Muž sedí na gauči a svíra si brucho, čo môže byť známkou brušnej bolesti alebo zápchy.

S nepríjemným problémom, akým je zápcha, sa pravdepodobne stretol už každý z nás. Tento stav nám spôsobuje nepohodlie a niekedy dokonca bolesti brucha. Našťastie, existuje niekoľko jednoduchých trikov, ako vyvolať stolicu a zápchy sa zbaviť. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme všetko podstatné.

Prečo vzniká zápcha?

Tu je niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k vzniku zápchy:

  • nedostatočný príjem tekutín,
  • nedostatok vlákniny v strave,
  • nedostatok pohybu,
  • niektoré lieky, ako napríklad antidepresíva a lieky proti bolesti,
  • zmeny v životnom štýle, ako napríklad zmena časovej zóny,
  • stres,
  • hormonálne zmeny, napríklad počas menštruácie, tehotenstva alebo menopauzy,
  • určité zdravotné stavy, ako napríklad diabetes a ochorenia čriev.
Prečo vzniká zápcha - Ako vyvolať stolicu
Prečo vzniká zápcha – Ako vyvolať stolicu

Najčastejším dôvodom vzniku zápchy je nesprávna životospráva. Ak sa chcete v budúcnosti vyhnúť problému so zápchou, jedzte vyváženú stravu, pravidelne sa hýbte a vyhýbajte sa stresu.

Ako zistím, že mám zápchu?

Pravdepodobne máte zápchu, ak:

  • ste sa za posledný týždeň nevyprázdnili aspoň 3-krát,
  • máte pri vyprázdňovaní bolesti alebo sa namáhate,
  • vaša stolica je veľká, suchá alebo tvrdá,
  • sa cítite nafúknuto a bolí vás žalúdok.
Zápcha - Tipy, ako vyvolať stolicu
Zápcha – Tipy, ako vyvolať stolicu

7 tipov, ako vyvolať stolicu

Už sme si vymenovali, ktoré faktory prispievajú k vzniku zápchy. Ak chcete vyvolať stolicu, je dôležité vyhýbať sa týmto faktorom a dodržiavať zdravú životosprávu. Pridávame niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu čo najskôr sa vyprázdniť.

1. Pite dostatok tekutín

Nedostatok tekutín môže spôsobiť tvrdnutie stolice, čím sa sťažuje jej prechod cez črevá. Tekutiny zvlhčujú stolicu, vďaka čomu sa stáva mäkšou a ľahšie sa vylučuje. Ak vás trápi zápcha, pite dostatok čistej vody bez cukru. Pred hlavným chodom si dajte teplú polievku, ktorá vám taktiež pomôže doplniť tekutiny.

Zápcha - Ako vyvolať stolicu - Pite dostatok tekutín
Zápcha – Ako vyvolať stolicu – Pite dostatok tekutín

2. Varte s olivovým a ľanovým olejom

Tieto oleje majú mierny preháňací účinok, pôsobia ako lubrikant a pomáhajú uľahčiť tok stolice v črevách. Obsahujú zlúčeniny, ktoré zlepšujú trávenie a majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

3. Jedzte potraviny s obsahom probiotík

Probiotiká sú prospešné baktérie, ktoré pomáhajú zmäkčiť stolicu a zlepšiť trávenie. Nachádzajú sa napríklad v jogurte, kefíre alebo kyslej kapuste. Probiotiká si môžete doplniť aj prostredníctvom doplnkov, no odporúča sa prijať ich z prirodzenej stravy.

Zápcha - Ako vyvolať stolicu - Jedzte potraviny s obsahom probiotík
Zápcha – Ako vyvolať stolicu – Jedzte potraviny s obsahom probiotík

4. Konzumujte viac vlákniny

Existujú dva typy vlákniny, ktoré vám pomôžu zmierniť zápchu. Rozpustná vláknina  absorbuje vodu a vytvára gél. Ten pomáha spomaliť proces trávenia, vďaka čomu budete mať pravidelnú stolicu. Rozpustnú vlákninu môžete získať zo strukovín, orechov, semien a niektorých druhov ovocia a zeleniny.

Potom poznáme aj nerozpustnú vlákninu, ktorá odpudzuje vodu a dodáva stolici objem, vďaka čomu sa môže v tráviacom trakte pohnúť. Nerozpustná vláknina sa nachádza v zelenine, pšeničných otrubách a celozrnných produktoch. Je dôležité poznamenať, že vláknina najlepšie pomáha pri zápche, ak pijete dostatok vody.

Zápcha - Ako vyvolať stolicu - Konzumujte vlákniny
Zápcha – Ako vyvolať stolicu – Konzumujte vlákniny

5. Dajte si kávu

Teplé nápoje, najmä horúca káva alebo čaj v ranných hodinách, vám môžu pomôcť vyprázdniť sa. Teplá tekutina nakopne vaše črevá a samotná káva pre jej vysoké množstvo kofeínu stimuluje pohyblivosť hrubého čreva.

Pri zápche nikdy nekonzumujte kávu vo veľkom množstve. Káva totiž pôsobí ako diuretikum a môže spôsobiť dehydratáciu, ktorá je jednou z častých príčin zápchy.

6. Zacvičte si

Cvičenie počas zápchy môže byť nepríjemné. Skúste si však pre uvoľnenie stolice aspoň mierne zacvičiť v pohodlí domova. Tým sa zrýchli váš metabolizmus, čo následne zlepší črevnú pohyblivosť.

Pravidelné fyzické aktivity, ako je chôdza, beh, plávanie alebo jóga, môžu stimulovať črevnú peristaltiku a pomáhať pri prevencii zápchy. Cvičenie zvyšuje krvný obeh, čo napomáha efektívnejšiemu pohybu stolice cez črevný trakt a môže zlepšiť celkovú funkciu čriev. V kombinácii so správnou výživou a dostatočným príjmom tekutín môže cvičenie výrazne prispieť k zlepšeniu trávenia a znižovaniu prípadov zápchy.

7. Užite laxatíva

Ak vám na liečbu zápchy nepomôže úprava životosprávy, siahnite po laxatívne pôsobiacich liekoch. Môžete ich dostať vo forme kvapiek, tabliet alebo čaju. Laxatíva majú najrýchlejší účinok vo forme čapíkov.

Foto: shutterstock.com

Reklama