Zápcha u detí a bábätiek je síce bežným problémom, no pochopiteľne vyvoláva v rodičoch obavy a spôsobuje deťom nepríjemnosti. V tomto článku sa zameriame na príznaky zápchy u tých najmenších a poradíme vám, ako ich zmierniť. Vysvetlíme si aj to, kedy je potrebné prestať sa spoliehať na domáce tipy a navštíviť radšej lekára.
Ako sa prejavuje zápcha u detí?
Príznaky zápchy u detí môžu zahŕňať:
- vyprázdňovanie menej ako trikrát do týždňa,
- tvrdú a suchú stolicu,
- bolesti pri vyprázdňovaní,
- bolesti žalúdka,
- stopy po stolici na spodnej bielizni dieťaťa,
- krv na povrchu stolice,
- že sa dieťa snaží vyprázdňovaniu vyhnúť,
- že dieťa prekrižuje nohy, aby zadržalo stolicu.
Ako uvoľniť zápchu u dieťaťa?
Zápcha u detí je pomerne častým problémom. Ak ide o akútnu zápchu, nie je dôvod na obavy. Tu je niekoľko tipov, ako sa môže dieťa vykakať, keď to nejde.
Strava s vysokým obsahom vlákniny
Pripravujte vášmu dieťaťu zdravú stravu s veľkým množstvom čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín. Varte jedlá z rôznych druhov strukovín, ako je napríklad cícer a šošovica.
Probiotiká
Okrem vlákniny pomáhajú uvoľniť zápchu a podporiť trávenie aj probiotiká. Nachádzajú sa napríklad v jogurtoch a kyslej kapuste.
Dostatok tekutín
Vaše dieťa potrebuje na uvoľnenie zápchy dostatok vlákniny, no nemali by ste zabúdať ani na tekutiny. Dostatočný pitný režim je totiž jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zmäkčiť stolicu a uľahčiť jej vyprázdňovanie. Vaše dieťa by malo počas dňa piť veľa čistej vody a trochu mlieka. Pokúste sa pri zápche obmedziť sladké nápoje.
Pohyb
Mierne cvičenie, beh alebo chôdza pomáhajú stimulovať funkciu čriev a vyvolať stolicu. Zašportujte si spolu s vaším dieťaťom, vybehnite na prechádzku do prírody alebo choďte na detské ihrisko.
Lieky na zápchu
Na liečbu akútnej zápchy u detí sa najčastejšie používajú preháňadlá, nazývané aj laxatíva. Laxatíva môžete podať dieťaťu v rôznych formách, ako sú tablety, čapíky, kvapky alebo sirupy. O užívaní laxatív sa však vždy vopred poraďte s lekárom, ktorý vám určí presné dávkovanie a vhodný liek. Okrem laxatív pomáhajú na uvoľnenie zápchy aj sirupy s vysokým obsahom vlákniny.
Ako sa prejavuje zápcha u bábätka?
Vaše bábätko môže mať zápchu, ak má pevnú a suchú stolicu, ktorá sa nevsakuje do plienky.
Ďalším príznakom môže byť, že sa vaše bábätko pri vyprázdňovaní príliš namáha a plače.
Ako uvoľniť zápchu u bábätka?
Zápcha u bábätka sa najčastejšie objavuje pri prechode z materského mlieka na príkrmy, prípadne pri prechode na umelú mliečnu výživu.
Skúste vášmu bábätku denne podať 30 až 60 ml 100-percentnej ovocnej šťavy (hruškovej, slivkovej, čerešňovej alebo jablkovej). V momente, keď bude stolica príliš riedka, mu šťavu prestaňte podávať.
Teplý kúpeľ niekedy pomáha stimulovať pohyb čriev.
Ďalším spôsobom je masáž brucha alebo precvičenie nôh. Stačí pár minút jemne masírovať bruško bábätka v smere hodinových ručičiek.
V neposlednom rade sa uistite, že má bábätko dostatočný pitný režim.
Ak vaše bábätko už niekoľko dní nekakalo a šťava z ovocia nezabrala, kontaktujte lekára. Pravdepodobne vám predpíše vhodné lieky, napríklad čapíky na uvoľnenie zápchy. Nikdy však nepodávajte bábätku lieky na zápchu, pokiaľ vám ich neodporučí lekár.
Zápcha u detí a bábätiek zvyčajne nie je vážna a ide iba o dočasný stav. Chronická zápcha ale môže viesť ku komplikáciám a signalizovať ochorenie. Navštívte spolu s vaším dieťaťom pediatra v prípade, že zápcha trvá dlhšie ako dva týždne alebo ju sprevádza:
- horúčka,
- krv v stolici,
- opuch brucha,
- strata hmotnosti,
- bolesti počas vyprázdňovania,
- nechuť do jedla.
Bábätká sú vo všeobecnosti citlivejšie a mali by kakať častejšie. Preto sa odporúča navštíviť lekára, ak zápcha trvá viac ako 3 dni alebo ak máte akékoľvek pochybnosti.
Foto: shutterstock.com