaľahnutie v ušiach najčastejšie súvisí s prebiehajúcim ochorením, alergiou alebo so zmenami tlaku v prostredí.

Zaľahnuté v ušiach z nádchy

Zaľahnuté v ušiach pri nádche nie je ničím výnimočným. Takýto stav môže pretrvávať aj niekoľko dní, prípadne spontánne ustupuje a opäť sa vracia. Najpravdepodobnejšou príčinou zaľahnutých uší pri nádche je hromadenie hlienu v nosových dutinách. Upchatie vyvoláva tlak na stredné ucho a tým vzniká pocit zaľahnutia.

Ak máte zaľahnuté v uchu z nádchy, riešte primárnu príčinu a nepríjemné pocity spontánne ustúpia samé. Vhodné je naparovanie alebo lieky uľahčujúce uvoľňovanie hlienu.

Zaľahnuté v ušiach pri chorobe

Zaľahnuté ucho pri nádche nie je jediným prípadom, kedy sa nepríjemné pocity tlaku a zhoršeného počutia spájajú s prebiehajúcim ochorením. Často býva zaľahnuté v uchu po zápale prínosových dutín alebo samotných štruktúr ucha. Zaľahnuté ucho tiež môže súvisieť s prebiehajúcou alergickou reakciou, ktorá spôsobuje upchávanie dutín. Objavuje sa aj pri zväčšenej nosohltanovej mandli a pri bežnej chrípke alebo iných ochoreniach dýchacích ciest.

Zaľahnuté v ušiach a voda v uchu

Zaľahnuté uši bývajú aj v dôsledku nahromadenia tekutiny v uchu. K najbežnejším príčinám patrí kúpanie a plávanie. Tekutina za ušným bubienkom sa však môže nahromadiť aj po zápale ucha spojenom s horúčkou. Zvyčajne dôjde k jej spontánnemu vstrebaniu, ale pokiaľ je takýto stav sprevádzaný bolesťou, odporúčame vyhľadať lekársku pomoc.

Zaľahnuté v ušiach a krčná chrbtica

Nepríjemné pocity v ušiach môžu súvisieť aj s ochoreniami krčnej chrbtice. Častou príčinou zaľahnutia v ušiach býva zablokovaná krčná chrbtica, poškodenie medzistavcových platničiek, prípadne prechladnutie v oblasti šije. Rovnako platí, že pocit zaľahnutia v uchu spontánne ustúpi po odstránení primárnej príčiny.

Ďalšie príčiny zaľahnutia v ušiach:

  • nahromadený ušný maz v uchu,
  • rýchla zmena tlaku vzduchu – napr. v lietadle, pri šoférovaní, pri potápaní,
  • pobyt v hlučnom prostredí,
  • Meniérova choroba – ochorenie vnútorného ucha,
  • nízky krvný tlak,
  • nádorové ochorenia,
  • úzkostné stavy a panické ataky.

Zaľahnuté v ušiach sprevádzané inými ťažkosťami

Pocit zaľahnutia sa len zriedkakedy vyskytuje ako izolovaný príznak a často sa spája s inými pocitmi nepohody, tlaku až bolesti. Obvyklým sprievodným javom je bolesť v samotnom uchu, prípadne šumenie, pískanie alebo hučanie v ušiach. Ak sa súčasne vyskytuje zaľahnuté v ušiach a tinitus, môžeme predpokladať, že príčina je v samotnom uchu alebo v okolitých štruktúrach (napr. ochorenia prínosových dutín, ústnej dutiny, horných dýchacích ciest a podobne).

Okrem toho zaľahnuté v ušiach a tlak v hlave vo väčšine prípadov súvisí s ochoreniami dutín, prechladnutím, prievanom, nádchou či s nízkym krvným tlakom. Potrebné je liečiť primárnu príčinu, resp. vyhľadať lekársku pomoc. Návštevu lekára by ste nemali odkladať, ak je pocit zaľahnutia sprevádzaný silnou, často trhavou bolesťou, alebo zvýšenou teplotou. V prípade zápalového ochorenia môže byť nevyhnutná antibiotická liečba.

Ako dlho trvá zaľahnutie v uchu

Doba trvania nepríjemných pocitov sa odvíja od primárnej príčiny zaľahnutia. Ak k zaľahnutiu dôjde po pobyte v hlučnom prostredí alebo pri náhlej zmene tlaku, často spontánne ustúpi do niekoľkých minút.

Zaľahnutie v ušiach spôsobené ochorením alebo prechladnutím môže trvať celé dni, prípadne striedavo ustupovať a vracať sa. Tak ako ustupuje akútne ochorenie, spontánne pominie aj pocit zaľahnutia.

Dlhodobé ťažkosti si vyžadujú vyšetrenie v ORL ambulancii. Ak máte týždeň zaľahnuté ucho a nedokážete identifikovať príčinu tohto stavu (napr. prebiehajúce chrípkové ochorenie), návštevu lekára neodkladajte.

Ako na zaľahnuté ucho: Čo pomáha na zaľahnuté ucho

Ako sme už spomínali o čosi vyššie, dôležité je riešiť primárnu príčinu, napr. preliečenie akútnej infekcie alebo zápalového ochorenia, riešenie prípadných ťažkostí s krčnou chrbticou, odstránenie nosnej mandle a pod. Ak nie je zaľahnutie spôsobené chorobou, môžete vyskúšať niektorý z domácich receptov na zaľahnuté ucho.

Cviky na zaľahnuté ucho

Pomerne rýchlu úľavu pri pocite zaľahnutia prináša tzv. Manéver Valsalva. Spočíva v tom, že si prstami stlačíte nosné dierky, zatvoríte ústa a snažíte sa vydýchnuť nosom. Netlačte však príliš silno, aby vzniknutý tlak nepoškodil ušný bubienok. Malo by dôjsť k uvoľneniu Eustachovej trubice, ktoré podporíte zívaním, žuvaním žuvačky alebo cmúľaním cukríka. Je to známy trik, ktorý sa odporúča napríklad pri pobyte v lietadle alebo v hlučnom prostredí.

Ako dostať vodu z ucha

Ak vzniklo zaľahnutie v dôsledku plávania alebo kúpania, pokúste sa jednoducho mechanicky zbaviť vody z ucha. Otočte hlavu nabok tak, aby ucho bolo vo vodorovnej polohe. Voda z  ucha jednoducho vytečie. Pomôcť jej môžete pritlačením dlane na ucho a rýchlym uvoľnením alebo skákaním na jednej nohe.

Ušné spreje a kvapky

Použitie špeciálneho ušného spreju vám pomôže pri odstránení nahromadeného mazu v uchu, ktorý môže byť príčinou zaľahnutia. Ušné kvapky zas prinesú úľavu pri nezávažných prechladnutiach a prievanoch. Závažnejšie ochorenia ucha patria do rúk lekára.

Foto: shutterstock.com / depositphotos.com

Reklama